קנאה אצל אחים צעירים יכולה גם להתקיים

קנאה אצל האח הצעיר יכולה להתקיים גם
ולמרות שזה קורה לעתים קרובות יותר עם האח הגדול, קנאה אצל האח הצעיר יכולה להתקיים גם.
כולנו מצפים שהבכור יקנא בבואו של אח. אבל גם הילד הצעיר עלול לחוות את חוסר הביטחון הזה, שכן לא מדובר בסדר הלידה, אלא בגורמים אחרים. למד עוד על קנאה אצל אחים צעירים.

מערכת היחסים בין אחים היא אחת ממערכות היחסים המיוחדות והמתגמלות ביותר שקיימות. עם זאת, ייתכן שחששות ויריבויות עלולות להתעורר בזמנים מסוימים. ולמרות שזה קורה לעתים קרובות יותר עם האח הגדול, קנאה אצל האח הצעיר יכולה להתקיים גם.

למרות שלעולם לא נעים לראות ילד סובל, כל ההורים מוכנים להופעת קנאה אצל ילדם הבכור לאחר הגעתו של אח חדש. אבל מה קורה כשהאח הצעיר הוא זה שמביע את ההתנהגויות הלא בטוחות האלה?

קנאה בין אחים

קנאה יכולה להתבטא בדרכים שונות בכל מקרה, אך נפוץ שהילד יותר עצבני או כועס. הילד עשוי לבכות יותר מהרגיל ולהיראות תובעני יותר, תלותי או קשור להורים.

הוא עשוי גם לדחות את אחיו או לא להתייחס אליהם כראוי. ספציפית, כאשר זה האח הצעיר שחווה קנאה, הם מנסים לעתים קרובות לחקות את האח הגדול ומנסים להגיע לאותם הישגים וכישורים כמו אחיהם הגדול.

מבחינה פנימית, הטריגר לכל ההתנהגויות הללו הוא הפחד מאובדן חיבה ותשומת לב של ההורים. עכשיו, זה מובן לכולנו שהילד הגדול חושש לאבד את מקומו לבן משפחה חדש. אבל איך נסביר את נוכחות הקנאה אצל אחים צעירים? העובדה היא שהתחושה הזו לא תלויה בסדר הלידה.

מדוע מתעוררת קנאה אצל אחים צעירים?

להלן נדבר על כמה מהגורמים המשפיעים על הופעת הקנאה אצל אחים צעירים.

צורך אבולוציוני

קנאת אחים היא השכיחה ביותר בין גיל 18 חודשים לגיל חמש, משום שבמהלך תקופה זו, הקשר ההתקשרות מתפתח ומתחזק. ילדים תלויים לחלוטין בהוריהם, לכן, הגיוני שהם חוששים לאבד את הטיפול שלהם ומנסים לדאוג לשמור עליו בכל האמצעים.

בנוסף, הקנאה תהיה שכיחה יותר ככל שהפרש הגילאים בין האחים קטן יותר. וזה מפני שצרכיהם יהיו דומים והם ידרשו אותו דבר מהוריהם. שני ילדים מתחת לגיל שנתיים יצטרכו שניהם להניק, להחזיק אותם, להחליף חיתול וכו'. וייתכן שהורים לא יוכלו לספק את שני הצרכים שלהם בו זמנית.

דינמיקה משפחתית

אבל איך נסביר את נוכחות הקנאה אצל אחים צעירים
אבל איך נסביר את נוכחות הקנאה אצל אחים צעירים?

יחד עם זאת, קנאה אצל אחים צעירים ניזונה לרוב מהתנהגויות מסוימות של ההורים. זה נפוץ שלילד הגדול יותר יהיו הרשאות ויתרונות מסויימים ומטופל בצורה חיובית לא שווה ביחס לאחים האחרים.

זה גם נפוץ שהורים מאצילים אחריות לילד הגדול ונותנים להם "כוח" מסוים על האחים האחרים, דבר שלא תמיד מתקבל בברכה. ביצוע השוואות בין שני הילדים הוא גם מנהג מזיק שיכול לעורר יריבויות.

כמו כן, גם הסגנון החינוכי של ההורים משחק תפקיד חשוב. במובן זה, גם מתירנות וגם היעדר גבולות, כמו גם היעדר חיבה וטיפול, יכולים לעורר אצל הילד צורך מתמשך בחיבה וחוסר יכולת לחלוק את המרחב שלו עם אחרים.

מאפיינים של הילד

לבסוף, עלינו לשקול את מזגו של הילד. תינוקות רגישים יותר, כמו גם אלו הנוקשים יותר ובעלי סובלנות נמוכה לשינוי ותסכול, נוטים יותר לחוות את הרגש הזה.

לפעמים, אין צורך שההורים יתייחסו לאחים בצורה לא הוגנת כדי שתתעורר קנאה, מכיוון שזו פונקציה של התפיסה המעוותת של הילד. לפיכך, אפילו תשומת לב מוגברת של ההורים לא תספיק.

האם ניתן למנוע קנאה אצל האח הצעיר?

אין ספק, יש מרכיב אבולוציוני לקנאת ילדים. עם זאת, יש חשיבות רבה לאופן שבו משפחות מתמודדות עם קנאה בין אחים. לכן, חשוב להימנע מהשוואות בין ילדים ולהיות הוגן מבחינת היחס והפריבילגיות שכל אחד מקבל. חשוב להקדיש מספיק זמן ותשומת לב לכל ילד בנפרד.

סגנון חינוכי מלא חיבה עם גבולות עקביים יקטין גם את הסבירות לקנאה. אבל מעל הכל, הבינו את חוסר הביטחון של הילד ותקפו את רגשותיו. אם הקנאה נמשכת או מייצרת אי נוחות משמעותית אצל ילדך, ייתכן שתצטרך לפנות לייעוץ מקצועי.

פופולריים