עלייה אקספוננציאלית בשיעורי לידות תאומים ברחבי העולם

למרות שחלה עלייה בשיעורי לידות תאומים
למרות שחלה עלייה בשיעורי לידות תאומים, מספר התאומים שנולדו בעולם הגיע לשיא.
יותר תאומים נולדים עכשיו מאי פעם. במאמר זה, נדבר על הגורמים הסבירים לצמיחה מעריכית זו.

לידות תאומים נתפסות בדרך כלל כנסים, מכיוון שהן אינן נפוצות במיוחד. עם זאת, במהלך השנים האחרונות, מצב זה השתנה באופן דרסטי. למעשה, שיעורי לידות תאומים עלו ברחבי העולם בשליש מאז שנות ה-80.

בשל כך, מדענים מרחבי העולם ניסו למצוא תשובות למצב זה. מבחינה סטטיסטית, יש כ-1.6 מיליון לידות תאומים בשנה. זה הופך למעניין יותר כשמסתכלים על זה כך: 1 מכל 42 ילדים שנולדו הם תאומים.

המחקרים השונים קובעים שיש קשר ישיר בין הצמיחה האקספוננציאלית הזו לבין רבייה מסייעת. לפי רפרודוקציה אנושית, באסיה, לידות תאומים עלו ב-32% מאז שנות ה-80. מה גם שבאירופה השיעור מטפס ל-71%.

הסברים מדעיים לעלייה המעריכית בשיעורי לידות תאומים

מחקר מחקר של המחברים כריסטיאן מונדן, ז'יל פיסון וג'רואן סמיטס, שנקרא Twin peaks: יותר תאומים בבני אדם מאי פעם, מסביר את העלייה האקספוננציאלית בשיעורי לידות התאומים.

עם זאת, לפני שנמשיך, ברצוננו לציין ש -80% מלידות התאומים בעולם מתרחשות באפריקה ובאסיה.

הסיבה הראשונה שעולה לנו בראש כשמדברים על העלייה בשיעורי לידות תאומים היא שאוכלוסיית העולם כולה גדלה במספר. עם זאת, ישנן סיבות נוספות שנסביר בהמשך.

על פי דיווח ב-BBC, כריסטיאן מונדן אמר: "הרוב המכריע של העלייה בשיעור התאומים נבע ממספרים גבוהים של תאומים דו-זיגוטיים או לא זהים, תאומים שנולדו מביצים נפרדות. זה היה נכון במיוחד באפריקה, וסביר להניח שזה נכון בשל הבדלים גנטיים בין אוכלוסיות אפריקאיות לאוכלוסיות אחרות".

טיפולי פוריות

מלבד גורמים גנטיים, לטיפולי הפוריות יש תפקיד משמעותי בעלייה בשיעורי לידות התאומים. לכך הייתה השפעה גדולה יותר ביבשות כמו אוקיאניה, צפון אירופה ואירופה.

שיעורי לידות התאומים אמורים להתחיל לרדת
לכן, אם הם מצליחים לשכלל את הטיפולים הללו, שיעורי לידות התאומים אמורים להתחיל לרדת.

להלן טיפולי הפוריות הנפוצים ביותר בשימוש כיום:

כפי שאתה בוודאי יודע, הסיכוי ללדת תאומים גדול יותר כאשר טיפולים אלו מבוצעים. מצד שני, מחקר זה הראה ששני גורמים עיקריים מאיצים את השימוש בהליכים הללו: בעיות פוריות או ההחלטה להביא ילדים לעולם מאוחר יותר.

מה יקרה בעתיד עם לידות תאומים?

למרות שחלה עלייה בשיעורי לידות תאומים, מספר התאומים שנולדו בעולם הגיע לשיא. הסיבה לכך היא שמדענים עובדים על טיפולי פוריות שיביאו לילד אחד בלבד בכל הריון. לכן, אם הם מצליחים לשכלל את הטיפולים הללו, שיעורי לידות התאומים אמורים להתחיל לרדת.

ראוי לציין גם שלידות תאומים לא הגיעו לשיעורים מדאיגים מכיוון שהן מייצגות הריונות בסיכון גבוה. וכאשר זה קורה במשפחות עם משאבים מוגבלים, יש נטייה לאובדן הריון.

ג'רואן סמיטס הצהיר: "בעוד ששיעורי התאומים במדינות מערביות עשירות רבות מתקרבים כעת לאלה שבאפריקה שמדרום לסהרה, יש הבדל עצום בסיכויי ההישרדות".

הדוגמה המזעזעת ביותר היא מה שקורה במדינות שאינן גובלות לים התיכון. באזורים אלו, כ-200 אלף תאומים מאבדים את חייהם מדי שנה.

בסך הכל, הבאת תאומים היא חוויה מדהימה עבור כל אם, כל עוד ניתנים התנאים הדרושים להפחתת כל גורמי הסיכון האפשריים.