התעללות מילולית: סוג של אלימות נגד ילדים

התעללות מילולית הופכת לצורה נפוצה יותר ויותר של אלימות נגד ילדים עקב חינוך לקוי ומזג רע בקרב מבוגרים
התעללות מילולית הופכת לצורה נפוצה יותר ויותר של אלימות נגד ילדים עקב חינוך לקוי ומזג רע בקרב מבוגרים.
אלימות לא מופעלת רק באמצעות פעולות פיזיות: למילים יכולות להיות גם השפעה הרסנית על ההערכה העצמית וההתפתחות של הילד. הורים צריכים להיות מודעים לכך ולנסות להימנע מכך.

גידול ילד הוא אתגר לכל ההורים. עם זאת, לא משנה כמה זה נהיה קשה, לעולם אל תנקוט באלימות כאמצעי ללמד. התעללות מילולית הופכת לצורה נפוצה יותר ויותר של אלימות נגד ילדים עקב חינוך לקוי ומזג רע בקרב מבוגרים.

כשאנחנו מדברים על אלימות נגד ילדים, אנחנו בדרך כלל מדמיינים ילד שנפגע, דוחף אותו או נענש בצורה כואבת. עם זאת, ישנן פעולות הרבה פחות ברורות, שעשויות אפילו להיעלם מעיניהם, שעלולות לגרום לפגיעה רבה בהתפתחות הרגשית ובהערכה העצמית של הילדים.

הורים שאינם יודעים "לשלוט" בילדיהם או שאינם מוצאים דרך "לגרום להם להבין" מה נכון ומה לא, עלולים לפנות לבוז, לזלזל ואף להעלבות כדי לכפות את סמכותם וללמד. עם זאת, ברור שזו השיטה הגרועה ביותר.

לרוע המזל, למרות חלוף הזמן וההתקדמות המדהימה של הציוויליזציה האנושית, התעללות מילולית בילדים לא נעלמה.

מדוע התעללות מילולית היא סוג של אלימות כלפי ילדים?

ב-20 בנובמבר 1989, האסיפה הכללית של האומות המאוחדות אימצה את האמנה הבינלאומית בדבר זכויות הילד. זהו מסמך בן 54 עמודים שהפך לאמנת זכויות האדם המקובלת ביותר בעולם; מדינות רבות יישמו זאת על חוקיהן ואפילו על החוקות שלהן.

אמנה זו קובעת כי ילדים ובני נוער הם נושאים משפטיים מלאים, הראויים לכבוד, כבוד וחירות. בנוסף, היא מבטלת את התפיסה הארכאית של הילד כמושא פסיבי להתערבות מצד המשפחה, המדינה והחברה.

"האמנה הבינלאומית לזכויות הילד מציבה ילדים כבעלי כל הזכויות שיש למבוגרים, ומוסיפה זכויות מיוחדות נוספות בשל מעמדם המיוחד כאנשים בהתפתחות"

מדוע התעללות מילולית היא סוג של אלימות כלפי ילדים
מדוע התעללות מילולית היא סוג של אלימות כלפי ילדים?

התעללות מילולית כדרך לזלזל בילדים ולתקוף את כבודם נחשבת להפרה של החוק ב-195 המדינות המרכיבות את האו"ם.

הצורות הנפוצות ביותר של התעללות מילולית

מילים יכולות לפגוע באותה מידה או יותר מאלימות פיזית. השפעותיהם נמשכות בתודעתם של ילדים מאחר שהם רואים בהוריהם מקור לחוכמה ולהוראה. זה גורם להם לחשוב "אם אבא או אמא שלי אומרים לי שאני לא עושה שום דבר נכון, זה חייב להיות נכון".

לכן התעללות מילולית נחשבת לסוג של אלימות נגד ילדים הגורמת למצוקה רגשית. על פי צוות Diocesan for Children and Adolescents (EDNA), עמותה ארגנטינאית המקדמת זכויות ילדים, ניתן לחלק אלימות מילולית בשתי קטגוריות:

1. פעיל: כולל חוסר כבוד, עלבונות, תובענות מדי וחוסר הבנה. זה מתבטא בביטויים כמו:

 • "אתה טוב לחינם"
 • "אתה טיפש, אתה לא מבין מה אני מסביר לך?"
 • "אתה לא חושב עם הראש, נראה שאתה חושב עם הרגליים שלך"
 • "אתה גדול, כבר עייפת אותי"
 • "נמאס לי לספר לך דברים שוב ושוב"
 • "אתה טיפש כמו אבא שלך"
 • "אתה תראה כשנחזור הביתה"

2. פסיבי: זה כולל אדישות, חוסר אהבה וחוסר עניין. זה יכול לגרום להפרעות חמורות, כמו מה שמכונה דיכאון אנקליטי.

ההשלכות של התעללות מילולית

למרבה הצער, התעללות מילולית הפכה לאמצעי "חינוך" שאפילו מקובל על החברה הנפוצה. תמיד יש מישהו שאומר "כשהייתי ילד הכו אותנו עם חגורות ולמדנו להתנהג".

קבלת האלימות מבלי להרהר בביקורתיות על השפעותיה האפשריות היא אחת הגישות הגרועות שיכולות להיות לחברה.

זה יכול לגרום לבעיות חמורות ביציבות הרגשית של ילדים, כמו פגיעה בהערכה העצמית שלהם וביכולת להתייחס לאחרים.

זה יכול להוביל גם לתחושות של חוסר ביטחון או פחד כלפי הוריהם - האנשים שצריכים לעורר בדיוק את ההפך - ותחושת אשמה בשל אי עמידה בדרישותיהם.

כיצד נוכל למנוע התעללות מילולית?

ה-EDNA ממליץ על הפעולות הבאות למניעת התעללות מילולית נגד ילדים:

 • אל תוריד את ההערכה העצמית שלהם: שבחו את הישגיהם ועודדו את רצונם להשתפר.
 • היו דוגמה טובה: ילדים רואים וסופגים הכל. לכן, אם יראו את הוריהם פותרים את בעיותיהם באמצעות צעקות, איומים ומכות, בעתיד הם יעשו זאת גם עם אחרים וגם עם משפחתם.
 • דברו עם ילדיכם: קחו תמיד בחשבון שהם ילדים ויש להם הרבה מה ללמוד. מכיוון שהם לא תמיד יכולים להתנהג בעצמם, אתה צריך לדבר איתם כדי להסביר את ההתנהגויות שמצפים מהם.
 • אל תגזימו: אם יש דבר אחד שיהרוס את ההערכה העצמית של הילדים, זה לא להיות מסוגלים לעשות מה שהוריהם מבקשים מהם. עודדו אותם להיות תמיד קצת יותר טובים, אבל לא להתחרות ולנצח את כולם.

בשנים האחרונות התקיימו מסעות פרסום רבים שמטרתם לחסל לחלוטין התעללות מילולית. אם אתה עד לכל מצב שבו זה מתרחש, נסה להסתבך או להזהיר את מי שצריך כדי לעזור למנוע רעות גדולות יותר.

פופולריים