אולטרסאונד במהלך הריון: האם הם מסוכנים?

את יכולה להיות רגועה שהטענה שאולטרסאונד בהריון מסוכן היא מיתוס
לסיכום, את יכולה להיות רגועה שהטענה שאולטרסאונד בהריון מסוכן היא מיתוס.
אולטרסאונד מאפשר לנו לדעת את מצב העובר במהלך ההריון. אבל אמהות רבות תוהות אם אולטרסאונד יכול להיות מסוכן לתינוקות המתפתחים שלנו.
כל אישה בהריון כמהה לדעת מה שלומו של התינוק שלה, ויש צורך באולטרסאונד כדי לגלות זאת. הם מאפשרים לנו להתבונן במצב בו נמצא העובר ולגלות כל חריגות אפשריות. עם זאת, יש הטוענים שאולטרסאונד במהלך ההריון מסוכן לתינוק שטרם נולד.

בהתחשב בספקות אלה, תמיד טוב לנשים לעתיד לדבר עם הרופאים שלהן ולבקש מהם להסביר את המשמעות האמיתית של אולטרסאונד.

מהן אולטרסאונד ולמה הן מיועדות?

אולטרסאונד מורכב מתמונות שנוצרו על ידי גלים המועברים מהבטן או דרך הנרתיק. גלים אלו קופצים מהרחם והשליה על מנת לייצר את התמונה.

אולטרסאונד יכול להימשך בין 15 ל-20 דקות. הם משמשים כדי לאשר שהתינוק חי וגם למדוד את כמות נוזל השפיר הקיים. הם גם שימושיים בזיהוי לידות מרובות ובבדיקת כל שינוי בחבל הטבור .

תמונות אלו מספקות פרטים לגבי גדילת העובר ומשקלם, מיקום הרחם ושליה קדם. אבל מה שהכי חשוב הוא שהם עוזרים לזהות כל בעיה אפשרית שיכולה להוביל ללידה מוקדמת.

מדוע יש אומרים שאולטרסאונד במהלך ההריון מסוכן?

יש מיתוס שטוען שזה מסוכן לעשות אולטרסאונד במהלך ההריון. אלה הטוענים טענה זו קובעים שתפקוד גלי האולטרסאונד יכול להעלות את טמפרטורות הרקמה.

עם זאת, טכניקה זו אינה מזיקה ופשוטה מאוד. הוא אינו מהווה סכנה כלל לעובר, ולא לאם, בהתחשב בכך שהם אינם משתמשים בקרינה מייננת, וכך גם בקרני רנטגן. למעשה, תמונות אולטרסאונד לא חושפות שינויים או תנועות פתאומיות של העובר.

עם זאת, נשים בהריון לא צריכות להיסחף, אלא רק לפנות למחקר זה כפי שהומלץ על ידי הרופאים שלהן .

כמה אולטרסאונדים ממליצים הרופאים?

יש מיתוס שטוען שזה מסוכן לעשות אולטרסאונד במהלך ההריון
יש מיתוס שטוען שזה מסוכן לעשות אולטרסאונד במהלך ההריון.

למרות שרבים אומרים שאולטרסאונד מסוכן, זה נורמלי לחלוטין שרופאים מזמינים אולטרסאונד במהלך ההריון. הם אינם מהווים סיכון כלשהו עבור נשים הרות ותינוקותיהן.

בדרך כלל, הרופאים ממליצים על 3 אולטרסאונדים - 1 בכל שליש. הראשון מתקיים בדרך כלל בין השבועות 11 ל-14, השני בין השבועות 18 ל-22, והאחרון בין השבועות 32 ל-36.

במקרה של הריונות בסיכון גבוה, לאור הסיכון להפלה, יתר לחץ דם, סוכרת או סיבוכים אחרים, הרופאים עשויים להמליץ על אולטרסאונד נוסף. במקרים מסוימים, רופאים עשויים אפילו להמליץ על אולטרסאונד עד כל שבוע אחר.

האם נשים צריכות לעשות אולטרסאונד עם שלפוחית מלאה?

התשובה תלויה בשאלה אם האם הולכת לעבור אולטרסאונד בטן במהלך השבועות הראשונים להריון. במקרה זה, הרופאים עשויים להמליץ על שתיית מספר כוסות מים מראש כדי לקבל תמונות טובות יותר.

עם זאת, במקרה של אולטרסאונד טרנסווגינלי, אין צורך בשתיית מים. לאחר 12 שבועות של הריון, שתיית מים עבור אולטרסאונד בטן גם היא מיותרת מכיוון שיש מספיק נוזל מי שפיר להפקת תמונות ראויות.

סוגי אולטרסאונד במהלך ההריון

ישנם סוגים שונים של אולטרסאונד המאפשרים להורים ולאנשי מקצוע רפואיים לדמיין את העובר המתפתח.

אולטרסאונד דו מימדי

כפי שהוזכר לעיל, הריונות כוללים בדרך כלל שלושה אולטרסאונדים:

  • שבועות 11-14. האולטרסאונד הראשון מספק מידע על מספר העוברים ומה מרחק ההריון. הוא גם מזהה חריגות מוקדמות אפשריות, כמו גם קיומם של שרירנים וציסטות אצל האם.
  • שבועות 18-20. מלבד חשיפת המיקום והמידות של התינוק, אולטרסאונד בשלב זה יכול לאמת את האנטומיה של התינוק. הרופאים יכולים לראות את ראשו, עמוד השדרה, הלב והגפיים של התינוק.
  • שבועות 32-36. במהלך השליש השלישי, אולטרסאונד מציג שוב את תנוחת התינוק וגם מודדים את כמות מי השפיר הקיימת. יתר על כן, הם יכולים לזהות חריגות המופיעות מאוחר יותר, כגון חסימות כליות והידרוצפלוס.

אולטרסאונד תלת מימד

תמונות אלו מאפשרות לך לראות את הפנים, הגוף והמבנים הפנימיים של ילדך בצורה מדויקת יותר. הם גם עוזרים לאשר חריגות שהתגלו בעבר במהלך אולטרסאונד דו מימדי.

אולטרסאונד 4D

טכנולוגיה מתקדמת זו מזהה בעיות עור ומומים כמו שפה שסועה. אולטרסאונד אלו מציגים גם את תנועות התינוק בזמן אמת וחושפים את פניו של התינוק בפירוט ברור. משמעות הדבר היא שההורים יכולים לקבל מושג ברור לגבי התכונות הפיזיות של תינוקם.

לסיכום, את יכולה להיות רגועה שהטענה שאולטרסאונד בהריון מסוכן היא מיתוס. אם את בהריון, אל תפחדי לעשות את כל האולטרסאונדים שהרופא שלך ממליץ עליהם.