משאבים להוראת זכויות אדם לילדים

הפעילות מורכבת מכך שילדים מכינים רשימה של זכויות אדם ולאחר מכן מנסחים מחדש את הזכויות כחובות
הפעילות מורכבת מכך שילדים מכינים רשימה של זכויות אדם ולאחר מכן מנסחים מחדש את הזכויות כחובות.
היום, נציע כמה פעילויות כמשאבים שימושיים עבור מורים והורים בעת לימוד זכויות אדם לילדים.

לימוד זכויות אדם לילדים הוא בסיסי מכיוון שהם צריכים להכיר את הזכויות שלהם ושל אחרים מגיל צעיר. זה יאפשר להם, כשיגדלו, להיות אנשים ישרים וביקורתיים הפועלים מתוך הגנה וכיבוד זכויות האדם בכל עת ובכל תחומי חייהם.

מהן זכויות אדם?

ההכרזה האוניברסלית בדבר זכויות האדם מה -10 בדצמבר 1948, מכירה ומבססת זכויות אדם. הצהרה זו מורכבת מ-30 מאמרים המתייחסים לסדרה של עקרונות בסיסיים המבטיחים שלכל בני האדם יהיו חיים מכובדים וחופשיים.

אם כן, זכויות אדם הן בלתי ניתנות לביטול ואוניברסליות, והן כוללות את הזכות לחיים, לחירות ולחופש מעבדות או עינויים. זכויות אלו אינן תלויות ללאום, דתו, גזע, מוצא אתני, מגוריו או מין של אדם.

בנוסף, זכויות אדם מורכבות משתי קטגוריות עיקריות. מצד אחד ישנן זכויות אזרחיות ופוליטיות, ומצד שני זכויות כלכליות, חברתיות ותרבותיות. הראשונים מגנים על חירויות הפרט של אנשים תוך הבטחה שכל אזרח יוכל להשתתף בחיים החברתיים והפוליטיים בשוויון וללא אפליה.

הקטגוריה השנייה, הזכויות הכלכליות, החברתיות והתרבותיות, מבטיחה שכל האנשים יכולים להאכיל את עצמם, לקבל בית ועבודה ראויה.

"זכויות אדם היא האידיאולוגיה היחידה שראויה לשרוד".

-שמעון ויזנטל-

לימוד זכויות אדם לילדים

לימוד זכויות אדם בבית כמו גם בבית הספר הוא בראש סדר העדיפויות. בהקשר הבית ספרי, תכנית הלימודים צריכה לשלב היבט זה ולתת מענה לשלבי ההתפתחות המקבילים של הילדים.

לכן, הוראת זכויות אדם צריכה להתבסס על פעילויות קונקרטיות כדי שהתלמידים יטמיעו ידע ספציפי. במילים אחרות, התלמידים צריכים ללמוד על ההיסטוריה וההצהרה של זכויות אדם, מה הן וממה הן מורכבות.

אבל ביסודו של דבר, ילדים וצעירים צריכים ללמוד על זכויות אדם בחיי היומיום של הכיתה, על בסיס יומיומי. לימוד זכויות אדם חייב להיות רוחבי לכל המקצועות ולכל הפעילויות הפדגוגיות בבית הספר.

בהקשר זה, להלן, נציע כמה משאבים להוראת זכויות אדם לילדים. גם אם אלו פעילויות או אסטרטגיות תקפות ליישום בכיתה עם ילדי בית ספר יסודי, הם יכולים לשמש גם ההורים בבית.

משאבים להוראת זכויות אדם לילדים

מה הכי חשוב?

בתוך קופסת קרטון גדולה, הניחו חפצים שונים, כמו מעיל, תמונה, שטר, חתיכת לחם, בקבוק מים וקונסולת וידאו. לאחר מכן בקשו מכל תלמיד להוציא מהקופסה שלושה חפצים שלדעתם חיוניים למחייה או לקיום.

מטרת פעילות זו היא לפתוח דיון על דברים נחוצים וחשובים לחיים. וכתוצאה מכך, מהן זכויות האדם הבסיסיות של אנשים.

סיפורים קצרים ללמד ילדים על זכויות אדם

מכירה ומבססת זכויות אדם
ההכרזה האוניברסלית בדבר זכויות האדם מה-10 בדצמבר 1948, מכירה ומבססת זכויות אדם.

בחירת סיפורים קצרים המתארים מצב הקשור לזכויות אדם היא דרך טובה ללמד ילדים.

לדוגמה, המורה יכול לקרוא סיפורים שבהם זכויות אדם, כגון גישה לחינוך או דיור, מופרות. או סיפורים על אנשים שנשללו מהם חירויות מסוימות בגלל המין או הלאום שלהם.

מטרת פעילות זו היא שילדים יזהו אילו זכויות אדם מופרות בכל סיפור. כמו כן, עליהם לחשוב כיצד זה יכול להשפיע על חייו של אדם, חברתית וכלכלית, כמו גם פסיכולוגית ורגשית.

זכויות לחיות

המורה יחלק את הכיתה לשתי קבוצות ויחלק כרטיסים לכל קבוצה. הקבוצה הראשונה תקבל כרטיסים עם זכויות שניתנו, למשל, עבודה בשכר טוב. והקבוצה השנייה תקבל כרטיסים שבהם נשללות מהם זכויות, למשל: "אתה לא יכול להגיד מה שאתה חושב" או "אתה לא יכול לקנות את הבית שלך כי יש לך צבע עור שלא מאפשר לך לעשות זאת".

המטרה היא שילדים בשתי הקבוצות ישתפו זה את זה איך הם מרגישים ומה הם חושבים על תוכן הקלפים שלהם. המטרה היא שילדים יבינו ויזהו אנשים אחרים שזכויותיהם נלקחות או נשללות.

ציור קיר של עולם אידיאלי

עבור פעילות זו, תזדקק למספר לוחות קטנים יותר המחוברים יחד ליצירת ציור קיר גדול. על ציור הקיר ילדים יציירו ציורים או יכתבו ביטויים הקשורים לזכויות אדם ועולם ללא מלחמה.

המטרה היא שהילדים ישתמשו ביצירתיות ובדמיון שלהם כדי לייצג את מחשבותיהם לגבי איך יהיה עולם אידיאלי ללא מלחמה עבורם, הם צריכים גם להיות מודעים לחשיבות של זכויות אדם בהשגת שלום עולמי.

זכויות הן גם חובות

הפעילות מורכבת מכך שילדים מכינים רשימה של זכויות אדם ולאחר מכן מנסחים מחדש את הזכויות כחובות. לדוגמה: "יש לי הזכות להרגיש בטוח ולא שיתקפו אותי, יצעקו או יפגעו על ידי מישהו" לעומת "יש לי החובה לא לתקוף, לצעוק או להכות אף אחד".

מטרת פעילות זו היא שילדים יבינו את הקשר המהותי בין זכויותיו של אדם לחובותיו. במילים אחרות, התלמידים צריכים להבין שזכויותיו של אדם הן חובות בכל הנוגע לכיבוד זכויות של אחרים.

ילדים וזכויות אדם

כדי שילדים יוכלו לממש ולהגן על זכויותיהם ולכבד את זכויותיהם של אחרים, עליהם ללמוד עליהן, באופן תיאורטי ומעשי. לכן, מגיל צעיר, עליהם להבין שזכויות חיוניות ליכולת להתפתח באופן מלא כבני אדם.

לכן, אסטרטגיות ופעילויות פדגוגיות המסייעות ללמד ילדים זכויות אדם חשובות ושימושיות מאוד. אלה עוזרים להם להבין שזכויות אלה מאפשרות לאנשים להרגיש טוב עם עצמם ועם הסובבים אותם.

חיוני שילדים יבינו שזכויות אדם מאפשרות לנו לספק את הצרכים שלנו, כמו להרגיש שווים, מכבדים ומקשיבים לו. זכויות אדם מונעות אלימות ויחס לקוי בין אנשים. ובאותו הזמן, הם מאפשרים לנו להביע את מה שאנחנו מרגישים ואת מה שאנחנו צריכים כדי לחיות בכבוד.