ממתיקים מלאכותיים וילדים

ממתיקים מלאכותיים הם תוספי מזון שאנשים משתמשים בהם כדי להמתיק את מזונם
על פי ה- Real Decreto הספרדי 2002995, ממתיקים מלאכותיים הם תוספי מזון שאנשים משתמשים בהם כדי להמתיק את מזונם, וכממתיקים לשולחן.
העדויות הזמינות על ממתיקים מלאכותיים אינם מספקים מידע ברור על ההשפעות הבריאותיות שלהם. אז האם הם מתאימים לילדים?

על פי ה- Real Decreto הספרדי 2002995, ממתיקים מלאכותיים הם תוספי מזון שאנשים משתמשים בהם כדי להמתיק את מזונם, וכממתיקים לשולחן. במאמר זה נדבר על ממתיקים מלאכותיים וילדים.

אנשים הסובלים מסוכרת משתמשים בממתיקים מלאכותיים כדי להחליף סוכר. עם זאת, בשל העלייה בהשמנה, הרבה אנשים משתמשים בהם. עדויות קישרו את צריכתם להשפעות מסוימות על הבריאות. אבל, מה קורה במקרה של ילדים?

דבר אחד ברור: הם בטוחים. כך לפחות קובעת הרשות האירופית לבטיחות מזון (EFSA). ארגון זה אחראי להעריך אותם ולהחליט על הצריכה היומית המקובלת שלהם.

על פי מחקר שנערך בבואנוס איירס, ילדים ובני נוער בדרך כלל אינם חורגים מהכמות המוצעת. מכיוון שרוב הממתיקים הם סינתטיים, תינוקות יונקים וילדים מתחת לגיל 3 אינם מורשים לצרוך אותם.

מאפיין חשוב של תוספים אלה הוא שהם מתוקים יותר מסוכר, ולכן אנשים משתמשים בכמויות קטנות יותר. למרות זאת, הידעתם שצריכה יומית מגבירה את החשק של הילדים לאוכל מתוק ואנרגטי יותר? זו הסיבה שחשוב לדעת כיצד מתפתחת תפיסת טעם מתוק. לאחר מכן, נספר לכם כיצד.

תפיסת טעם, ממתיקים מלאכותיים וילדים

כשאנחנו נולדים, יש לנו העדפה מולדת לאוכל מתוק, כי לחלב אם יש את הטעם הזה. כמו כן, טעמים מתוקים מפעילים אזורים במוח שקשורים להנאה.

יתר על כן, צריכה קבועה מעוררת צריכת מזון דומה. לכן, ככל שתאכל פחות, החך שלך יתרגל לזה פחות. זכור כי במהלך הילדות, ילדים מפתחים את הטעם שלהם לאוכל. אז קל יותר ללמד אותם איך לנהל אורח חיים בריא.

במאמר זה נדבר על ממתיקים מלאכותיים וילדים
במאמר זה נדבר על ממתיקים מלאכותיים וילדים.

עם זאת, דרך יעילה להפחית את צריכת הסוכר היא להחליף אותו בכמויות קטנות של ממתיקים מלאכותיים, עד שהם אוכלים פחות מהמוצע.

צריכה ועודף משקל

ממתיקים מלאכותיים מסוימים, כמו אשלגן אססולפאם וסכרין, מגבירים את שומן הגוף בילדים. כתוצאה מכך, הוא מעלה את אינדקס מסת הגוף (BMI). עם זאת, עד כה, לא בוצעו מחקרים על ילדים בנוגע לסטיביה.

בנוסף, השפעות אלו ברורות כאשר ילדים מעל גיל 12. בגילאי 3 עד 5 ילדים נוטים לשתות יותר מדי משקאות מוגזים, ולכן הם צורכים כמות מוגזמת של ממתיקים מלאכותיים.

האם ממתיקים מלאכותיים מגבירים סיכונים קרדיווסקולריים וסוכרת בילדים?

בשנת 2018, מחקר מחקר השווה ילדים ובני נוער ששתו משקאות מוגזים ממותקים מאלו שלא. מכל הפרמטרים השונים בהשוואה, חלה עלייה ברמות הסוכר בדם.

בשנים האחרונות ראינו את זה קורה במקרה של צריכת פרוקטוז. לכן זה לא מומלץ לאנשים עם סוכרת. למעשה, זה היה פעם מרכיב עיקרי בריבות ומוצרי טיפוח לסוכרת.

על מנת למנוע סוכרת, לא כדאי להחליף משקאות מוגזים רגילים בממותקות מלאכותיות. לבסוף, לא היו שינויים לגבי רמות הכולסטרול והטריגליצרידים HDL ו-LDL.

פוליאולים, הממתיקים החדשים במסטיקים ובסוכריות

פוליאולים הם חלק מהממתיקים המעטים המכילים קלוריות. למרות שצריכתם גדלה, הם עלולים לגרום גם לתופעות לוואי. הם עשויים לפעול כמשלשלים במקרים של צריכה מוגזמת. זו הסיבה שאם מוצר מכיל יותר מ-10% מפוליאולים, עליו לציין זאת על התווית. כמו כן, צריכתם היא אחת הסיבות השכיחות להתייעצות רפואית לגבי ספיגה לקויה.

מנגנונים המעורבים בהשפעות השליליות של ממתיקים מלאכותיים בילדים

לבסוף, שינויים במיקרוביוטה מסבירים את הסיכון לסבול מהשמנה או סוכרת. למרות שהמחקרים הם בעיקר בעכברים, סכרין וסוכרלוז הוכחו כמעודדים אי סבילות לגלוקוז, מכיוון שהם מקשים על הרגישות לאינסולין.

לסיכום, עדיף ללמד ילדים לאכול מזון טבעי. זה יהיה חיובי לבריאות שלהם וזה יעזור להם להימנע מ"אפקט ההילה" (אכילת יותר מדי ממשהו כי הם מאמינים שזה בריא). לכן, הרעיון הטוב ביותר הוא לשתות מים ולאכול פירות טריים, במקום לשתות מיץ.