הליכת שינה אצל ילדים: הפרעת שינה נפוצה מאוד

כאשר בוחנים את הגורמים להליכת שינה אצל ילדים
כאשר בוחנים את הגורמים להליכת שינה אצל ילדים, הרופאים מדברים לעתים קרובות על גורמים כמו חוסר שינה ועייפות.

תשישות, מתח, חרדה, חום ושינויים בשגרת היומיום גורמים לרוב להפרעות שינה. הליכה מתוך שינה היא אחת השכיחות ביותר.

הליכה סהרורית יכולה להתחיל בין גיל 4 ל-6 שנים, עם שכיחות גבוהה יותר אצל גברים מאשר אצל נשים. זה בדרך כלל נעלם בגיל ההתבגרות, אם כי יש כמה יוצאי דופן.

ילד עם פאראסומניה זו לא הולך כמו זומבי, עם ידיים מושטות, כפי שאנשים מאמינים לעתים קרובות. לעתים קרובות הם הולכים, יושבים, מתלבשים, מדברים, פותחים מגירות ואפילו יוצאים מהבית, כשהם עדיין ישנים. עיניהם יישארו פקוחות, אבל הם יהיו מנותקים, בוהים בחלל.

כמה מדענים מקשרים את ההפרעה הזו עם חוסר הבשלות של מערכת העצבים המרכזית, אבל זה לא הוכח. מה שברור הוא שזה לא קשור לבעיות נפשיות או רגשיות. הסיכון היחיד הוא תאונה תוך כדי הליכה.

מתי זה קורה וכמה זמן זה התקף של סהרוריות?

בדרך כלל, במהלך התקף של סהרוריות, ילדים יחקו ללא מודע דברים שעשו במהלך היום. כמה פעולות נפוצות הן להרים את התיק כדי ללכת לבית הספר או לפתוח את המקרר לכוס חלב. לאחר שהם ביצעו אותם, הם עשויים לחזור למיטה, או להמשיך לישון במקום אחר.

כמו מה שנקרא פחדי לילה, ההליכה סהרורית מתרחשת בשלב IV של שינה שאינה REM. זהו השלב העמוק ביותר בשינה, בו פעילות המוח איטית יותר ותנועת השרירים מופחתת. לכן לאנשים יש מבט אדיש על הפנים והראייה שלהם לא מעבדת את התחושות החושיות.

פרקים אלה יכולים להימשך רק כמה שניות או אפילו עד 30 או 60 דקות. בזמן הליכה סהרורית, ילדים יתנהגו כמו רובוט. הם ימלמלו וילמלו, והפקודה היחידה שהם עשויים להגיב היא לחזור לחדרם. הדבר המוזר מכולם הוא שכשהם יתעוררו, הם לא יזכרו את הרפתקאותיהם הליליות.

כיצד נוכל לזהות את ההפרעה?

כאשר בוחנים את הגורמים להליכת שינה אצל ילדים, הרופאים מדברים לעתים קרובות על גורמים כמו חוסר שינה ועייפות. הם גם מזכירים תורשה משפחתית, מצבים קליניים כמו התקפים וגירויים כמו קפאין.

בתקווה שהוא יאמץ מחזור אחר בלי ללכת סהרוריות
כך תוכלו לשבור את מעגל השינה שלו, בתקווה שהוא יאמץ מחזור אחר בלי ללכת סהרוריות.

מה שקורה במהלך סהרורי הוא שהמוח ישן, אבל הגוף מתעורר. הודות לכך, הפרט מבצע תנועות גוף מסוימות ללא התערבות מהמוח. עם זאת, אין מחקרים אבחוניים ספציפיים שניתן לגשת לגבי הפרעה זו. פעולותיו של הסהרורי מעידות מספיק על נוכחותו.

"פרקים של סהרוריות נוטים להיות חיקוי לא מודע של פעולות שבוצעו במהלך היום"

מהו הטיפול האידיאלי?

להליכת שינה של תינוקות בדרך כלל אין השלכות שליליות ובדרך כלל נפסקת עם הזמן. עם זאת, עלינו תמיד לחפש לשפר את שנתו של הילד על מנת להבטיח מנוחה בריאה. בנוסף, יש לנקוט באמצעי בטיחות למניעת נפילות או תאונות אחרות בזמן הליכה סהרורית.

אם ילדים מגיעים לגיל ההתבגרות והפרעה זו עדיין נמשכת, ייתכן שיהיה צורך לפנות למומחה שיוכל להציע טיפולים המבוססים על מחקר על נדודי שינה מתעוררים מוקדמים, תרגילים או טיפולים תרופתיים. זכור כי גורמים כגון עישון ואלכוהוליזם יכולים להעדיף הפרעה זו.

הצעות להתמודדות עם סהרוריות בילדות

ההמלצה העיקרית של מומחים היא לא להעיר את הילד במהלך 5-15 הדקות הראשונות של הפרק. בכך אתה עלול לעורר התקף פאניקה או חרדה. באופן אידיאלי, קח את הילד בזהירות לחדרו כדי שלא ייפגע.

כמה אמצעי זהירות שיש לנקוט כוללים:

  • הסרת רהיטים ומכשולים כדי שהילד לא ימעד או יפגע בעצמו.
  • סגירת החלונות והדלתות. במידת האפשר, השאר את המפתח במקומות לא שגרתיים, כדי שילדך לא יוכל למצוא אותו.
  • אי מתן תרופות אלא בהמלצת איש מקצוע. הליכת שינה של תינוקות היא לא מחלה וכדאי לקחת זאת בחשבון.
  • הקניית הרגלי שינה ומנוחה טובים. עזרו לילד לבצע טכניקות נשימה והרפיה, במיוחד לפני השינה.
  • הימנעות ממזונות שיכולים להשאיר אותך ער.
  • לספר לילד על מצבו, כדי שלא יפחד ויוכל לשלוט בהתנהגותו ככל שהוא גדל.

הליכה סהרורית של תינוקות היא די שכיחה, אבל לא מסוכנת. זה נוטה להיות מדי פעם, והרוב המכריע של הילדים מתגבר על זה עם קצת עזרה.

אם זה הופך להיות אירוע נורמלי, אפשרות אחת היא לשים לב לזמן שבו הילד עושה זאת בדרך כלל, ולנסות להעיר אותו 15 דקות קודם לכן. כך תוכלו לשבור את מעגל השינה שלו, בתקווה שהוא יאמץ מחזור אחר בלי ללכת סהרוריות. המפתח בכל זה הוא, מעל הכל, להישאר רגועים.

פופולריים