5 נסיכות דיסני שמלמדות אותנו על שוויון

למה כל כך חשובות נסיכות דיסני שמלמדות אותנו על שוויון
למה כל כך חשובות נסיכות דיסני שמלמדות אותנו על שוויון?
במאמר זה תגלו סדרה של דמויות נשיות מסרטי דיסני שמוכיחות שגם נסיכות יכולות ללמד אותנו על שוויון.

המסר שמעבירות נסיכות דיסני השתנה עם הזמן ומהותו הנוכחית די רחוקה ממה שהייתה במקור. החששות והמכשולים הבאים לידי ביטוי בנסיכות כמו סינדרלה או שלגיה עברו טרנספורמציה עם הופעתן של הנסיכות החדשות. המשך לקרוא כדי לגלות כמה נסיכות דיסני שמלמדות אותנו על שוויון.

נסיכות דיסני שמלמדות אותנו על שוויון

Pocahontas (pocahontas, 1995)

גיבורת הסרט הזה, פוקהונטס, היא נסיכת דיסני שמבוססת מעט על דמותו ההיסטורית של מטאוקה. היא הייתה הבכורה של צ'יף האירופאי היליד פווואטן ובולטת בהיותה אחת מנסיכות דיסני הראשונות שהפגינו רוח חזקה ועצמאית. יתר על כן, היא אחת הנסיכות הראשונות שלימדה אותנו על שוויון.

Pocahontas הוא סרט דיסני שמתכוון לקדם סובלנות גזעית, שוויון והבנה. סצנה חשובה בסרט ששוברת את הסטריאוטיפים הקלאסיים של דיסני היא המפגש הראשון בין פוקהונטס וג'ון סמית'.

התפקידים מוחלפים בסרט ופוקהונטס הופך ל"יוזם" של המפגש הראשון; המטרה הייתה להפגין שוויון בין שתי התרבויות. בסצנה, פוקהונטס וג'ון סמית' מראים חולשות וחוזקות; מתוך כוונה לא להראות עליונות גזעית ובכך להשיג אינטראקציה שלווה.

לבסוף, פוקהונטס בולטת ביכולותיה הדיפלומטיות להציל את אנשיה וביכולת לקבל החלטות משלה. בסוף הסרט, היא מחליטה להישאר בבית במקום להשאיר הכל מאחור לאהבה.

מולאן (מולאן, 1998)

פא מולאן היא נסיכת דיסני המבוססת על האגדה הסינית של הואה מולאן. לאחר הקריאה למלחמה של הקיסר הסיני, מולאן מחליטה להתחזות לאדם כדי שיוכל לשרת במלחמה נגד ההונים. בכך היא תופסת את מקומו של אביה החולה.

נסיכות דיסני שמלמדות אותנו על שוויון
נסיכות דיסני שמלמדות אותנו על שוויון.

בסרט, מולאן מדגימה שלא רק שהיא יכולה להגיע ולהתאים את חבריה הגברים ביכולות הפיזיות, בדיוק כפי שעשתה במחנה, אלא שהיא גם מצליחה להתגבר עליהם בתחכום. הודות לכושר ההמצאה המיומן שלה, מולאן מצילה את חבריה מההונים על ידי שימוש ברקטה כדי לגרום למפולת שלגים.

מולאן לא רק מלמדת אותנו על שוויון על ידי הדגמה שאישה מתאימה באופן מושלם לתפקידים שנחשבו באופן מסורתי לגבריים, אלא היא גם מלמדת אותנו שאישה מסוגלת לעשות כל מה שהיא רוצה אם יש לה ביטחון עצמי.

עם זאת, כפי שמזכיר העיתונאי סורן הוף, הסיפור של מולאן אינו עוסק באישה שהופכת לגיבורה בזכות יכולתה הפיזית. היא מדגישה כוח בנשיות ובכושר המצאה, לא כוח פיזי.

"לא משנה איך הרוח מייללת, ההר לא יכול להשתחוות לה."

- מולאן -

מרידה (אמיצה, 2012), עוד נסיכת דיסני שמלמדת אותנו על שוויון

מרידה, גיבורת הנסיכה הסקוטית של Brave, שואפת לאורך כל הסרט לפרק את המיתוס לפיו אישה זקוקה לבעל כדי להשיג "סוף טוב".

אמיצה, בעודה מלמדת אותנו שהאומץ והרגישות של אהבת אימהות לא חייבים להיות שונים, מראה גם גיבורה ששוברת את כל הסטריאוטיפים הקלאסיים של דיסני.

החיפוש אחר נסיך כחול הוא כבר לא המטרה של נסיכה, הודות ל-merida. דרך היכולת שלה עם הקשת, מרידה מלמדת אותנו שגם נשים יכולות לשחק תפקיד שסרטים בדרך כלל מייחסים לדמות גברית.

אלזה, (קפואה, 2013)

הסרט Frozen בלט במיקום האהבה המשפחתית בין שתי אחיות לפני האהבה הרומנטית הטרוסקסואלית הקלאסית שדיסני מציגה בדרך כלל.

אף על פי כן, הדמות אנה גם מתרחקת מנסיכת דיסני הסטריאוטיפית בכך שהיא מובילה מסע מסוכן למציאת אחותה. ללא ספק, אלזה היא זו שמתבלטת בהיותה אחת מנסיכות דיסני שמלמדת אותנו על שוויון.

בסרטים אחרים, כמו פוקהונטס, הנסיכה כבר מראה לנו את כוחה בכך שהחליטה לא לעזוב את ביתה כדי לוותר על הכל בשביל גבר. באלסה, עניין האהבה הזה אפילו לא עולה, כמו אצל נסיכות אחרות כמו מואנה או מרידה.

אלזה מופיעה כאישה עוצמתית ועצמאית. זה נכון שיש דמויות נשיות דומות בסרטי דיסני אחרים, אבל הן בדרך כלל לצד דמות גברית ממש חזקה.

אף על פי כן, בפרוזן, אלזה מוצגת כחזקה בממלכה כולה. במובן זה, זה מראה שנשים יכולות גם לכבוש את עמדות הכוח הגבוהות ביותר. בנוסף, אלזה משיגה את כל זה מבלי להכחיש את הנשיות שלה.

מואנה (מואנה, 2016)

המשך לקרוא כדי לגלות כמה נסיכות דיסני שמלמדות אותנו על שוויון
המשך לקרוא כדי לגלות כמה נסיכות דיסני שמלמדות אותנו על שוויון.

ללא ספק, מואנה הצליחה לשבור את התבנית של נסיכת דיסני הקלאסית. מואנה, הנסיכה הראשונה מפולינזיה, חולמת לשוט ולחקור את העולם. היא הופכת למפקדת העיירה שלה, ועוזה לבדה להציל את אנשיה.

ככלל, סרטים על גיבורים מראים לנו דמות גברית כ"נבחר". מואנה מלמדת אותנו ש"הנבחרת " יכולה להיות גם אישה. יתרה מכך, היא יכולה וצריכה להוביל את אנשיה, משימה שגברים מבצעים באופן מסורתי. יתר על כן, היא לא רק מתכוננת למנהיגות, אלא שהיא גם ממש טובה בזה.

בדיוק כמו נסיכות אחרות, כמו אלזה ומרידה, למואנה אין עניין אהבה, מה שמאפיין כל כך את נסיכות דיסני הקלאסיות. עם זאת, מה שמבדיל את מואנה הוא שהנושא של רומנטיקה לא מוזכר לאורך הסרט. אפילו לא כדי למזער את חשיבותו, כמו Brave או Frozen.

תכונה נוספת שמבדילה את מואנה מסרטים אחרים היא שהיא מעבירה את המסר שגברים ונשים יכולים פשוט להיות חברים. לפיכך, הסרט מראה לנו ידידות בין דמות גברית ודמות נשית מאותה אתנית ותרבות.

ג'ן יאמאטו, במאמרו "מואנה" המהפכנית, מציין שבניגוד לסרטים אחרים עם גיבורות נשיות, דמויות המשנה אינן מפקפקות בכשירות המגדר שלה. הסרט תומך בשוויון מגדרי באמצעות היעדר ציפיות מגדריות מוחלטות.

למה כל כך חשובות נסיכות דיסני שמלמדות אותנו על שוויון?

כולם מכירים את הטווח הגלובלי של תעשיית דיסני בעשורים האחרונים ואת השפעתה החזקה על הדורות הצעירים. אלה מאיתנו שגדלו עם סרטי דיסני, עכשיו כמבוגרים, מבינים כמה הם היו חשובים וכמה הם חשובים לנו.

בשל ההשפעה החברתית והדורית שלהן, הדמויות שלהן, כולל הנסיכות, הופכות לאייקון המוני. לכן, אם אנחנו רוצים מודלים או סמלים בריאים לחיקוי עבור הדורות הבאים, חיוני לעצב נסיכים ונסיכות שילמדו אותנו ערכים כמו שוויון.

פופולריים