מערכות תקשורת לילדים חירשים

חשוב ללמד אותם מערכות תקשורת
כדי לקדם ולחזק את לימוד השפה בעל פה אצל ילדים חירשים, חשוב ללמד אותם מערכות תקשורת.
ילדים חירשים צריכים ללמוד מערכות תקשורת כדי לחזק את הלמידה שלהם בשפה בעל פה. במאמר זה, אנו מסבירים את אלה הנפוצים ביותר.

כדי לקדם ולחזק את לימוד השפה בעל פה אצל ילדים חירשים, חשוב ללמד אותם מערכות תקשורת. מסיבה זו הכנו מאמר זה על מערכות תקשורת לילדים חירשים.

ההחלטה להשתמש במערכת אחת על פני אחרת תלויה בכל משפחה. הורים לילדים חרשים צריכים לקחת בחשבון את מאפייני ילדיהם וללמוד על כל האפשרויות הקיימות לפני קבלת החלטה.

מערכות תקשורת לילדים חירשים

מערכות תקשורת, הנקראות גם שיטות תקשורת מגדילות ואלטרנטיביות, כוללות ריפוי בדיבור ומכשירי התערבות חינוכיים. מערכות תקשורת אלו מורכבות מקבוצה מובנית של קודים לא מילוליים. הם מאפשרים לילדים חרשים לתקשר בצורה פונקציונלית, ספונטנית וכללית.

ישנם שני סוגים של מערכות תקשורת:

 • עם עזרה. הם דורשים משאבים טכניים וחיצוניים.
 • בלי עזרה. האדם צריך להשתמש בגוף שלו ושום אלמנט חיצוני לא מתערב.

עלינו לשים לב שילדים חירשים חייבים להשתמש במערכות תקשורת ללא עזרה כחיזוק כדי להקל על התקשורת שלהם. לכן, להלן נציג את המערכות העיקריות בהן משתמשת קבוצה זו.

סוגי מערכות תקשורת לילדים חירשים

שפת סימנים

זוהי מערכת תקשורת לילדים חירשים התומכת בשפתם בעל פה. זה מאפשר להם ליצור ערוץ תקשורת עם הסביבה החברתית שלהם. שפת הסימנים היא שיטת שפה מילולית לא קולית, המבוססת על הסימנים הבאים:

 • מדריך ל.
 • רב"ט.
 • אקספרסיבי.
 • שפה.

באופן דומה, שפת הסימנים מורכבת מסימנים שיכולים להיות:

 • שרירותי. ניתן לחלץ את המשמעות שלהם רק אם השפה ידועה.
 • אייקוני. כלומר אדם שאינו יודע את משמעות הסימן יכול לנחש זאת.

עלינו לציין ששפת הסימנים אינה אוניברסלית. קיימים הבדלים בין מדינות מסוימות לאחרות. למעשה, יכולים להיות אפילו דיאלקטים שונים באותה מדינה.

דו-לשוניות דו-מודאלית

מערכות תקשורת לילדים חירשים
מערכות תקשורת לילדים חירשים.

דו-לשוניות דו-מודאלית מורכבת משימוש באלמנטים בעל פה וחזותיים כדי לתקשר. במילים אחרות, הוא מורכב משימוש בו-זמני בשפה בעל פה ובשפת הסימנים. סימנים כאלה לקוחים בדרך כלל מהלקסיקון של שפת הסימנים.

השימוש במחוות מעדיף את הבנת המסרים אצל ילדים חירשים או כבדי שמיעה, מכיוון שהם בדרך כלל מתקשים לפתח זיכרון שמיעתי. אבל אם המסר המילולי מלווה בסימנים המתאימים, הוא מנצל גם את הזיכרון הוויזואלי שלהם, שבדרך כלל הוא איכותי יותר.

לאסטרטגיית תקשורת זו אין כללי יישום מסוימים, ולכן המתודולוגיה והסימנים שבהם הילד משתמש תלויים במאפיינים שלהם.

נאום רמז

דיבור רמז היא מערכת תקשורת המשלבת קריאת שפתיים עם צורות ידיים המכונה רמזים. לפיכך, למחוות הספציפיות הללו אין משמעות מלבד קריאת שפתיים. הם פועלים כהשלמה לדיבור ורוכשים משמעות בשילוב איתו.

רמזים מורכבים משלושה מרכיבים:

 • עמדות ידיים ביחס לפנים, המייצגות תנועות.
 • צורות ידיים, המבדילות עיצורים.
 • צורת יד ותנוחת יד ("רמז"), יחד עם צורת הפה הנלווית, מרכיבים יחידת CV, שהיא הברה בסיסית.

איות אצבעות

איות אצבע היא מערכת תקשורת לילדים חרשים או כבדי שמיעה המורכבת מייצוג ידני של כל אחת מהאותיות של מערכת כתיבה. לפיכך, צורת יד ספציפית מתאימה לאות של מערכת כתיבה.

לכן, זה מורכב ממעקב אחר אותיות באוויר במקום לכתוב אותן על נייר. אנשים שמשתמשים בו עושים זאת עם היד הדומיננטית שלהם בגובה הסנטר. כמו כן, מי שמשתמש בו משלים אותו בשפה בעל פה. המשמעות היא שהפנים והפה חייבים להיות גלויים.

לפיכך, באמצעות איות אצבע, כל מילה יכולה להיות מועברת לחירשים, מסובכת ככל שתהיה. למעשה, הוא משמש לעתים קרובות לאיית שמות פרטיים ומילים אחרות שלא ניתן לבטא בסימן ספציפי.