איך לעזור לילדים שמתקשים בקריאה?

על מנת ללמד ילדים המתקשים בקריאה
על מנת ללמד ילדים המתקשים בקריאה, חשוב לזכור את האלמנטים שילדים חייבים לרכוש.
אם ילדכם מתקשה בקריאה, זה נושא שראוי לתשומת לבכם. עזרה לילדך כרוכה במאמץ משותף בין משפחתך ובית הספר של ילדך. כך תוכלו למנוע מהבעיה להחמיר, שכן היא עלולה לייצר קשיי למידה רציניים לילדים.

רכישת השפה היא תהליך ייחודי לכל ילד וילד. וכך קורה גם כשמדובר בלימוד קריאה, למרות שהתהליך הזה מורכב יותר. כאשר ילדים מציגים רמת קריאה הנמוכה מהסטנדרטים המתאימים לגילם ונופלים מאחורי חבריהם לכיתה, ההורים מתחילים לדאוג. במצב זה מתעוררת השאלה הבאה: כיצד אוכל לעזור לילד שלי שמתקשה בקריאה?

במשפחות עם ילדים שונים, קל לראות כיצד כל ילד עוקב אחר קצב ייחודי ללמידה. לדוגמה, זה נפוץ שילד אחד מתחיל לדבר בגיל מסוים בעוד שילד אחר מתחיל בגיל אחר. עם זאת, קשיי קריאה נוטים להיות סיבה גדולה יותר לדאגה. הסיבה לכך היא שיש להם השפעה ישירה על הביצועים האקדמיים של הילד .

סטנלי ל. שוורץ מאשר שרוב הילדים מצליחים בכל הנוגע להבנת מערכת הדקדוק. עם זאת, 25% מהתלמידים זקוקים לתמיכה נוספת בכל הנוגע להבנת הקריאה.

יסודות בהוראת אוריינות

על מנת ללמד ילדים המתקשים בקריאה, חשוב לזכור את המרכיבים שילדים חייבים לרכוש:

  • מודעות פונולוגית: הכוונה היא ליכולת לעבוד עם הצלילים השייכים לשפה בעל פה. במילים אחרות, ילדים צריכים להבין שניתן לומר מילים כתובות ושיש להם צלילים .
  • ההתכתבות בין פונמות לגרפמות: זהו היחס בין צלילי השפה בעל פה (פונמות) לבין אותיות השפה הכתובה (גרפמות).
  • נזילות: זה מתייחס ליכולת לקרוא טקסט בדיוק ובמהירות. ילדים חייבים לדעת לזהות ולהבין מילים בו זמנית .
  • אוצר מילים: כאשר ילדים מגיעים לקריאה מקיפה, זה אומר שהם מבינים את המילים המופיעות בטקסט. הסיבה לכך היא שהם מהווים חלק מאוצר המילים של הילד.
  • הבנת טקסטים: זוהי היכולת ללכוד את המסר של טקסט, להיות מסוגל לזכור אותו ולהעביר את משמעותו.

הפרעות קריאה

איך לעזור לילדים עם קשיי קריאה
איך לעזור לילדים עם קשיי קריאה.

כאשר ילדים מתקשים בקריאה, הדבר עלול לגרום גם לקשיים בלמידה. עם זאת, זה לא בהכרח אומר שהבעיה דורשת טיפול כהפרעה.

האגודה הפסיכיאטרית האירופית (APA) מציינת מה מהווה הפרעת קריאה: הפרעות קריאה מאובחנות כאשר הקריאה של ילד נמוכה משמעותית מהממוצע בהתאם לרמת הלימודים שלו. חואן לואיס קסטיון וליאנדרו נבאס מבדילים בין "ילדים עם קשיי קריאה" לבין "תלמידים עם דיסלקציה".

ילדים עם קשיי קריאה הם אותם תלמידים שיש להם כמה בעיות בכל הקשור לקריאה והבנת טקסטים. זה יכול להיות מגוון של סיבות, שעשויות להיות אינטלקטואלי, רגשי או תרבותי חברתי.

מצד שני, לילדים עם דיסלקציה יש בעיות קשות בכל הנוגע לקריאה. מקורן של בעיות אלו עשוי להיות קשור לשינוי עצבי. דיסלקציה נכנסת לקטגוריה של ליקויי למידה והיא הרבה מעבר להתקשות בקריאה. אנשים עם דיסלקציה עשויים לסבול גם מבעיות בזיכרון או ביחסי מרחב-זמן.

איך לעזור לילדים עם קשיי קריאה

  • שמרו על תקשורת עם בית הספר של ילדכם. בית הספר יודיע לכם באילו פעילויות תוכלו לערוך בבית לשיפור הקריאה של ילדכם. יתרה מכך, בית הספר של ילדכם אחראי לספק את כל הדרוש להערכה ואבחון רמת הקריאה של ילדכם.
  • עזרו לילדכם לפתח חוסן. במילים אחרות, ילדכם צריך להבין שהוא או היא מסוגלים להשתפר בכל הנוגע לקריאה. בעוד שחלק מהילדים מתקשים לקרוא יותר מחבריהם לכיתה, הם יכולים להתגבר על הקשיים שלהם אם הם עובדים קשה.
  • קרא לעתים קרובות עם ילדך. אם ילדכם מתקשה בקריאה, התאמנו יחד בבית ככל האפשר. זה יכול לעזור להפחית אי נוחות ומבוכה. השקעת זמן בקריאה בכל יום תעניק לו אופי שגרתי. בקרוב, הקריאה תהפוך ליותר ויותר נעימה ומוכרת עבור ילדכם.
  • תרגל קריאה בקול עם ילדך. היתרונות של קריאה בקול רם לילדים הם בעלי ערך רב ורבים. זה עוזר להם להכיר ספרים, מקל על הקריאה, מרחיב את אוצר המילים שלהם ומשפר את היכולות הקוגניטיביות.

"ברגע שתלמד לקרוא, אתה תהיה חופשי לנצח"

- פרדריק דאגלס -

היתרונות של עזרה לילדים המתקשים בקריאה

לבסוף, קריאה לא רק מספקת לנו מידע, אלא גם חינוך. בספרה Cómo hacer hijos lectores ("איך לגדל קוראים לילדים"), כרמן לומס מבססת רשימה ארוכה של יתרונות הקריאה. לדוגמה, היא מזכירה שקריאה מסייעת בפיתוח השפה. לילדים שקוראים יש שפה רהוטה יותר והבעה טובה יותר בעל פה ובכתב. הקריאה גם מגדילה את אוצר המילים ומשפרת את האיות.


ללא ספק, אחד היתרונות החשובים ביותר בקריאה הוא היותה משפרת ומעשירה את יחסי האנוש. הקריאה מקלה על הילדים לתקשר את רצונותיהם ורגשותיהם. מה גם שהיא מגדילה את העושר התרבותי: ילד שקורא הוא ילד שמעוניין לדעת ולחשוב. לבסוף, קריאה עוזרת לפתח את יכולת הניתוח של ילדים. במילים אחרות, זה מעודד מחשבה ביקורתית.

מכל הסיבות הללו, ברור כמה חשוב לזהות בעיות קריאה בהקדם האפשרי. הם לא רק משפיעים על הביצועים האקדמיים וההערכה העצמית של ילדים, אלא שהם גם משפיעים ישירות על עתידם.

פופולריים