החשיבות של הוראת חוסן לילדים

הוראת חוסן לילדים מגיל צעיר יכולה להיות משאב טוב לפיתוח אוטונומיה מתקדמת
עם זאת, הוראת חוסן לילדים מגיל צעיר יכולה להיות משאב טוב לפיתוח אוטונומיה מתקדמת.
הוראת חוסן לילדים מעניקה להם את המשאבים הדרושים להם כדי להשיג חיים בריאים ומאושרים. זה לא רק לחפש את הבטנה הכסופה ולהתמקד בצד החיובי של הדברים. במקום זאת, מדובר ברכישת כישורי חיים חיוניים.

חוסן מתייחס ליכולת להתמודד עם מצבים קשים ולצאת מחוזקים למרות המצוקה. כמובן, מובן מאליו שילדים חייבים לקבל טיפול והגנה של מבוגרים. עם זאת, הוראת חוסן לילדים מגיל צעיר יכולה להיות משאב טוב לפיתוח אוטונומיה מתקדמת .

מחקרים ממחלקת הבריאות של מינסוטה קבעו כי חוסן הוא תוצאה של מערכת של אינטראקציות דינמיות בין חוויות שליליות של אדם וגורמי הגנה. למרות שזה עשוי להישמע מורכב, נציע הבהרות נוספות להלן.

הוראת חוסן לילדים ויישומה בחיים האמיתיים

זה לא נדיר להיתקל ביחידים ומשפחות שחוו חוויות קשות ביותר אך הצליחו להתגבר עליהן. אבל, יחד עם זאת, קל גם לראות חברים ובני משפחה שמתפוררים לנוכח אי הנוחות הקלה ביותר.

אז מה מייחד קבוצה אחת מהשנייה ?

ישנם ללא ספק גורמים גנטיים, חברתיים והתנהגותיים שמשחקים תפקיד בהבדלים אלו. עם זאת, מחקרים שונים מסכימים שהגורם המכריע הוא החוסן.

בחקר הפיזיקה, חוסן הוא "היכולת של חומר לחזור לצורתו הרגילה לאחר כפוף, מתיחה או לחיצה", (מילון קיימברידג').

הוראת חוסן לילדים: מהלך של שינוי מהותי
הוראת חוסן לילדים: מהלך של שינוי מהותי.

כשזה מגיע לחוסן אצל בני אדם, הכוונה היא ל"יכולת להיות מאושר, להצליח וכו' שוב לאחר שמשהו קשה או רע קרה" (קיימברידג').

חוסן: האם זה עושה אותנו שונים?

שתי משפחות שנפגעו מכאב אובדן ילד יתאבלו אחרת. לדוגמה, המשפחה הראשונה עלולה להתמוטט לנוכח הטרגדיה. במקביל, המשפחה האחרת עשויה להצליח לעבור לשלבים שונים של אבל, הכוללים:

  • כעס
  • עצב
  • קבלה

הוראת חוסן לילדים: מהלך של שינוי מהותי

אז נראה שחוסן הוא החוליה שיכולה לייצר שינוי מהותי באופן שבו אדם רואה ומגיב לבעיות. הגורמים המזינים את החוסן הם הבאים:

החוסן נחשב לעתים קרובות לכישרון חיים, וחוסן תפס מקום חשוב בעשור הקודם והוא ממשיך לעשות זאת. זה לא אומר שחוסן הוא התרופה האוניברסלית לכל המצבים הקשים. עם זאת, זוהי מיומנות חיונית שעלינו לקדם בבתינו ובכיתותינו .

סיכום

חוסן הוא היכולת שיש לאדם להתגבר על בעיות ולהפוך מכשולים לחוזקות. בעוד שמרכיבים ביולוגיים ומולדים מסוימים עשויים לבוא לידי ביטוי, החדשות הטובות הן שחוסן הוא משהו שאנשים יכולים ללמוד ולהבין.

חואן דה דיוס אוריארטה, מהמחלקה לפסיכולוגיה התפתחותית ובית הספר לתואר שני בחינוך של בילבאו, ספרד, מציין כי:

"בית הספר יכול להוות הקשר לפיתוח אינטגרלי ולקידום החוסן לכל התלמידים, מקופחים או לא, אם הוא מסוגל לחרוג מעצם הפונקציה הקוגניטיבית של הוראה ולמידה. [...] בכך, הוא יהפוך ל- מרחב אמיתי של תקשורת, נותן לכל התלמידים הזדמנויות ליצור קשרים חיוביים שבמקרים מסוימים מפצים על חוויות שליליות בהקשרים חברתיים אחרים."

-חואן דה דיוס אוריארטה-

עם זאת בחשבון, עידוד מורים, אנשי מקצוע בתחום הבריאות והורים לקדם חוסן הוא אתגר שכדאי לקחת על עצמו.