שחקו עם תינוקכם כדי לספק גירוי

המדריך להורים מחלק את המשחקים והדרכים לעורר את תינוקך בהתאם לגילו
המדריך להורים מחלק את המשחקים והדרכים לעורר את תינוקך בהתאם לגילו.

כולנו לומדים על ידי משחק. למעשה, משחקים הם הדרך הטובה ביותר לרכוש ידע ולפתח מיומנויות בתחומים שונים. שחקו עם התינוק שלכם! לעורר אותם!

במאמר זה נשתף אתכם בכמה טיפים על הדרכים הטובות ביותר לשחק עם תינוקכם בהתאם לגילו.

אנשים רבים מוצאים שזה מדהים שילדים יכולים ללמוד ולהתפתח כל כך הרבה תוך כדי משחק. ילדים לומדים ומתפתחים באמצעות משחקים באותו אופן שבו הם יכולים ללמוד שפות חדשות באמצעות שירים.

באמצעות פעילויות משחקיות, ילדים יכולים ללמוד כיצד לתקשר עם הסובבים אותם. משחק עם ילדכם חשוב כמו לדבר איתו או לדאוג לבריאותו ולתזונה שלו.

על פי המדריך להורים, שפורסם על ידי האיגוד הספרדי לרפואת ילדים, בשנותיו הראשונות של ילד יש פעולות ומשחקים מסוימים שיכולים לקדם את הלמידה שלו.

פעילויות אלו מעוררות את סקרנותם ומפתחות את כישוריהם הפסיכומוטוריים.

רופאי ילדים מדגישים את היתרונות הפיזיים, האינטלקטואליים, החברתיים והרגשיים של גירוי מספק ומדויק. יש לבצע את כל הפעילויות הללו כאילו היו משחקים ולעולם אין להכריח את הילד לשחק.

אל תגזים. מספיקות מספר דקות ביום כדי לתרגל את רוב המשחקים והפעילויות שנשתף אתכם בהמשך.

משחקים לפי גיל

המדריך להורים מחלק את המשחקים והדרכים לעורר את תינוקך בהתאם לגילו. לדוגמה, במהלך שלושת החודשים הראשונים ניתן להניח את התינוק על הגב ולהראות לו צעצועים בצבעים עזים ולהזיז אותו מצד אחד לשני.

אתה יכול גם לדבר, לחייך, לשיר להם ולהשמיע כל מיני צלילים תוך כדי הסתכלות ישירה על הפנים שלהם.

אל תפחדו לשים את האצבע בכף ידם ולהזיז את הזרועות והגוף מצד אחד לצד השני. אתה יכול גם למתוח את רגליהם על ידי משיכה קלה של הקרסוליים.

כשהם שוכבים על הבטן אפשר גם להראות להם חפצים מול הפנים שלהם. הרם את החפץ כאשר אתה משיג את תשומת ליבם.

משחק הוא פעילות חיונית להתפתחות וחינוך הילד. (...) איכות וכמות שעות המשחק של הילד יסייעו ללא ספק להקניית ידע, מיומנויות פסיכומוטוריות ומיומנויות חברתיות הנחוצות לחיים הבוגרים.

-רוזה ג'וב, פסיכולוגית -

תנועה וצבע

בין גיל שלושה עד שישה חודשים נוכל לחזור על המשחקים שביצענו בשלב הקודם. בנוסף, אפשר לפוצץ להם נשיקות, להוציא לשון ולהשמיע קולות שמושכים את תשומת לבם.

ניתן לעורר אותם גם כאשר אתה מחזיק את הידיים שלהם יחד, מה שגורם להם לגעת בזה אחר זה. שיטת גירוי נוספת היא למשוך אותם בעדינות באמות הידיים שלהם על מנת לגרום להם לנוח בישיבה.

ניתן לראות תוצאות מועילות גם על ידי הפעלת מעט לחץ על כפות הרגליים כדי לגרום להם להאריך את הרגליים. נסו לשים חפץ בידיים שלהם וכשהם מסוגלים לאחוז בו תוכלו להוציא אותו ולחזור על התהליך.

במאמר זה נשתף אתכם בכמה טיפים על הדרכים הטובות ביותר לשחק עם תינוקכם בהתאם לגילו
במאמר זה נשתף אתכם בכמה טיפים על הדרכים הטובות ביותר לשחק עם תינוקכם בהתאם לגילו.

בין שישה לתשעה חודשים נוכל להראות להם חפצים עם צבעים בהירים שמשמיעים צלילים. זה יגרום להם לעקוב אחר האובייקט עם המבט שלהם. אתה יכול להעביר את החפץ קרוב יותר אליהם ואז לקחת את החפץ. גם תהליך זה צריך לחזור על עצמו.

הראה להם מראה כדי שיוכלו להסתכל על עצמם בזמן שאתה חוזר על שמם. אפשר גם לכסות את הפנים שלהם במטפחת קטנה ולחכות שיסירו אותה וכשיעשו כן, אפשר לקרוא להם בשמם.

דיבור במחוות וחזרה על הברות היא גם דרך טובה לעורר את ילדכם בשלב זה.

זה לא חייב להיות משחק משוכלל, אתה יכול פשוט להסביר להם במילים מאוד פשוטות מה אתה עושה כשאתה מבלה איתם. תנו להם חפצים בשתי הידיים ועודדו אותם להפגיש את החפצים.

אתה יכול גם לגרום להם להיות מודעים לכפות הרגליים שלהם על ידי חבישתם עם גרביים נוצצות. לעורר את תנועת הגוף (להסתובב) על ידי שכיבה לידם וקרא להם בשמם.

לשחק ולהכיר

לדברי הפסיכולוגית רוזה ג'וב, משחק ספונטני ויצירתי יעיל הרבה יותר אם הוא נעשה עם חפצים יומיומיים. זה גורם לילד לבנות אלמנטים עם הדמיון שלו.

זה יעזור להם לחקור ולגלות אפשרויות גדולות יותר. הם ילמדו את השימושים והממדים של חפצים. זכור שבין תשעה לשנים עשר חודשים אתה כבר יכול להתחיל להראות לילדים ספרים עם חיות תוך חיקוי הצלילים שלהם.

עוד משחק פשוט הוא לעודד אותם לגעת במרקמים שונים. אפשר גם לעורר אותם על ידי שינוי הבעות הפנים, השמעת קולות בשפתיים, מתן נשיקות, עטיפת צעצועים בנייר והמתנה שיפרשו אותם וכו'.

זה גם מאוד שימושי להציע להם קוביות בגדלים שונים כדי שיוכלו לשחק איתן. עזרו להם לעמוד או ללכת על ידי אחיזה בהם בבתי השחי או בידיים. זה יעזור להם לפתח את הכישורים המוטוריים שלהם.

בין 12 ל-15 חודשים עלינו לעזור להם ללכת ולטפס במדרגות על ידי החזקת ידיים. למדו אותם לשים חפצים במיכלים, להכין מגדלים עם קוביות, להפוך דפים, להחזיק כפיות, לשתות מכוס ולפתוח ולסגור מכלים.

אנחנו יכולים גם ללמד אותם על חלקי הגוף שלהם. על ידי הצגתם תמונה של עצמם או מראה נוכל לעזור לעורר זיכרון ותהליכים קוגניטיביים אחרים.

בשלב זה עלינו לבקש מהם לעזור בעת לקיחת בגדיהם. אנחנו יכולים גם לתת להם לאכול לבד ולבקש מהם לעשות משימות קטנות כמו לקחת על עצמם להביא דברים.

לאחר 18 חודשים לעזור להם לעלות ולרדת במדרגות יכול להיות מועיל מאוד. אתה יכול גם לתת להם כדור לבעוט מסביב. הצגתם של תמונות בספרים חשובה מאוד לפיתוח השפה.

כדאי גם להתחיל לדבר איתם באמצעות ביטויים פשוטים. הסתיר צעצועים ברחבי הבית שהם יכולים למצוא מאוחר יותר.

פופולריים