עקמת אצל ילדים: כל מה שאתה צריך לדעת

עקמת אצל ילדים גורמת לרוב לכאב רב
עקמת אצל ילדים גורמת לרוב לכאב רב.
עקמת היא מחלה הגורמת לעמוד השדרה להתעקל באופן טבעי. התפתחותו תלויה באבחונים המוקדמים שלו ובמקורו.

הסיבה המדויקת לעקמת בילדים אינה ידועה בדרך כלל. מחלה זו גורמת לעמוד השדרה להתעקל באופן טבעי. לאנשים עם מחלה זו יש את עמוד השדרה בצורה של S או C.

בספרד לבדה, 900,000 ילדים סובלים מעקמת. כאשר ילדים מתחילים לפתח מחלה זו, הגב שלהם מתחיל להתכופף הצידה.

עקמת אצל ילדים

עקמת אצל ילדים שכיחה מאוד כיום. מחלה זו גורמת לילד לסבול מכאבים ועיוותים בגוף. בנוסף, העקומה החריגה הזו יורדת בכל אזור הגב, מה שמונע מהילד לשמור על תנוחה ישרה לחלוטין.

לעקמת בילדים יש בדרך כלל סיבה לא ידועה. סוג זה של עקמת נקרא אידיופטי. זה הסוג הנפוץ ביותר ומסווג לפי גיל.

סוגי עקמת

  • אצל תינוקות עד גיל 3, זה נקרא עקמת ילדות.
  • אצל תינוקות מגיל 4 עד 10, זה נקרא עקמת נעורים.
  • עקמת מתבגרים היא אצל מתבגרים מגיל 11 עד 18.

סיווג נוסף

  • עקמת מולדת: עקמת מסוג זה מתרחשת כאשר ילד נולד. הסיבה לכך היא שהצלעות של התינוק אינן נוצרות בצורה הנכונה והדבר גורם לעיוות של רקמות עצם אחרות.
  • עקמת נוירומוסקולרית: עקמת מסוג זה מתרחשת עקב בעיה במערכת העצבים המשפיעה על השרירים. הבעיות שהוא יכול לגרום הן: ניוון שרירים, שיתוק מוחין, פוליו ושדרה ביפידה.

במי המחלה הזו פוגעת בעיקר?

מחלה זו פוגעת בדרך כלל בבנות. כמו כן, חלק מהאנשים נוטים יותר לסבול מהמחלה. העיקול של עמוד השדרה בדרך כלל מחמיר עם הצמיחה. מחלה זו גורמת לכאב רב בילדים. לפעמים הדרך היחידה לתקן את זה ולהימנע מכאבים היא באמצעות ניתוח.

סיבות חיצוניות

לפעמים עמוד השדרה של הילד כפוף הצידה, אבל ייתכן שזה לא נגרם על ידי עקמת. בדרך כלל כשזה קורה, זה קורה בשנים הראשונות לחיים.

נזק נוירו-שרירי

מחלה זו גורמת לכאב רב בילדים
מחלה זו גורמת לכאב רב בילדים.

סוג זה של עקמת נגזר מבעיה במערכת העצבים המרכזית. זה מסוגל לגרום להרבה בעיות בטווח הארוך.

  1. מומים מולדים: זה מתרחש כאשר החוליות או הצלעות של הילד אינן נוצרות כהלכה.
  2. פגום סטטי: זה קורה כאשר האגן הופך לא מאוזן. מקורו ברגליים שלהם.

טיפולים אפשריים לעקמת בילדים

סוגים מסוימים של עקמת אצל ילדים ניתנים לריפוי. עם זאת, הכל תלוי בחומרתו ובסוג המחלה.

  • עקמת קלה. סוג זה של עקמת לא כל כך בולט. הטיפול הוא לעשות תרגילי פיזיותרפיה. מטרת הטיפול היא שהשרירים יתחזקו והחלקים המכווצים יימתחו. בעזרת תרגילים אלו, הגוף שלך יכול לאמץ את היציבה הנכונה.
  • עקמת בדרגת חומרה בינונית. עבור סוג זה של עקמת אצל ילדים, הם חייבים ללבוש מחוך. בדרך זו, עמוד השדרה שלהם יכול לגדול ולהתפתח כראוי. טיפול זה מחייב להשלים אותו בתרגילים טיפוליים.
  • עקמת חמורה. זה קורה כאשר הסטייה ברורה מאוד, ובמקרה זה יש צורך לנתח את המטופל. הניתוח מבוצע לרוב בין גיל 10 ל-12 שנים. לאחר ניתוח הילד יש לבצע את השיקום באמצעות תרגילים. תרגילים פיזיותרפיים נחוצים להתאוששות מלאה.

אבולוציה של עקמת בילדים

זה תלוי במספר גורמים. הגיל שבו הוא מאובחן והמקור הם שני היבטים בסיסיים לקביעת האבולוציה שלו. מצד שני, לעקמת אידיופטית יש פרוגנוזה חיובית יותר מעקמת מולדת.

ניתן להתגבר על עקמת מולדת ושרירית בהתאם לאבולוציה שלה. לאחר ביצוע האבחנה, יש להתחיל בטיפול. כך תוכלו לשמור על המחלה בשליטה.

אבחון מאוחר

כאשר עקמת אצל ילדים מאובחנת באיחור, מתעוררים מספר רב של סיבוכים.

אם עמוד השדרה נמצא במצב לא נכון במשך זמן רב, זה עלול לגרום לחוסר תנועה בחלקים אחרים של הדיסקים הבין חולייתיים. זה מתרחש כאשר גופו של הילד סובל מבלאי מוקדם, כגון בלאי בברכיים וירכיים.

בדיקת עמוד שדרה תקופתית

עקמת אצל ילדים גורמת לרוב לכאב רב. העקמומיות של עמוד השדרה גורמת ללחיצת החוליות ולהגברת הכאב.

במקרים אלה, הרופא שלך עשוי לרשום תרופות נגד כאבים. חלק מהמחלות הללו מחמירות על ידי אי אבחון מוקדם מספיק או על ידי טיפול לקוי.

מעת לעת, על ההורים לבצע בדיקת עמוד שדרה לילדיהם. חשוב לשלול מחלות אפשריות בשלב הגדילה.

אם אתה מבחין במשהו חריג, חיוני שרופא יטפל בו בהקדם האפשרי. במובן זה, חשוב שההורים יהיו מאוד קשובים לתנוחות שילדיהם מחזיקים כשהם יושבים ללמוד או כשהם הולכים.