5 רגעים חשובים בהתפתחות הילד

לכן אנחנו רוצים לנצל את ההזדמנות כדי לדבר על כמה מהרגעים החשובים ביותר בהתפתחות הילד
לכן אנחנו רוצים לנצל את ההזדמנות כדי לדבר על כמה מהרגעים החשובים ביותר בהתפתחות הילד.
חייהם של ילדים מלאים בהישגים מיוחדים. היום נסתכל מקרוב על 5 מהרגעים החשובים ביותר בהתפתחות הילד.

זה לא נדיר שאמהות ואבות טריים שואלים את עצמם מתי התינוק שלהם יתחיל לזחול, ללכת, לדבר וכו'. לכן אנחנו רוצים לנצל את ההזדמנות כדי לדבר על כמה מהרגעים החשובים ביותר בהתפתחות הילד.

עם זאת, אל תדאג יותר מדי לגבי הגיל המדויק שבו הקטנים שלך משיגים את המיומנויות הללו. זכרו שלכל ילד יש את הקצב שלו בכל הנוגע ללמידה והתפתחות.

מהם הרגעים החשובים ביותר בהתפתחות הילד?

הרגעים החשובים ביותר בתהליך ההתפתחות של הילד מתרחשים בעיקרם בארבעה תחומים. ככל שהילדים הקטנים יגדלו, הם יתקדמו בהדרגה בכל אחד מהתחומים הבאים :

  • התפתחות גופנית ופסיכומוטורית.
  • התפתחות קוגניטיבית.
  • התפתחות רגשית חברתית.
  • פיתוח שפה.

"התפתחות הילד היא תהליך פעיל ייחודי לכל ילד, המתבטא בהמשכיות ושינויים ביכולות המוטוריות, הקוגניטיביות, הפסיכו-סוציאליות והשפה, עם רכישות מורכבות יותר ויותר בתפקודים של חיי היום-יום ובמימוש תפקידו החברתי".

- JMD סוזה -

5 רגעים חשובים בהתפתחות הילד

צעדיו הראשונים של ילד

באשר לתחום הפסיכומוטורי של ההתפתחות, אחד הרגעים החשובים ביותר הוא כאשר ילדים עושים את צעדיהם הראשונים. זהו רגע שהורים זוכרים אותו בהתרגשות ורוך רב.

בממוצע, ילדים לומדים ללכת בעצמם בין הגילאים 14 ל-18 חודשים. מנקודה זו ואילך, ילדים קטנים יכולים לנוע עם יותר אוטונומיה. ככל שיעבור הזמן, הם ימשיכו לרכוש יכולות נוספות בכל הנוגע למוטוריקה גסה. בקרוב תראה את הקטן שלך רץ, קופץ ועולה ויורד במדרגות.

מילים ראשונות של ילד

כל אמא ואבא מצפים ליום שבו הילד שלהם אומר את המילה הראשונה שלו. וזה מביא אותנו לרגע החשוב השני שלנו בהתפתחות הילד.

המכון הלאומי של ספרד לחירשות והפרעות תקשורת אחרות (NIDCD) מאשר שילדים בדרך כלל מבטאים את המילה הראשונה שלהם בין הגילאים 7 עד 12 חודשים. מנקודה זו ואילך, ילדים קטנים מרחיבים את אוצר המילים שלהם לאט לאט. הם מתחילים בלמידת מילים כמו אמא, דאדא, מים, לא, כן, ביי ביי, כדור וכו'. כמובן, סביר להניח שיש להם הגייה ייחודית כשמדובר במילים מסוימות.

רגעים חשובים בהתפתחות הילד
רגעים חשובים בהתפתחות הילד.

עד שהילדים נמצאים בין הגילאים 18 ל-23 חודשים, יש להם אוצר מילים של כ-50 מילים. ובין הגילאים 2 עד 3, הם מוכנים לבנות ביטויים פשוטים. אז לפני שאתה יודע את זה, תוכל לנהל שיחות שלמות עם הקטן שלך.

שליטה בסוגרים

בין הגילאים 12 ל-18 חודשים, ילדים מתחילים להיות מודעים לצורך שלהם לעשות קקי או פיפי. לפני שלב זה, הם כבר גילו איך הם מרגישים אחרי שהם עושים קקי או פיפי בחיתולים. כעת, הם מתחילים להבין ולקשר את הסימנים שהגוף שלהם נותן להם מראש. בדרך כלל, ילדים מתחילים ליידע את הוריהם כאשר הם עומדים ללכת לשירותים או צריכים להחליף חיתול.

כשהם בני שנתיים או שלוש, בממוצע, ילדים לומדים להתכווץ ולהרפות את שרירי האגן. לכן, הם מסוגלים לשלוט על הסוגרים שלהם במהלך היום. ואז, בהדרגה ולאורך זמן, הם מפסיקים לעשות תאונות במהלך הלילה ומתחילים ללכת לשירותים בכוחות עצמם. וכשזה יקרה, סוף סוף אפשר להיפרד מחיתולים!

בפעם הראשונה שילדכם קורא

על מנת לרכוש את יכולת הקריאה, תחילה על הילדים לפתח מודעות פונולוגית. במילים אחרות, עליהם להשיג את היכולת להבין שמילים מורכבות מצלילים. ברגע שהם עברו את השלב הזה, הם מוכנים ללמוד לקרוא.

ילדים נוטים להתחיל לחבר פונמות ולקרוא כמה מילים עד גיל 5 או 6. בסביבות הזמן הזה, תשימו לב שילדכם מגלה יותר עניין בכתיבה שספרים וסיפורים מכילים... ולא רק בתמונות המופיעים בדפים שלהם. תוך זמן קצר הוא או היא יקראו. אין ספק שזהו רגע בלתי נשכח בהתפתחות הילד.

הפעם הראשונה שילדך כותב

הדבר הראשון שילדים בדרך כלל לומדים לכתוב הוא השם שלהם. זה קורה בדרך כלל כשהם כבר בבית הספר מכיוון שכאן הם לומדים לקרוא ולכתוב.

במובן זה, חשוב לזכור שפיתוח יכולת הכתיבה דורש מיומנויות גרפיות מסוימות. לכן, בגילאי 5 עד 6 ילדים בדרך כלל רוכשים את היכולת הזו.

עם זאת, רק כשהילדים בני 8 עד 10 הם מפתחים את הדיוק המוטורי הדרוש לכתב יד טוב. מה גם שתבחין שילדים ממשיכים להשתפר בתחום זה לאורך שנות הלימודים. לאט לאט, כתב היד שלהם יהפוך ברור יותר, מאורגן יותר ומותאם אישית יותר.

ההתרגשות של הצפייה ברגעים חשובים בהתפתחות הילד

אם אתם עדים לרגעים שזה עתה תיארנו לעיל, אנו מבטיחים לכם שהם משהו שלעולם לא תשכחו. אלו זמנים שיישארו בחלקים העמוקים ביותר של הזיכרון שלך. וכשתזכר בהם ותהרהר בהם, הם בטוח יעלו חיוך על פניך. היזכרות ברגעים החשובים הללו בחיי ילדינו תמלא אותנו לנצח באושר.

כאמא או אבא, אם תראה את ילדך מגיע לאבני דרך אלו, תחוו תחושת גאווה והתרגשות. כל אחד מההישגים ההתפתחותיים הללו מסמל שינוי משמעותי בחיי ילדינו. ברגעים אלו, עלינו להיות קרובים לקטנטנים שלנו כדי לעזור להם להתגבר על החוויות החדשות שכל שלב התפתחותי כרוך בהן.

פופולריים