5 תרגילים לשיפור כתב היד של ילדים

כשאתה משפר את כתב היד של הילדים אתה גם משפר את המוטוריקה העדינה שלהם ואת תיאום עין-יד שלהם
כשאתה משפר את כתב היד של הילדים אתה גם משפר את המוטוריקה העדינה שלהם ואת תיאום עין-יד שלהם.
גלה תרגילים ופעילויות שיעזרו לשפר את כתב היד של ילדים במאמר שלהלן. לא רק שהם יעילים, אלא שהם גם מהנים.

כשאתה משפר את כתב היד של הילדים אתה גם משפר את המוטוריקה העדינה שלהם ואת תיאום עין-יד שלהם.

למרות שזה נראה כמו משימה פשוטה למדי להשתמש בעיפרון, כתיבה כרוכה בתהליכים מוטוריים ותחושתיים בו-זמניים שאינם תמיד אוטומטיים. תהליך הכתיבה תלוי גם בבירור בהתפתחות שרירית מספקת של הידיים.

"ההתפתחות הפסיכומוטורית מבוססת על שני עקרונות: מהגלובל לסלקטיבי ומהפרוקסימלי לדיסטלי, מה שמעיד שבתחילה, התפתחות השרירים והיכולת המוטורית מקורה בתא המטען, אל הכתפיים ומאחור אל הכתפיים. ידיים ואצבעות".

-טרייסי לה רו-

ברור שאינך יכול להבטיח כתיבה טובה אם ילדך עדיין לא פיתח את היכולות המוטוריות הנכונות כמתואר לעיל. בנוסף, הילד צריך לפתח את היכולת להשתמש באחיזה של עיפרון חצובה כדי להחזיק את העיפרון בצורה נאותה.

מרכיב מרכזי נוסף לשיפור כתב היד של ילדים הוא שהם לומדים לעשות משיכות נוזליות.

כמטרה כללית, צפוי כי בסביבות גיל 6, רוב הילדים יסיימו את השימוש באחיזת חמש אצבעות של ילד בגיל הרך לאחיזת עיפרון בשלוש אצבעות. עם אחיזת העיפרון מסוג חצובה, תרגילי הכתיבה המתוארים להלן יהיו יעילים יותר.

מפתחות לשיפור כתב היד של ילדים

1. החזק את העיפרון בצורה נכונה

כדי להתחיל, יש צורך שילדים יחזיקו את העיפרון עם האגודל, האצבע המורה והאצבע האמצעית.

היבט חשוב נוסף הוא שאורך ועובי העיפרון מתאימים לגודל היד של הילד. יחד עם זאת, אחיזת העיפרון של הילד צריכה להיות יציבה אך לא הדוקה מדי.

2. לשמור על פרופורציות

אחת הסיבות לכך שהכתיבה של ילד יכולה להיראות מרושלת או קשה להבנה היא בגלל חוסר עקביות.

חשוב להשתמש במחברת מיוחדת המודפסת בקווים כפולים. זה יעזור לילד להבדיל בין גובה האותיות הגדולות לגובה האותיות הקטנות.

3. השתמש בדרכים משעשעות להנעת תרגול

מפתחות לשיפור כתב היד של ילדים
מפתחות לשיפור כתב היד של ילדים.

כמה פעילויות שיכולות לעזור לשפר את כתב היד אצל ילדים הם משחקים מסורתיים. חבר את הנקודות, מרק האלפבית והתליין הם דרכים מהנות ללמוד איך להתמודד טוב יותר עם עיפרון.

4. לחזק קבוצות שרירים

כפי שהוזכר לעיל, המוטוריקה העדינה של ילדים תלויה בהתפתחות השרירים. מסיבה זו, חיוני להפעיל את האצבעות ופרקי הידיים בכל יום.

כמה דרכים קלות לעשות זאת הן: משחק עם חול, משחק עם בלוקי בנייה, שימוש בכלי כסף ליד השולחן, צביעה, חיתוך נייר או דוגמנות עם חימר.

5. הקדישו יותר זמן לקריאה

זה נכון, קריאה לא רק משפרת את ההתפתחות היצירתית והקוגניטיבית, היא גם מועילה לכתיבה של הילד. ככל שהילד יכיר יותר את המשיכות והפרופורציות המוגדרות של כל אות, כך זה יהיה קל יותר.

אם הילד רגיל לקריאה, תהיה לו או היא דימוי נפשי קונקרטי יותר של איך זה כתיבת אותיות.

במילים אחרות, ילדים שקוראים הרבה לומדים לחקות אותיות בקלות רבה יותר.

עצות חשובות נוספות לשיפור כתב היד של ילדים

  • זהה אם יש בעיה עמוקה יותר. לילדים רבים עם בעיות כתב יד יש קשיי למידה אחרים. כתב יד מבולגן יכול להסתיר בעיות איות ולקות בטווח הקשב. כתב יד לא ברור יכול גם להראות חוסר עניין בנושאים אקדמיים.
  • תנו להם סביבה ידידותית וחיובית. זה כדי שילדים לא יחשבו שתרגילי כתב היד הם עונש. בחר מקום שבו הם יכולים לשבת כראוי עם יציבה טובה ושבו התאורה מספקת כדי שיוכלו לתרגל ולחדד את המיומנות הזו בצורה יעילה יותר.
  • הימנע מהפעלת לחץ יתר על ילדך. סבלנות ורוגע יעזרו לילדכם להרגיש בטוחים ומסוגלים יותר. כלומר, למהר או להכריח את ילדכם לכתוב מהר מהר יכול להיות מנוגד ולגרום לתסכולים מיותרים.
  • השתמש בפריימרים ובשבלונות. יש מספר רב של מחברות מעוצבות מראש המציעות דוגמאות למעקב. יש גם כל מיני שבלונות פלסטיק זמינות כדי לעזור לילדים לשרטט בצורה אחידה יותר אותיות בודדות ולתרגל את כתב היד שלהם. יתר על כן, רבים מהמוצרים הזמינים מעוררים גם מיומנויות מוטוריות עדינות אחרות כמו צביעה, גזרות וציור.

לסיכום, שיפור כתב היד של ילדים אינו משימה בלתי אפשרית אם הם מתרגלים כל הזמן. יישום הטקטיקות הנכונות יבטיח שכתב יד לא יהפוך למשימה מייגעת עבור ילדך אלא לזמן לשיתוף.

הפוך את תרגול כתב היד למהנה ותחזק את היכולת החשובה הזו עם תוצאות נפלאות.

פופולריים