לידה ללא אפידורל: מה כדאי לדעת

הצורה הנפוצה ביותר של שיכוך כאבים בלידה היא הרדמה אפידורלית
הצורה הנפוצה ביותר של שיכוך כאבים בלידה היא הרדמה אפידורלית.

כאשר אישה עוברת לידה, היא יכולה להחליט כיצד היא רוצה לנהל את הכאב. הצורה הנפוצה ביותר של שיכוך כאבים בלידה היא הרדמה אפידורלית. עם זאת, אפשר גם ללדת ללא אפידורל.

אפידורל הוא טכניקה למתן הרדמה כדי לשלוט בכאבי הצירים במהלך הלידה. עם אפידורל, האם הטרייה עדיין תרגיש את התכווצויות הרחם שלה, אבל הם יהיו הרבה פחות כואבים.

האפידורל שולט רק בכאב הקשור להתכווצויות. זה לא הרדמה כללית, ולכן האישה נשארת ערה וערנית.

ניהול כאב בזמן הצירים מאפשר ליולדת להתרכז טוב יותר. זה אומר שהיא יכולה להשתמש בטכניקות הנשימה הנכונות, ולהתמקד בדחיפה בבוא הזמן.

על ידי הפחתת הכאב, אפידורל יכול גם לעזור ליולדת להתאושש מהר יותר מהלידה.

עם זאת, במקרים מסוימים, הרדמה אפידורלית אינה אופציה. זה קורה בעיקר מסיבות רפואיות. לידה ללא אפידורל הופכת להכרח אם חיי האם או התינוק נמצאים בסיכון.

סיבות ללידה ללא אפידורל

  • שיכוך כאב הוא לא רק החלטה של האם. במקרים מסוימים, נשים לא יוכלו לקבל מנה של חומרי הרדמה.
  • אפידורל אינו מומלץ אם לאם יש הפרעה בקרישת הדם, או נוטלת נוגדי קרישה.
  • יש אנשים שאלרגיים לתרופות המשמשות להרדמה. אם זה המקרה, אפידורל עלול לגרום לתגובה אלרגית אצל האם או התינוק.
  • במקרים מסוימים, אפידורל עשוי להשפיע כמו הרדמה כללית. כלומר, זה מרדים את האם לגמרי. במקרה זה, האם אינה מסוגלת להשתתף בלידה, מה שמעמיד את התינוק בסיכון.
  • האפידורל מוחדר בתחתית עמוד השדרה. כדי להכניס את הצנתר, האישה צריכה לשבת ולקמר את גבה. עם זאת, אם לאישה יש דפורמציה בעמוד השדרה, ייתכן שלא ניתן יהיה להכניס את הצנתר. עיוותים בעמוד השדרה יכולים גם להפוך את ההרדמה האפידורלית למסוכנת יותר.
  • סיבה נוספת לכך שאישה תצטרך ללדת ללא אפידורל היא אם הלידה התקדמה במהירות. סוג זה של הקלה בכאב צריך להינתן באופן אידיאלי בפחות מ-4 סנטימטרים של התרחבות.
  • אם היולדת כבר נכנסה ללידה, הצירים עצמם עלולים להקשות על התקנת אפידורל, או שלא יהיה צורך בהרדמה. ההרחבה המקסימלית ליישום אפידורל היא 8 ס"מ.

סיכונים הקשורים באפידורל

באופן כללי, הסיכונים הקשורים בהרדמה אפידורלית נמוכים מאוד, וקשורים בעיקר לבעיות בהחדרת הצנתר.

האפידורל מספק הקלה בכאב באמצעות צנתר המוחדר בעמוד השדרה התחתון. הצנתר נכנס לדורה מאטר, קרום המכסה את מח העצם.

אם האמא לעתיד זזה בפתאומיות במהלך היישום של האפידורל, היא עלולה לפגוע בחוט השדרה שלה. ישנם מקרים בהם הקטטר זז וההחלמה איטית או חלקית. זה יכול לגרום לחוסר תחושה באחת או בשתי הרגליים.

הסיכונים עבור התינוק נמוכים עוד יותר. באופן כללי, אפידורל מעלה את טמפרטורת הגוף של האם. אם הלידה נמשכת זמן רב, זה יכול להתרחש גם אצל התינוק.

אפידורל יכול גם לעזור ליולדת להתאושש מהר יותר מהלידה
על ידי הפחתת הכאב, אפידורל יכול גם לעזור ליולדת להתאושש מהר יותר מהלידה.

תופעות לוואי אחרות עשויות לכלול:

  • רועד
  • כאב ראש
  • בחילה

טכניקות ללידה ללא אפידורל

אם היולדת או הצוות הרפואי בחרו בלידה ללא אפידורל, ישנן טכניקות אחרות לטיפול בכאב שעשויות להיות שימושיות. הדבר החשוב ביותר הוא להישאר רגוע ולהימנע מלחץ.

עצבים הם הגורם העיקרי לסבל עבור האם. חרדה עלולה לגרום לה לאבד שליטה על גופה, בדיוק כשהיא צריכה להתרכז ולמלא אחר ההוראות.

טכניקות נשימה

דפוסי נשימה חשובים ביותר לצירים, ועוזרים לאם לעתיד לשמור על רמות האנרגיה שלה. ככל שהצירים מתקדמים, טכניקות הנשימה עשויות להשתנות. יש צורך בנשימות ארוכות ועמוקות בתחילת הלידה, בעוד שניתן להשתמש בנשימות קצרות כדי לעזור בדחיפה.

לידות מים ועיסוי

לידות מים שכיחות בקרב נשים המחליטות ללדת ללא אפידורל, או שאינן מסוגלות להקל על כאבים מסוג זה.

אמבטיה במים חמימים מרגיעה את השרירים ועוזרת להקל על פחדים ולהרגיע חרדה. טכניקה זו יכולה לעזור לשלבים האחרונים של הלידה להתקדם במהירות ובקלות יותר.

עיסוי בגב התחתון יכול גם לסייע להרפיית האגן ולהפחית את אי הנוחות הנגרמת מהלחץ של התינוק. ניתן להשתמש בקומפרסים חמים גם באזור זה.

פופולריים