טכניקות לשיכוך כאבים במהלך הלידה

אחת השיטות הפרמקולוגיות היעילות ביותר לשיכוך כאבים במהלך הלידה היא שיכוך כאבים בעמוד השדרה
אחת השיטות הפרמקולוגיות היעילות ביותר לשיכוך כאבים במהלך הלידה היא שיכוך כאבים בעמוד השדרה.

רק לחשוב על לידה יכול להספיק כדי להפחיד כל אחד. הכאב הוא אמיתי כמו שהוא עז. אבל החדשות הטובות הן שהגוף שלך יכול להתגבר על זה בעזרת טכניקות מסוימות המספקות הקלה בכאבים במהלך הלידה ומשפרות את ההתרחבות.

אמא שלי תמיד אמרה לי שבמהלך הלידה "את מרגישה רק כאב אחד". מה שהיא התכוונה בזה הוא שלפחות מניסיונה היא חשה כאב עז שחלף במהירות.

למרות שכל סיפור לידה תקף, מומחים אומרים שלידה כרוכה בשני שלבים, כל אחד קשור לסוג אחר של כאב.

הסוג הראשון מגיע במהלך תקופת ההתרחבות, המאופיינת בכאב קרביים. עוצמתו קשורה ישירות ללחץ הנגרם מההתכווצויות שלך.

השני הוא תקופת הלידה. התכווצויות משולבות עם כאב סומטי חמור, מקומי. הסיבה לכך היא שראשו של התינוק לוחץ על מבנה האגן, על פי פרוטוקול לידה שהוכן על ידי האגודה הספרדית לגינקולוגיה ומיילדות (SEGO).

כיצד להקל על כאבים במהלך הלידה

מסמך זה מסביר כי קיימות שיטות תרופתיות ולא תרופתיות לשיכוך כאבים במהלך הלידה.

שיטות לא תרופתיות שהוכחו כיעילות:

  • תמיכה מבן זוג ללידה
  • הזרקה עורית של סרום סטרילי
  • טבילה במים

שיטות לא תרופתיות ללא ראיות חותכות:

  • פסיכו-מניעתי
  • היפנוזה
  • אקופונקטורה

שיטות פרמקולוגיות יעילות:

  • הרדמת שאיפה
  • שיכוך כאבים פרנטרלי (תוך שרירי או תוך ורידי)
  • חסימה בעמוד השדרה (אפידורל ותת עכבישי)
  • הרדמה כללית

לפני שנסביר כמה מהטכניקות לשיכוך כאבים במהלך הלידה, בואו נסתכל על כמה דרכים לקדם התרחבות. מידע זה מגיע ממסמכים אקדמיים כגון המדריך הרפואי לטיפול בלידה רגילה של SEGO.

טכניקות הרחבה

התכווצויות תכופות יותר ויותר אינטנסיביות הן בדרך כלל הסימן הראשון לכך שהלידה התחילה. הודות לצירים הללו, תשימו לב למתרחש, ותוכלו לקבל את ההחלטות הנכונות ביותר עבורכם.

הצירים יהפכו לקצביים וכואבים, כאשר צוואר הרחם שלך מתדלדל בהדרגה, מתרכך ומתרחב.

במהלך תהליך ההרחבה, מומחים ממליצים לנוע במקום לשכב. בתקופת ההרחבה ניתן להיכנס לכל תנוחה שתמצא נוחה.

כמו כן, מועיל לשתות נוזלים צלולים (מים, מיצים מסוננים, תה או קפה או משקאות איזוטוניים). משקאות איזוטוניים יכולים להיות הטובים ביותר, מכיוון שבנוסף לחותך, הם מספקים לך כמויות קטנות של גלוקוז, ומונעים קטוזיס.

כמה תנוחות שעשויות להיות נוחות ולעזור לך להימנע משכיבה דוממת על הגב כוללות עמידה, כריעה, ישיבה או שכיבה על הצד. תפקידים אלו קשורים בזמני עבודה קצרים יותר.

בנוסף, נשים המאמצות תנוחת כריעה מגלות שזו הדרך הנוחה ביותר ללדת, ומדווחות על רמות נמוכות יותר של כאבי מותניים ונקבים לאחר הצירים, על פי המדריך ללידות רגילות.

מסמך זה מסביר כי קיימות שיטות תרופתיות ולא תרופתיות לשיכוך כאבים במהלך הלידה
מסמך זה מסביר כי קיימות שיטות תרופתיות ולא תרופתיות לשיכוך כאבים במהלך הלידה.

עצות אחרות כוללות מריחת קומפרסים חמים על הפרינאום במהלך הצירים והימנעות מעיסוי פרינאום, כמו גם דחיפה ספונטנית.

שיכוך כאבים במהלך הלידה

אחת השיטות הלא תרופתיות היעילות ביותר לטיפול בכאב היא קבלת תמיכה מבן/בת זוג ללידה. זה אולי נראה כמו טכניקה היפית, אבל למעשה, זה הוכח מדעית.

בעקבות ה-Cochrane Review, שפורסם ב-2006, תמיכה מתמשכת בנשים בלידה חייבת להיחשב כאופציה יעילה לשיכוך כאבים במהלך הלידה. סקירה זו בחנה 15 מחקרים שכיסו בסך הכל 12791 נשים.

אחת המסקנות העיקריות היא שלנשים שקיבלו תמיכה מתמשכת מבן זוג ללידה היה פחות צורך במשככי כאבים והיו יותר מרוצות מחווית הלידה שלהן. היו להם גם פחות משלוחים אינסטרומנטליים.

חברה במהלך הלידה מעניקה תחושת ביטחון, הופכת את כאב הצירים לנסבל יותר ומקלה על הלידה. עם זאת, עליך לבחור בקפידה את האדם המלווה אותך במהלך הלידה.

בן הזוג שלך ללידה יצטרך לדעת איך תרצה ללדת, וצריך להיות מסוגל לספק טיפול, תמיכה ועידוד בכל שלב. הם לא צריכים להיות מישהו שיתעצבן מדי או ירגיש המום מהמשמעות הרגשית של הרגע.

אחת השיטות הלא תרופתיות שעדיין לא הוכחה סופית כיעילה היא דיקור סיני. עם זאת, מחקרים רבים הדגישו את היתרונות של דיקור סיני לשיכוך כאבים במהלך הלידה, עם יעילות של 63% ועד הפחתה של 94% בצורך בצורות אחרות של שיכוך כאבים.

שיכוך כאבים בעמוד השדרה: אפידורלי ואינטרדוראלי

אחת השיטות הפרמקולוגיות היעילות ביותר לשיכוך כאבים במהלך הלידה היא שיכוך כאבים בעמוד השדרה. זה מספק הקלה בכאב לאורך הלידה והלידה.

יש לו השפעה חזקה יותר מכל משכך כאבים מערכתי אחר, והוא בטוח ביותר. לכן זוהי השיטה הנפוצה ביותר לשיכוך כאבים במהלך הלידה, וצריכה להיות זמינה לכל הנשים העוברות לידה.

מומחים אומרים כי יש לתת משכך כאבים מסוג זה לפי דרישה, כל עוד אין התוויות נגד, בהתחשב בכך שזו הדרך הבטוחה והיעילה ביותר להקלה על כאבים במהלך הלידה.

במצבים מסוימים, זה גם מספק יתרונות שסוגים אחרים של משכך כאבים אינם יכולים. במקרים אלו מומלץ מאוד, ועל הרופא המיילד למסור מידע על מנת שהאישה תוכל לקבל את ההחלטה הנכונה.

שיכוך כאבים אפידורלי הוא הצורה הנחקרת והנפוצה ביותר של שיכוך כאבים במהלך הלידה. עם זאת, אם תבחר באפידורל, לא תוכל להרגיש את הצירים שלך, אז תצטרך לומר לך מתי לדחוף.

פופולריים