מילון לידה: 10 מילים שתרצו לדעת

הנה "מילון לידה" הכולל עשר מילים שתרצו לדעת
הנה "מילון לידה" הכולל עשר מילים שתרצו לדעת.

עבור נשים, לידה היא חוויה ייחודית שאין שני לה. בסוף כל המאמץ הזה, סוף סוף להחזיק את התינוק בזרועותיך מרגיש כמו ההישג הגדול ביותר. למרות שזה עשוי להיות כואב ולא נוח, זה היום הכי טוב בחייה של אמא. הנה "מילון לידה" הכולל עשר מילים שתרצו לדעת.

במהלך הלידה, יש נשים רבות שאינן מבינות את כל המונחים המשמשים את הצוות הרפואי. זה יכול להיות מטריד לשמוע כל כך הרבה מילים מוזרות שאולי לא שמעו מעולם.

ובזמן הלידה, חשוב מאוד להרגיש רגוע ובטוח. אבל לפעמים, להיות לא מודע למה שקורה בפועל יכול להיות חיסרון. קל להרגיש עצבני אם אנחנו מבולבלים מהטרמינולוגיה החדשה. זו הסיבה שברצוננו לחלוק איתך מילון מונחים בסיסי, עם כמה מהמילים המשמשות ביותר רופאים במהלך הלידה.

מילון לידה: מונחים נפוצים

אפידורל

זוהי הרדמה המסייעת לשלוט בכאב במהלך הרחבה ולידה. זה מספק הקלה יציבה לחלק התחתון של הגוף. במקביל, זה מאפשר לנשים להישאר בהכרה במהלך הצירים. זה מפחית את התחושה באזור זה בגוף, אבל התחושה לא נעלמת לחלוטין.

הרדמה אפידורלית ניתנת באמצעות צנתר, שהוא צינור דק מאוד, חלול וגמיש. צינור זה מוחדר לחלל האפידורלי, שנמצא מחוץ לקרום המקיף את עמוד השדרה ונוזל עמוד השדרה. זוהי השיטה הנפוצה ביותר להקלה על כאבים במהלך הלידה.

קיסרי

מדובר בניתוח הכולל חילוץ ניתוחי של התינוק מרחם האם. אם לאישה יש סיבוכים במהלך הלידה הנרתיקית, ייתכן שיהיה צורך בהליך זה. זו השיטה האחרונה שרופאים פונים אליה כדי להביא תינוק לעולם. הוא מבוצע עם חתך בבטן התחתונה ובחלק התחתון של הרחם.

ישנן סיבות רבות מדוע אישה עשויה להזדקק לניתוח קיסרי. ההחלטה תהיה תלויה ברופא המטפל. הסיבוכים יכולים להיות קשורים לתינוק או לאם. התרחיש הנפוץ ביותר הוא מיקום לא תקין בתוך הרחם, או בעיות התפתחותיות של העובר.

עבור האם, הבעיות העיקריות קשורות לבריאות, כגון שרירנים ברחם או הרפס גניטלי. ייתכנו גם מחלות קשות כמו מחלות לב ורעלת הריון, שעלולות לחייב ניתוח קיסרי.

התכווצויות

מילון לידה: מונחים נפוצים
מילון לידה: מונחים נפוצים.

אלו הן תנועות לא רצוניות ולסירוגין של הרפיה ומתח של הרחם. שריר זה מייצר את התנועות הללו על מנת להכין את עצמו לתהליך הלידה. התכווצויות מתונות יותר עלולות להתרחש גם במהלך ההריון. אין צורך להיבהל מזה, כי זה נורמלי.

התכווצויות מתרחשות במהלך השלב הפעיל של הלידה. הם יכולים להשתנות ולהתרחש במרווחי זמן קבועים, החל מתון ועד אינטנסיבי וכואב.

חבל הטבור

זהו החוט המחבר את השליה עם הטבור של התינוק. תפקידו להעביר את הדם והחומרים המזינים הדרושים המשותפים לאם ולתינוקה. מזון עובר דרך זה במהלך ההריון, עד הלידה. כאשר התינוק נולד חותכים אותו ומחלצים גם את השליה, שניתן להשתמש בה למטרות רפואיות.

היפרדות שליה

השליה היא האיבר שמזין את העובר במהלך 9 חודשי ההריון דרך חבל הטבור. זה בדרך כלל נפרד מדופן הרחם לאחר הלידה. אם מתרחשת ניתוק מוקדם, הדבר עלול לגרום לסיבוכים לפני הלידה.

מצבטים

אלו הם מכשיר המשמש את הרופא המסייע בלידה נרתיקית. הם משמשים כדי לעזור להעביר את התינוק דרך תעלת הלידה כדי שיוכל לצאת החוצה. הרופא ישתמש באלה כדי להנחות את ראשו של התינוק. לאחר מכן, האם תדחוף את העובר החוצה עד סוף הדרך.

מי שפיר

זהו הנוזל הצהבהב המקיף את העובר כשהוא ברחם האם. הוא מגן עליו מפני פגיעה חיצונית אפשרית, ועוזר לשמור על טמפרטורה קבועה. היא גם מאפשרת לעובר להסתובב בצורה קלה ונוחה, וכך לפתח את השרירים והריאות שלו.

רעלת הריון

זהו המצב הפתולוגי של אישה בהריון. זהו שילוב של סדרה של מחלות כולל לחץ דם גבוה ועלייה מוגזמת במשקל. זהו אחד הסיבוכים החמורים ביותר של ההריון ומשפיע על 5% מהנשים ההרות.

קרע מוקדם של הקרומים

זה מתרחש כאשר שק השפיר מתפרק לפני שהאישה נכנסת ללידה. מצב זה קשור גם למה שאנו מכירים בשם היפרדות שליה.