נשים צריכות שנה להתאוששות מלאה לאחר הלידה

ברור שחופשה של שישה שבועות אינה מספיקה ליולדת להחלמה מלאה לאחר הלידה
ברור שחופשה של שישה שבועות אינה מספיקה ליולדת להחלמה מלאה לאחר הלידה.

עבור אנשים רבים, האמירה שאישה צריכה שנה כדי להחלים לחלוטין מהלידה היא מוגזמת. עם זאת, מחקר שנערך לאחרונה מבהיר היטב: חופשת לידה של 6 שבועות אינה משקפת את הצרכים האמיתיים של יולדת שזה עתה ילדה.

ד"ר ג'ולי ריי, מאוניברסיטת סטנפורד, ערכה מחקר על החיים שלאחר הלידה של נשים במדינות שונות ברחבי העולם, והוכיחה שלמרות שהגוף של כל אחד הוא ייחודי, בממוצע, רוב האמהות החדשות צריכות לפחות 12 חודשים כדי להחלים באופן מלא הן פיזית והן מבחינה נפשית.

מידע זה אינו סימן לפגיעות אצל נשים. מכיוון שאמהות היא אולי העבודה הקשה, היפה והמסורה ביותר שאפשר לעשות, ולמרות שהרוב המכריע של הנשים חוזרות לאחריותן המקצועית לאחר מספר שבועות, אין זה אומר שהגוף שלהן החלים לחלוטין.

זה משהו שצריך לקחת בחשבון. לא רק על מנת שחופשות הלידה והאבהות ישקפו יותר את הצרכים הללו, אלא גם כדי לקדם מודעות ואסטרטגיות טובות יותר לבריאות גופנית, פסיכולוגית וחברתית.

בואו נסתכל על כמה עובדות מעניינות שיעזרו לנו להבין טוב יותר את הנושא הזה.

התקופה שלאחר הלידה: השלב הקשה בעקבות הלידה

התקופה שלאחר הלידה מתחילה מיד לאחר הלידה ונמשכת עד שגוף היולדת חוזר למצבו המקורי לפני ההריון – כלומר המאפיינים הפיזיים וההורמונליים אליהם היא רגילה.

נהוג לחשוב שהתקופה שלאחר הלידה נמשכת בממוצע 40 יום. עם זאת, מה שלפעמים חומק מאיתנו הוא שבתוך התקופה שלאחר הלידה יש למעשה שלושה שלבים. נתאר אותם בפירוט.

שלבי התקופה שלאחר הלידה

  • התקופה החריפה שלאחר הלידה: נמשכת כ-24 שעות וכוללת את ההתאוששות הפיזית מהלידה.
  • התקופה החריפה שלאחר הלידה קשורה להיפוך רחם, הופעת הלוכיה וייצור חלב אם...
  • התקופה התת-חריפה שלאחר הלידה: זה נמשך כ-45 יום, עד המחזור החודשי.
  • התקופה שלאחר הלידה המאוחרת: זה יכול להימשך עד 12 חודשים, ולפי מומחים רבים, שלב זה משתרע על פני ההחלמה המלאה של גוף האישה לאחר הלידה.

השינויים שעוברות נשים בתקופה שלאחר הלידה

  • שינויים במחזור הדם: קצב הלב של היולדת חוזר לקדמותו לאחר הלידה, למעשה מקובל שתהיה ירידה בלחץ הדם במהלך השבועות הבאים. זה משהו שצריך להיות מודע אליו. נפוץ גם להופעת קשרי טחורים.
  • שינויים הורמונליים הקשורים לפרוגסטרון, בלוטות אנדוקריניות ובלוטת יותרת המוח המווסתים את ייצור החלב...
  • גודל הבטן של האם יורד כך שמיקום הסרעפת שלה יכול לחזור לקדמותו ומאפשר לה לנשום עמוק יותר.
  • גם הקיבה והמעי עוברים שינויים בהתרחבות, וזו הסיבה שיש מעט שבועות בהם האם סובלת מעיכול איטי, עצירות וחוסר תיאבון...
  • במהלך החודשים שלאחר הלידה נהוג לסבול מדלקות בדרכי השתן בגלל התאוששות טונוס השרירים בשלפוחית השתן.
  • נציין גם שלנשים רבות יכולה להיות מערכת חיסונית מוחלשת לאחר הלידה.

לחשוב שגוף האישה מתאושש רק 6 שבועות לאחר הלידה זו "פנטזיה".

כאשר אישה יולדת, תוך פחות מיממה היא מקבלת חיים חדשים שרק היא יכולה להבין ולחוות: לא משנה כאב הלידה או החתך הקיסרי. היא עולה מדרגה ומטפלת בתינוקה כשהוא זקוק לה.

התקופה שלאחר הלידה: השלב הקשה בעקבות הלידה
התקופה שלאחר הלידה: השלב הקשה בעקבות הלידה.

לא משנה כמה שעות שינה היא ישנה, כמה היא עייפה, או התהליך המוזר שעובר הגוף שלה, שאינו ניתן לזיהוי, וכואב באותה מידה שהוא מפחיד אותה שהוא משתנה כל כך.

אמא הייתה עושה כל מה שהתינוק שלה צריך. עם זאת, אם אותה אמא תצטרך לעבוד, תוך שישה שבועות בלבד היא תצטרך להפריד את עצמה מהתינוק שלה כדי לחזור לאחריותה המקצועית. למרות שהגוף שלה עדיין לא התאושש, והרגשות שלה מתגברים ומתמקדים רק בתינוק שלה.

במדינות כמו נורבגיה או שוודיה יש יותר מודעות למציאות הפיזית, ההורמונלית והרגשית הזו. זו הסיבה שחופשות הלידה שלהן יכולות להימשך עד 16 חודשים.

וגם, תרגול זה כולל גם הרבה אבות כי מובן שהורות היא עבודה לשניים ושבחודשים הראשונים לחיים, זה לא צריך להיות רק התינוק והאם.

המדיניות החברתית הזו מעוררת קנאה, ללא ספק. רווחתן של מדינות אלו נתונה בידי הרגישות האותנטית והאמיתית של האוכלוסייה לצרכיה שלה וגם לאלו של הדורות החדשים. ברור שחופשה של שישה שבועות אינה מספיקה ליולדת להחלמה מלאה לאחר הלידה.

אמא תוכל לעשות את עבודתה, ללא ספק, ולעשות אותה היטב, כמובן. אבל הגוף שלה עדיין מרגיש כאב, והיא גם מפספסת זמן יקר כדי לחזק את הקשר הנחוץ בין ילד להורה שלו.