לגדל ילד לבד: חוויה קשה אך נפלאה

לגדל ילד בזמן שאתה רווק זו חוויה מורכבת
כך או כך, שיהיה ברור: לגדל ילד בזמן שאתה רווק זו חוויה מורכבת, אבל היא יכולה להפוך לחוויה הכי טובה בחייך.

לגדל ילד לבד זה לא סוף העולם. יש הרבה אבות ואמהות שרוצים לעשות את זה. אחרים, לעומת זאת, מתמודדים עם האתגר הזה לאחר שננטשו על ידי בן זוג או אפילו איבדו את יקירם.

כך או כך, שיהיה ברור: לגדל ילד בזמן שאתה רווק זו חוויה מורכבת, אבל היא יכולה להפוך לחוויה הכי טובה בחייך.

אמנם נכון שעד לפני זמן לא רב ללדת ולגדל ילד לבד נחשבו דבר רע, אבל היום הרבה השתנה. יש כאלה שבוחרים בזה, שרוצים לחוות את החוויה הזו בלי בן זוג, ושלא רוצים לחלוק הורות עם מישהו אחר. זוהי בחירה תקפה שאנו רואים שיותר ויותר אנשים עושים בימינו.

מצד שני, ואולי במספרים גדולים יותר, יש כאלה שלאחרונה ננטשו על ידי בן זוגם שהבטיח להם אהבה ושותפות לנצח, עד שהגיע ההריון. כשמתמודדים עם דבר כזה, רק האמיצים והמבינים באחריות ובאהבה חומלת יכולים להתמודד איתה - לא מתוך מחויבות אלא בתחושת הרצון וההגשמה לעשות זאת.

כך או כך, המטרה שלנו היא לא להתעמק בסיבות שבגללן אמא (לפעמים אבא) צריכה למלא את שני התפקידים. היום, ב"את אמא" אנחנו רוצים לדבר על אסטרטגיות שיכולות לעזור לך בחיי היום יום שלך. טיפים אלה יכולים גם לעזור לך להיות חזק יותר ממה שאתה נראה ולחיות את השלב הטוב ביותר בחייך במלואו.

האמת על גידול ילד לבד

האמת על גידול ילד לבד היא פשוטה: זה קשה. אחרים עשויים לראות אישה אמיצה, אמא שתמיד לובשת חיוך על פניה בזמן שהיא לוקחת את הילד שלה מכאן לשם. אבל בפנים יש עוד הרבה דברים שקורים, המון מחשבות ורגשות שנחשוב עליהם.

הפחד לא להיות מסוגל להתמודד עם זה הוא "שם".

לגדל ילד לבד זה לא סוף העולם
לגדל ילד לבד זה לא סוף העולם.

אמא שמגדלת את ילדה לבד נותנת את המיטב מעצמה לתינוק או לילדיה. זה משמח אותה לראות אותם ישנים בשלווה במיטותיהם, אבל כשהיא עצמה הולכת לישון, מקובל שהיא מתעוררת יותר מפעם אחת עם כאב בחזה.

  • יש חרדה ופחד ... ומה אם אני לא יכול להתמודד עם הכל? מה אם יפטרו אותי מהעבודה החודש? מה אם אצטרך לבקש עזרה מההורים שלי שוב? מה אם הילד שלי יחלה שוב? מה יגידו בעבודה?
  • זה נורמלי שיש מחשבות כאלה, הם לא פחדים לא הגיוניים, הם פחדים אמיתיים שיהיו לאמא שמגדלת את ילדיה לבד יותר מפעם אחת. עם זאת, כל יום הוא חדש וכל יום אתה משיג דברים מדהימים.

צורך להיות "אמא" ו"אבא" בו זמנית

זוהי טעות נפוצה מאוד שאמהות ואבות רבים עושים בגידול ילדיהם בעצמם: לחשוב שהם חייבים למלא את שני התפקידים הללו בו זמנית.

  • אנחנו חייבים להיות ברורים לגבי משהו מאוד פשוט: אנחנו הכל בשביל הילדים שלנו. אין צורך למלא את התפקידים הקלאסיים של אב משמעתי שעובד ואמא שנשארת בבית, חמה ומלאת חיבה. אנחנו צריכים לקבל שגברים ונשים כאחד מסוגלים לעשות את כל הדברים האלה.
  • גם גברים וגם נשים יכולים להיות אנשי סוד, מדריכים, להציב גבולות, ללמד מה נכון ומה לא, ולהיות מקור האהבה העיקרי לילדיהם... להיות הכל.

גם אמהות חד הוריות זקוקות לחיי חברה

אמא שמגדלת ילד בעצמה מסתכנת במיקוד כל תשומת הלב, החושים, המחשבות והדאגות שלה בילדה עד כדי שכחה מעצמה.

  • היזהרו עם הגישה הזו, כי אם לא תדאגו לעצמכם, אם אין לכם רגעים קטנים של רגיעה וחיי חברה, אתם עלולים בסופו של דבר לפתח דיכאון.
  • תן למשפחתך לעזור לך, תנוח קצת מפעם לפעם וקבל תמיכה.
  • צור רשת טובה של חברים, אנשים שיכולים לספק לך הקלה רגשית מספקת, שאתה יכול לצחוק איתם, להתרחק קצת ולחלוק חוויות.

בתורו, אל תפחדי לפגוש גם אנשים אחרים, או בני זוג פוטנציאליים... להיות אם חד הורית לא מוריד אותך מהשוק. אתה יכול למצוא אהבה אם זה מה שאתה רוצה.

דמות האב הנעדר וכיצד עלינו לדבר על כך עם ילדים

במוקדם או במאוחר ילדכם ישאל על ההורה הנעדר שלו. למענם, ולמען התפתחותם הרגשית התקינה, לעולם לא מומלץ לשדר שנאה חריפה לאותה דמות, או ליפול ל"אידיאליזציה".

  • ילדים זקוקים לכנות ומעל לכל, הם זקוקים לתחושת רוגע רגשית במקום בו טרם התפתחו שנאה או רעיונות מופרכים.
  • עליכם לשדר בגרות ואיזון, וללמד את ילדכם שהמשפחה שלכם מהווה צוות טוב וששניכם יהיו בסדר.
  • בסך הכל, להיות הורה יחיד זה לא קל וכל יום הוא אתגר. אבל הקשר שאתה יוצר עם ילדיך הוא נפלא, וזה משהו שאתה צריך להיות גאה בו כל יום: לעשות עבודה סנסציונית.