7 גורמים המשפיעים על הגובה בילדים

ישנם גורמים רבים המשפיעים על הגובה
ישנם גורמים רבים המשפיעים על הגובה, כולל גנטיקה וכן מספר תנאים סביבתיים שפחות מוכרים.

אמהות ואבות רבים מודאגים מהגורמים המשפיעים על גובה ילדם. אנו עוקבים כל הזמן אחר הצמיחה שלהם ומוודאים שהם מקבלים את המזון הנכון. למעשה, הורים מאמינים לרוב שתזונה נכונה היא הדבר היחיד שישפיע על הגדילה של ילדם.

אבל זה לא נכון. ישנם גורמים רבים המשפיעים על הגובה, כולל גנטיקה וכן מספר תנאים סביבתיים שפחות מוכרים.

גורמים המשפיעים על הגובה

גנטיקה

זה הגורם שרוב ההורים יודעים עליו. הגנטיקה משפיעה ישירות על גובהו של ילדכם. למעשה, זה אחד הגורמים החזקים ביותר. לכן, אם כולם במשפחה שלך גבוהים, סביר להניח שגם הילדים שלך יהיו גבוהים. הגובה באמת משתלב במשפחה.

מין

בנות בדרך כלל נמוכות בכמה סנטימטרים מבנים. יש גם הבדלים אחרים: לבנים יש ראש קצת יותר גדול מאשר לבנות, עם נפח גדול יותר. כמובן, זה יכול להשתנות בין ילדים, בהתאם להשפעות הגנטיקה, ו...

תנאים סביבתיים

התנאים בסביבה הגיאוגרפית שלנו יכולים להשפיע גם על הגובה שלנו. לדוגמה, אנשים סקנדינבים הם לעתים קרובות גבוהים מאוד. באזורים בגובה רב, בינתיים, אנשים נוטים להיות נמוכים יותר.

רק 6% מאוכלוסיית העולם חיה מעל 1500 מטר מעל פני הים.

דיאטה טובה

גורמים ידועים אחרים המשפיעים על הגובה קשורים לתזונה שלנו. מרגע שהילד ברחם ועד לבוגר, לתזונה תפקיד מרכזי בגדילה.

כשאנחנו מדברים על תזונה נכונה, כוונתנו היא לאכול בריא ולקבל את כל הויטמינים שהגוף שלנו צריך. זה לא קשור לכמות אלא לאיכות.

אכילת מנות גדולות מאוד יכולה לעזור לילדים לגדול - אבל כלפי חוץ, לא כלפי מעלה. קבלת האיזון הנכון של מזונות חשובה יותר לצמיחה בריאה.

גורמים ידועים נוספים המשפיעים על הגובה מתייחסים לתזונה שלנו
גורמים ידועים נוספים המשפיעים על הגובה מתייחסים לתזונה שלנו.

למרות שגנטיקה היא אחד מגורמי המפתח המשפיעים על הגובה אצל ילדים, התזונה היא גם בסיסית. אנו יכולים לראות זאת באזורים עם רמות גבוהות של מחסור, בהם ילדים לרוב אינם מקבלים את החומרים המזינים שגופם זקוק להם. זה מביא לתוצאות בשלב מאוחר יותר בחיים, שכן גופם אינו מצליח להתפתח כראוי.

ודא שילדך מקבל את התזונה הנכונה כדי לספק לו את כל אבות המזון והוויטמינים שהם צריכים. אם הם לא, עכשיו זה הזמן להתחיל.

לא ישנה מספיק

שינה חשובה להפליא לבני אדם, ואף יותר מכך לילדים. הורמון הגדילה האנושי, המכונה GH או סומטוטרופין, פעיל יותר בלילה, אם כי הוא גם משתחרר במחזורים כל 3 עד 5 שעות במהלך היום.

ספורט

פעילות גופנית מגרה את הייצור של תאי עצם שעוזרים לגדל עצמות חזקות ובריאות. ספורט כגון כדורסל יכול לעזור לילדים לגדול ולשמור על כושר.

מחקרים מראים שגנטיקה משפיעה יותר מהתזונה

על פי מחקרים, גובהו של ילד נקבע ב-80% על ידי הגנים שלו. 20% הנותרים תלויים בגורמים כמו תזונה וסביבתם, אם כי יש צורך במחקרים נוספים כדי להבין בדיוק מה התפקיד שהם ממלאים.

הגן הראשון לגובה התגלה בשנת 2007, אך חוקרים מאמינים שאלפי גנים ו-DNA עשויים להיות קשורים לגובה.

מחקר אחר יותר שבוצע על ידי יותר מ-300 מוסדות רפואיים זיהה למעלה מ-400 גנים שעשויים להשפיע על הגובה בבני אדם. זה יותר מהכפיל את כמות הגנים שידעו בעבר לשלוט בגובה.

כדי להגיע לתוצאות אלו, מדענים ניתחו נתוני גנום מ-253288 אנשים בסך הכל. הם זיהו 627 גרסאות ב-424 אזורים שונים, כולם קשורים ישירות לגובה.