מהו חינוך STEM?

חינוך STEM (מדעים
חינוך STEM (מדעים, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה) מבוסס על פיתוח מיומנויות, ידע ופרקטיקות הקשורות לתחומי.
הזמנים משתנים והחינוך חייב להסתגל לצרכים ולדרישות החדשות של החברה.

STEM הוא ראשי תיבות המגיעים מהמונחים מדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה. לפיכך, חינוך STEM מקיף את ארבעת תחומי הידע הללו, ומלמד אותם בצורה מקיפה, בינתחומית ומציאותית.

לכן, המטרה של סוג זה של חינוך חדשני היא להכשיר, מהשנים הראשונות ללימודים, אזרחים עתידיים המסוגלים להתמודד בהצלחה עם החיים במאה ה-21.

"חינוך אינו הכנה לחיים; חינוך הוא החיים עצמם."

- ג'ון דיואי -

מהו חינוך STEM?

חינוך STEM (מדעים, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה) מבוסס על פיתוח מיומנויות, ידע ופרקטיקות הקשורות לתחומי:

  • מדע: חקר הסביבה הטבעית, החברתית, הפיזית וכו'.
  • טכנולוגיה: יצירת כלים או מוצרים כדי לספק את הרצונות והצרכים של אנשים.
  • הנדסה: תהליך תכנון ובניית אובייקטים ומערכות לפתרון בעיות.
  • מתמטיקה: שימוש בשפה של מספרים, צורות וכמויות כדי להתמודד עם בעיות לוגיות ואתגרים נפשיים.

"תמיד יהיה לנו STEM איתנו. יש דברים שייפרדו מעיני הציבור ויעלמו, אבל מדע, הנדסה וטכנולוגיה תמיד יהיו שם. ומתמטיקה תמיד תהיה שם, תמיד".

- קתרין ג'ונסון -

מהו חינוך STEM
מהו חינוך STEM?

ראוי לציין כי על פי חינוך STEM, יש צורך ליישם את המידע הנרכש על ארבעת הדיסציפלינות הללו על בעיות, מצבים ואתגרים בעולם האמיתי. כתוצאה מכך, שיטה זו הופכת את המידע לשימושי, רלוונטי ומשמעותי.

מטרות החינוך החדשני הזה

לפיכך, היעדים העיקריים של חינוך STEM הם:

  • לשפר את הכישורים והאהבה למדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה אצל ילדים וצעירים.
  • לטפח חשיבה ביקורתית, כישורי פתרון בעיות, יצירתיות, חדשנות, שיתוף פעולה, מחקר, מנהיגות ועבודת צוות בקרב התלמידים.
  • להגיב לאתגרים הכלכליים והתעסוקתיים הקיימים היום ובעתיד הקרוב, ולאפשר את קידום החברה. לפיכך, לפי DigitalES, האגודה הספרדית לדיגיטליזציה, כיום יש לפחות 10,000 משרות פנויות במגזר הטכנולוגי בספרד עקב חוסר הסמכה. בנוסף, ההערכות מראות שבין 2017 ל-2022, הדיגיטליזציה תיצור 1250,000 מקומות עבודה במדינה זו.
  • לגרום לתלמידים להיות בעלי אוריינות מדעית, מתמטית ודיגיטלית. כמו כן לתת מענה לצורך לפתור את הבעיות הטכנולוגיות והסביבתיות של העולם של היום. כתוצאה מכך, דורות חדשים יבינו, ייקחו חלק, יקבלו החלטות ויפתרו את האתגרים המדעיים-טכנולוגיים של החברה שלנו.
  • לשבור סטריאוטיפים מגדריים ולערב בנות במידה רבה יותר, כך שיפתחו עניין ב-STEM. לפי הדו"ח העולמי של אונסק"ו "פיצוח הקוד: חינוך בנות ונשים במדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה (STEM)", רק 35% מהסטודנטים בתארים הקשורים ל-STEM בהשכלה גבוהה הן נשים. מקבוצה קטנה זו רק 3% מחליטים ללמוד בתחום טכנולוגיות המידע והתקשורת (ICT).

איך ללמד על פי חינוך STEM?

על פי חינוך STEM, השיעורים חייבים להיות בעלי היבטים תיאורטיים ומעשיים כאחד, כך שהתלמידים יטמיעו את המושגים והתכנים הבסיסיים של הדיסציפלינות השונות, ואז יישמו אותם כדי לפתור בעיות יומיומיות אמיתיות. בנוסף, יש לכלול מחקר וחקירה של תחומי STEM שונים.

לכן, על מנת לבצע בהצלחה את המשימות או האתגרים הללו, יש צורך ביצירתיות (גמישות, מקוריות ושטף). כתוצאה מכך, זה מוביל לחדשנות. וכמובן, יש צורך להעביר את הרעיון שניסוי וטעייה הם חלק מתהליך ההוראה-למידה.

לבסוף, חשוב גם להשתמש במתודולוגיה המבוססת על עבודת צוות, שכן זו מיומנות שמבוקשת מאוד בימינו.

פופולריים