השימוש ב"מסכי מגע" משנה את שנתו של ילדכם

חוקרים מאוניברסיטת בירקבך בלונדון אומרים שכל שעה שילדים מבלים במשחק עם מסכי מגע תגרום ל-15 דקות של פחות שינה
חוקרים מאוניברסיטת בירקבך בלונדון אומרים שכל שעה שילדים מבלים במשחק עם מסכי מגע תגרום ל-15 דקות של פחות שינה.

על פי מחקר בריטי על דפוסי שינה של ילדים, ילדים שמבלים זמן רב במשחק עם טלפונים חכמים או טאבלטים מאבדים שינה בגלל השעות שהם מבלים מול מסכי מגע.

אל תשכח שמלבד היותם הסחת דעת, למכשירים אלו יכולות להיות השפעות שליליות נוספות על ילדים. מחקרים אומרים לנו שהם לא מעודדים סקרנות וקשרי חיבה. כל זה יכול בקלות לדכא ילד מבלי שנרגיש זאת.

חוקרים מאוניברסיטת בירקבך בלונדון אומרים שכל שעה שילדים מבלים במשחק עם מסכי מגע תגרום ל-15 דקות של פחות שינה. שינה פחות בלילה ויותר במהלך היום יכולה גם להוביל להפרעות שינה.

מכשירים טכנולוגיים, כמו טלפונים חכמים וטאבלטים, מביאים ללא ספק גם תרומות חיוביות. עם זאת, הם גם מפריעים מאוד לאופן שבו ילדים מתקשרים עם אחרים.

יותר מדי טכנולוגיה יכולה להסיח את הדעת

לגבי תינוקות במיוחד, היו ביקורות שונות על האופן שבו הטכנולוגיה לוכדת אותם. זה מדאיג לראות אותם משאירים מאחור את כל היקום של הערצה ויכולת לדמיין.

דמיון הוא ללא ספק המתנה היפה ביותר של הילדות.

מכשירי מסך מגע הם התירוץ הטוב ביותר להימנע מאינטראקציה עם אחרים. יש לכך השפעות מזיקות מאוד על ילדים, כגון גורם להם לאבד ריכוז בקלות. שימוש עודף במכשירים אלו עלול גם לעכב מיומנויות חברתיות אצל ילדים.

כאשר ילד משתמש במכשיר, מוחו משחרר דופמין, אותו הורמון שסיפוק משחרר אצל מבוגר. ילדים מתמכרים לתחושה הזו, שלמרבה הצער הם לא מוצאים בגירויים יומיומיים מגיל צעיר.

לשימוש במסכי מגע יש יתרונות וחסרונות

מצד שני, לפי מומחים, ילדים שמשחקים במכשירי מישוש מפתחים מוטוריקה עדינה בקלות מגיל צעיר.

על מנת לבצע את מחקריהם, החוקרים סקרו קבוצה של 715 הורים עם ילדים מתחת לגיל 3.

ילדים ישנו כ-15 דקות פחות עבור כל שעה שהם בילו במשחק עם מסכי מגע
במחקר, ילדים ישנו כ-15 דקות פחות עבור כל שעה שהם בילו במשחק עם מסכי מגע.

השאלות שהעלו החוקרים להורים היו לגבי התדירות שבה שיחקו ילדיהם בסמארטפונים או בטאבלטים. הם גם ביררו לגבי דפוסי השינה של הילדים. התשובות לסקר הפתיעו את המומחים בבירקברק.

מהמידע שנמסר מרצון על ידי ההורים עולה כי 75% מהילדים משתמשים בסמארטפונים או בטאבלטים מדי יום; ו-51% מהתינוקות בין הגילאים 6-11 חודשים משתמשים במכשירי מסך מגע. עם זאת, האחוז עלה ל-92% כאשר מדובר בילדים מגיל 25-36 חודשים.

במחקר, ילדים ישנו כ-15 דקות פחות עבור כל שעה שהם בילו במשחק עם מסכי מגע.

חוקרים מציעים שהורים צריכים להגביל את משך הזמן שילדם מבלה בסוג זה של בידור. פעולה זו תמנע מהם לאבד שינה יקרה, בין היתר.

החוקרים טוענים שכל דקה חשובה בכל הנוגע להתפתחות הילד. דרושות מספיק שעות שינה על מנת להגיע להתפתחות תקינה.

מסכים "גוזלים שינה"

השימוש במסכי מגע, במיוחד לפני השינה, מפחית את שחרור המלטונין החיוני לשינה. אובדן המלטונין גורם לשעון הביולוגי שלהם להיות לא מאוזן.

למרות שתוצאות המחקר עדיין אינן סופיות, החוקרים בטוחים שמסכי מגע קשורים להפרעות שינה בגיל הרך.

למרות שילד עשוי להיראות מרוכז בעת שימוש במכשיר, למעשה הוכח שמכשירים אלו יכולים לגרום להם להסיח את דעתם לצמיתות. הם מאבדים עניין בדברים שקורים סביבם וגם הסקרנות שלהם פוחתת.

השימוש המופרז במכשירים אלו גוזל מהילדים את יכולת הקשב, החיונית ללמידה.

מומחים אומרים שהתשובה הטובה ביותר לבעיה זו היא לקבוע כללים ברורים לגבי משך הזמן שילדים צעירים יכולים לבלות מול המסכים. יש להגביל במיוחד את השימוש במכשירים אלו לפני השינה.

פופולריים