מה שתינוק שומע משאיר סימן על המוח שלו?

אם אתה הורה שלא מפסיק לדבר עם התינוק שלך
אם אתה הורה שלא מפסיק לדבר עם התינוק שלך, לתינוק שלך יש מזל גדול שיש לך.

תינוקות הם היצורים הקליטים ביותר בעולם. הם זקוקים לגירוי, חיבה, ליטופים ובעיקר למילים. כל מה שתינוק ישמע ישאיר חותם קבוע על המוח שלו. לכן, עלינו להיות אדריכלים נפלאים של אהבה שניתן להבין לפי הטון שלנו. עלינו להדריך אותם בקול חם שמחבק ומעורר.

אנשים שחושבים שלדבר עם יילוד זה טיפשי טועים לחלוטין. הם גם תורמים ליצירת חסרונות ומעכבים את התהליכים התקשורתיים שילד צריך לפתח.

יש לדבר אל תינוקות פנים אל פנים. אנחנו צריכים לדבר איתם הרבה, לשיר להם, ללחוש ולספר להם סיפורים. למרות העובדה שהם עדיין לא מצליחים לפענח את המסתורין של המילים שאנו אומרים, הם מתרגמים מיומנים של רגשות. הם החלוצים הקטנים של תהליך השפה.

הם יתחילו לאט לאט להבין את המשמעות של מילים מסוימות ככל שיעברו ימים וחודשים. לפני שנדע זאת, הם יבינו משפטים ויתחילו לתקשר בעצמם. תהליך פנטסטי זה חייב להתרחש בסביבה חיובית, חיבה ומוכרת.

גם אם לא נדבר ישירות אל היילודים שלנו, כל מה שהתינוק שלנו שומע יירשם במוח שלהם שנמצא בהתפתחות מתמשכת. לכן, לעולם אל תהסס, אתה מסתדר מצוין. אם אתה הורה שלא מפסיק לדבר עם התינוק שלך, לתינוק שלך יש מזל גדול שיש לך.

נסביר מדוע

שגרות, רגעים אידיאליים שמעדיפים תקשורת

כולנו מודעים לכך שילודים מבלים את רוב זמנם בשינה. עם זאת, לאורך השבועות והחודשים הראשונים לחייהם, ישנם רגעים נפלאים בהם אנו יכולים להניע את התהליך הקסום של גירוי מוחו של הילד באמצעות השפה.

 • הנקה היא ללא ספק הרגע הטוב, הקסום והמשמעותי ביותר לדבר עם התינוק שלך.
 • ודא שטון הקול שלך חם, חיובי והשתמש תמיד באינטונציה חיובית.
 • נסו לשמור על קשר עין כשאתם מחליפים להם חיתולים, לובשים בגדים וכאשר אתם מורידים אותם.
 • זמן האמבטיה הוא רגע מרגיע שבו תינוקות פתוחים לקולות ולמחוות של הוריהם.
 • אם נצליח להוציא מהם חיוך, אתה יכול להיות סמוך ובטוח שהשארת חותם של חיוביות ואהבה במוחו של ילדך.

קולה של אמא מנחה את התינוק

כל מה שתינוק ישמע ישאיר חותם קבוע על המוח שלו
כל מה שתינוק ישמע ישאיר חותם קבוע על המוח שלו.

לקול של אמא יש כוח, הוא תמיד היה שם, הרבה לפני שהתינוק הגיע לעולם. ילד כבר בילה 9 חודשים ברחמה של האישה שמנדנדת אותו כעת, מאכילה אותו ומטפלת בו.

 • כשתינוקות נולדים הם כבר מזהים את קולה של אמם. מי השפיר הוא מוליך צליל מצוין, ולכן ברגע שהעובר מפתח את חוש השמיעה שלו, קולה של אמו מלווה אותם יום יום.
 • תינוקות לא מבינים אוצר מילים, כולנו יודעים את זה. אבל כפי שציינו בתחילת מאמר זה, הכוונה של תהליך זה אינה לגרום לתינוק להבין את הסמנטיקה הכלולה בכל ביטוי.
 • הם יצחקו ולפעמים יפחדו כשאנחנו מרימים את הקול שלנו.

אמהות נפלאות ואבות יוצאי דופן הם אלה שמחנכים בחיבה. הם משאירים עקבות של אהבה במוחם של ילדיהם.

מילים חייבות להיות מלוות במחוות

יש לחזק את התקשורת עם תינוקך באמצעות מחוות ובטון מתאים. כך נוכל לגבש שפה מילולית ולא מילולית כאחד. יחד עם זאת מחוות הן מעודדות מצב רוח נהדרות.

 • לעולם אל תשכח לחייך בזמן שאתה מדבר עם תינוקך, נסה תמיד לשמור על קשר עין.
 • כדאי גם להגדיר זמני תגובה קטנים, זה אומר לחכות שהם יגיבו. חכו שהם ישמיעו קול, ירחבו עיניים, יפלטו חריקה קטנה או אפילו חיוך. כך תוכלו גם ללמד אותם על דפוסי דיבור.

חשוב מאוד גם לנסות להבין את התהליך התקשורתי של תינוקך. תינוקות גם עושים מחוות, חיוכים ומגוון צלילים. דרך נוספת לחזק את השפה היא לחקות את המחוות והצלילים שלהם. כך נגרום להם להרגיש שאנו מבינים אותם. כל מה שהם אומרים חשוב ומוערך.

המפתחות ל"שיחת תינוקות": משהו שכולנו עושים בלי לשים לב.

הדרך שבה מבוגרים מדברים עם תינוקות נטבעה "שיחת תינוקות". זה מושג שרוב ההורים מיישמים בכל יום.

 • אף מבוגר לא מדבר אל תינוק באותו אופן שבו היה מדבר עם מבוגרים אחרים. המוח שלנו למעשה יודע איך הכי טוב לקיים אינטראקציה עם תינוקות על מנת לעורר תהליכים תקשורתיים.
 • אל לנו לשכוח שהשפה היא החותם הגנטי שמבדיל אותנו מפרימטים אחרים. עלינו להיות מוכנים לגרום לילדינו לממש את היכולת הזו מגיל צעיר.
 • דבר אליהם בקול גבוה כדי למשוך את תשומת לבם.
 • אנחנו גם משמיעים צלילים שמעוררים תחושות חדשות: צחוק, פלפול וכו'.
 • זה משהו שאף אחד לא לימד אותנו, זה אינסטינקטיבי. לפעמים אנחנו אומרים מילים שאין להן משמעות אבל המילים האלה עדיין יכולות לשדר רוגע לתינוקות שלנו.

לסיכום, יש אינסוף סיבות להתחיל לתקשר עם ילדכם מהקדם האפשרי. מהרגע הראשון שהם מגיעים לעולם ועורם קרוב לשלך. הם צריכים אותך, הם גם צריכים ללמוד איך לתקשר.

אז, זכור שכל המילים הראשונות שאנו חולקים איתם משאירות חותם על המוח שלהם. כל המילים שהתינוק שלך שומע יובילו אותם בדרך לשלוט בשפה. הם יוכלו להבין את העולם באמצעות הקול הנוכח והחם שמראה להם את החיבה האינסופית שיש לנו אליהם.

פופולריים