חרדה מתמטית אצל ילדים

חרדה מתמטית אצל ילדים היא די שכיחה
חרדה מתמטית אצל ילדים היא די שכיחה.
מבחינה היסטורית, המתמטיקה הכתה פחד בלבותיהם של סטודנטים ובוגרים רבים. עם זאת, כאשר זה מוגזם או לא מבוסס, זה יכול להיות חמור יותר. מצב זה ידוע בשם חרדה מתמטית.

חרדה מתמטית אצל ילדים היא די שכיחה. מצב זה מאופיין בתחושה עזה של לחץ ועצבנות כאשר צריך לעשות מתמטיקה בפומבי. גם אם מדובר בכפל פשוט, גם ילדים וגם מבוגרים בקושי יכולים לשאת זאת.

מעניין לציין שלחרדה מתמטית אצל ילדים וגם אצל מבוגרים אין שום קשר לאינטליגנציה. זה יכול לקרות לילדים שבקושי עשו את צעדיהם הראשונים או למישהו עם תואר באוניברסיטה.

חרדה מתמטית יכולה להיחשב כפוביה ממספרים. רחוק מלהיות תופעה מוזרה, כל מי שסובל ממנה צריך לדעת שיש מגוון רחב של מחקרים על המצב הפסיכולוגי הזה.

והפחד הזה לא סתם מרים את ראשו המכוער כשעורכים סכומים על לוח. זה יכול לקרות בדרך כלל במסעדות כשצריך לחלק את החשבון.

מהם התסמינים של חרדה מתמטית?

אתה יכול לדעת שאתה סובל ממצב זה אם אתה מבחין בסימנים הבאים:

  • ידיים ומצח מיוזעים.
  • דופק מוגבר.
  • קשיי נשימה או דיבור.
  • חוסר שקט וחוסר סבלנות.
  • חוסר יכולת להתרכז ולשמור על קור רוח.

כמו כן, פורסם כי המוח משחרר קורטיזול, הורמון הלחץ, כאשר הוא מתמודד עם מתמטיקה. באופן מוזר, זה מפעיל את אותם אזורים במוח כמו כאשר מישהו סובל מפציעה.

אצל ילדים, חרדה מתמטית יכולה לעתים קרובות יותר פשוט לגרום לדחייה. הם פשוט לא יהיו מוכנים לבצע את המשימה. הם גם לא יראו כל נכונות לנסות את האתגר ולהתגבר עליו. וזה אפילו יכול להשפיע על ילדים שבדרך כלל מתפקדים טוב מאוד במתמטיקה.

גורמים לחרדה מתמטית אצל ילדים

ראשית, חשוב לציין שאין לבלבל את זה עם דיסקלקוליה. דיסקלקוליה קשורה לקשיי למידה מתמטיים, ולא לסלידה מהם.

חרדה מתמטית יכולה לעתים קרובות יותר פשוט לגרום לדחייה
אצל ילדים, חרדה מתמטית יכולה לעתים קרובות יותר פשוט לגרום לדחייה.

עדיין לא נקבע בדיוק מה גורם למתמטיקה להיות כל כך מפחיד בהשוואה למקצועות אחרים. דבר אחד שבטוח הוא שילדים רואים בזה איום; משהו שהם יצטרכו להתמודד איתו במוקדם או במאוחר.

מסיבה זו, הוא מפעיל את האמיגדלה, בלוטה המופעלת כאשר מישהו חש שהוא קרוב לסכנה. לכן, הסבר אחד הוא החשש להיכשל במבחן.

למרות שזה יכול להיות המקרה במקצועות אחרים, מתמטיקה נותרה בגדר מוזרות: אין דרך לטשטש או לטשטש תשובה כדי להסתיר את חוסר הידע שלך. יש רק שתי אפשרויות: נכון או לא נכון. בדרך כלל יש גם מסלול ברור למצוא את התשובה.

זה יכול גם לגרום לחוסר הערכה עצמית. ילדים לא יודעים לעשות את החישובים בצורה טובה, אז הם מפסיקים להאמין ביכולת שלהם.

מקורות אחרים למצב זה יכולים להיות חוסר ביטחון, או חוסר יכולתו של המורה ללמד. זה יכול להיות גם תוצאה של חוסר תמיכה הורית, בין אם בגלל שהם סובלים מזה בעצמם ובין אם בגלל שהם מפעילים יותר מדי לחץ על הילד שלהם.

"למתמטיקה יש ייחוד: אין דרך לטשטש או לכסות תשובה כדי להסתיר את חוסר הידע שלך."

איך להתמודד עם החרדה המתמטית של ילדך?

כדי להתגבר על מצב זה, רוב האנשים בדרך כלל פונים לטיפול פסיכולוגי. עם ילדים, כמובן, זה נופל על ההורים. זו הסיבה שכל כך חשוב להורים להיות מעורבים בהתקדמות של ילדם בבית הספר.

טיפול סלידה הוא שיטה נפוצה מאוד. זה מורכב מהתמודדות עם הפחד כדי ללמוד איך להתגבר עליו.

זו שיטה שאפשר לעשות אפילו בבית. אבל איך? אתה רק צריך לשבת ליד הילדים שלך, להיות לצדם ולומר להם שיש לך גם חישובים שאתה צריך לעשות.

כך תוכל לעזור להם ואז לבקש מהם לעזור לך. כך שניכם תתגברו על המצב המשתק הזה.

עבור אנשים רבים, זה אולי לא נשמע כמו משהו חשוב, או שזה יכול רק להיראות כמו בעיה קלה. עם זאת, כמה מחקרים טוענים כי מדובר במגיפה במדינות מסוימות, כולל ספרד. בכל מקרה, פוביות לא מהנות לאף אחד.

לכן, אם אתם רואים שלילדים שלכם יש סלידה מופרכת ממספרים ומספירה, נסו לברר אם הם סובלים מחרדה מתמטית. אם כן, אל תהסס לפנות לאיש מקצוע שיעזור לנסות ולפתור את זה מוקדם ככל האפשר.