יש שם לתינוקות שמתעוררים בלילה: רגיל

תינוקות שמתעוררים בלילה מספר פעמים מקבלים בדרך כלל שם מאוד ספציפי בתחום הרפואה
תינוקות שמתעוררים בלילה מספר פעמים מקבלים בדרך כלל שם מאוד ספציפי בתחום הרפואה: ילד רגיל.

תינוקות שמתעוררים בלילה מספר פעמים מקבלים בדרך כלל שם מאוד ספציפי בתחום הרפואה: ילד רגיל. מחזור השינה אצל קטנטנים הוא לפעמים מקור ללחץ, תהליך שבאמת צריך רק שני מרכיבים קסומים: זמן וסבלנות. המוח של ילדים מתבגר לאט לאט.

אמהות ואבות רבים מאמינים לעתים קרובות ש"חייבים ללמד תינוקות לישון". כולנו יודעים שהילדים שלנו צריכים הרגלים ושגרה כדי להרגיש בטוחים, שבהם הם יכולים לחזות מה עומד לקרות בכל רגע ולבנות אסוציאציות שיעזרו להם להבין את העולם שסביבם.

כעת, בהתייחסות לשינה, אנו מדברים על אינסטינקט ביולוגי שעדיין לא בשל אצל תינוקות וילדים צעירים. עם הזמן, תינוקות מתפתחים מספיק כדי שלאט לאט שניכם תקבלו בסופו של דבר מנוחה רציפה במשך כ-7 עד 9 שעות ברציפות.

כשהילד שלך לא ישן בלילה

אם יש משהו שעדיין נותר בגדר תעלומה עד היום, זה חלומות. ישנם מחקרים שחושפים שעובר בן 32 שבועות יכול "לחלום" בזמן שינה ברחם אמו. אבל המדע עדיין לא יכול להסביר מדוע יש ילדים שישנים כל הלילה ואחרים שאינם מסוגלים לישון במשך תקופה של שלוש שעות.

צריך לקחת בחשבון פרט אחד: לא משנה שהתינוק רק בן כמה שבועות ושהניסיון שלו עם העולם הסובב אותו עדיין זניח. בסיס האישיות מתבסס במוחו של כל ילד, ומגדיר צרכים אינדיבידואליים ייחודיים שיבדלו אותו מכל ילד אחר. לכן, עלינו להיות אינטואיטיביים ורגישים לצרכים הללו.

חרדה ופחד

כאשר יש לך תינוק שמתעורר בלילה לעתים קרובות, לאט לאט נוצרת אווירה של חרדה ודאגה. אתה תוהה אם משהו לא בסדר איתו, אם הוא חולה או אם יש משהו שאתה עושה לא בסדר.

  • לעולם אל תחשוב שאתה עושה משהו לא בסדר רק בגלל שהתינוק שלך מתעורר בלילה. זה תהליך נורמלי לחלוטין.
  • עלינו להבין שהחיים לא תמיד עולים בקנה אחד עם מה שכתוב בספרים. לא כל הנוסחאות עובדות, וגם לא כל הילדים זהים.
  • יש צורך להבין שתינוק מגיע לעולם כשהוא תלוי בנו לחלוטין. שעות הלילה, שבהן האור נכבה והם נשארים לבד, היא לרוב מקור נוראי של חרדה ופחד לילדים. הם חוששים להישרדותם. הם לא יודעים אם תחזור, אם הם נשארו לבד לנצח או אם החושך יהיה נצחי.
איך להתמודד עם תינוקות שמתעוררים בלילה
איך להתמודד עם תינוקות שמתעוררים בלילה.

כמעט כל ההתנהגות של התינוק היא אינסטינקטיבית. אנחנו לא יכולים לשכנע אותו ש"לא יקרה לו כלום" כשנשאיר אותו בעריסה. הדבר היחיד שילד מבין הוא הביטחון של המגע הפיזי, של ההגנה על קולה של האם המדברת אליו בחיבה ושל אותן זרועות שמספקות ביטחון כזה.

עם הזמן, הפחד הזה, כמו רבים אחרים עם שורשים אינסטינקטיביים גרידא, יתפוגג לאט לאט. בינתיים, אנחנו צריכים רק מינונים גבוהים של סבלנות והרבה מאוד הבנה.

איך להתמודד עם תינוקות שמתעוררים בלילה

לפי נוירולוגים, מוחו של ילד בשל לחלוטין בסביבות גיל 7. כל הרשתות העצביות מוקפות במיאלין, והתבנית החשמלית שלהן משתנה עד כדי כך שמחזורי החלומות שלהן יהיו סדירים יותר ופחדי הלילה יצטמצמו.

אנחנו גם יודעים שללמידה יעברו 7 שנים עד שהילד שלהם ינוח באופן קבוע יכול להיות עובדה טראומטית למדי עבור ההורים. עם זאת, ישנם ילדים שיכולים לעשות זאת עד גיל שלוש, ובאופן כללי יש הבדלים רבים מילד לילד.

מהי הטכניקה הטובה ביותר לגרום לילד לישון בלילה?

עד לא מזמן הייתה מאוד אופנתית "שיטת אסטיוויל" הקלאסית, שעד לאחרונה טענה שמומלץ לתת לילד לבכות בבדידות בלילה בעריסה עד שיירגע. כעת המחבר עצמו מדגיש את ההיפך.

  • לא כדאי להזניח ילד בוכה, שכן הדבר גורם ללחץ מיותר במוחו של התינוק, אותו ניתן להקל בעזרת ליטוף פשוט, מילה או חיבוק כדי להראות לילד שהכל בסדר.
  • עלינו להבין גם שאין "נוסחת קסם" לכל הילדים. כל אמא חייבת לגלות את השיטה היעילה ביותר עבור ילדה, משהו שהזמן, המקרה או השגרה הפשוטה יגלו לאט לאט.
  • עם זאת, אף פעם לא מזיק לזכור שאסור להביא ילדים לעריסות עייפים מדי, שנתנומות במהלך היום נוטות להפריע לשינה עמוקה, וכי צעצועים או תליונים זוהרים המונחים על עריסות הם גירויים המפעילים את תשומת הלב של הילד. בלילה, הם לא מומלצים.

היו סבלניים, כבדו את הקצב של ילדכם עצמו, ותבינו שלא תמיד קל להסתגל לאותו עולם שבו פתאום האור כבה והתינוק לא מסוגל להבין מה קרה לכם והאם תחזרו להיות איתו. חודשים, שנים ואהבה יתנו לו את כל התשובות לחוסר הביטחון הזה.