אמא, שמור אותי קרוב לעור שלך, קרוב לנשמתך... מנותק מפחדים

תני לתינוק שלך לגדול קרוב אליך
אמא, תני לתינוק שלך לגדול קרוב אליך, עור לעור, נשימה לנשימה, נשמה לנשמה.

אמא, תני לתינוק שלך לגדול קרוב אליך, עור לעור, נשימה לנשימה, נשמה לנשמה. תן להם להיות מאוד קרובים אליך לפחות בשלוש השנים הראשונות לחייהם. כך תתנו לעולם ילד חזק ואמיץ. אדם שמנותק מפחדים.

היום נשתף אתכם בחשיבות של גידול ילדכם בסביבה שמעדיפה מגע פיזי. מגע פיזי הוא הגירוי הטוב ביותר; זה עוזר לקדם את התפתחותם של ילדים, להעניק ביטחון ורווחה. זה גם מקדם קישוריות נוירונית לגירויים מישוש, קולי, חוש חושים.

"אף אחד לא יכול להגיע לפסגה אם הוא הולך מלווה בפחד" - פובליו סירו

במאמר זה אנו רוצים ללכת רחוק יותר מתחום ההתבגרות של הילד לדבר על האינסטינקטים העיקריים שלו ועל החשיבות של גידול ילד "מנותק מפחדים". כיום משתמשים במילה "מצורף" בתדירות גבוהה, אולם לפני שנמשיך עלינו להבהיר כמה מונחים.

בתחום הצמיחה האישית, "התקשרות" קשורה לקיבעון שלנו ברכישת דברים מסוימים או שחרור דברים, או קישורים החוסמים את החופש או הזהות שלנו.

מצד שני, בהקשר של גידול ילד, ההתקשרות נמצאת בתורת בולבי הקלאסית. זה מזכיר לנו את החשיבות של בניית קשר חזק ובטוח עם הילד על מנת להעדיף את הצמיחה וההערכה העצמית שלו, מה שיאפשר לו בסופו של דבר לפתח את עצמאותם.

במאמר זה ברצוננו להציע את הדברים הבאים: מתן תשומת לב קרובה ומגע עור לעור ייצור התקשרות חיובית בינך לבין ילדך. כך בטווח הארוך תוכלו לגדל ילד מנותק מפחדים, חוסר ביטחון ודימוי עצמי נמוך.

פחד הוא האינסטינקט הרלוונטי ביותר במוח של יילוד

אין מקום בטוח, מושלם ונוח יותר מרחם האם. שום דבר רע לא קורה כאן, הכל שליו, הכל חם, מספק וצפוי. עם זאת, הלידה חושפת את היילוד לעולם חדש ומוזר מאוד.

  • הדבר הראשון שהם מרגישים זה שהם נקרעים מבפנים של אמם ואז איזה זר אוחז בהם, רוחץ אותם, שוקל אותם ומטפל בהם.

מאוחר יותר, לאחר שהכירו והרגישו את אמם בפעם הראשונה, הם שמים לב כיצד מדי פעם הם נלקחים לעריסה שהיא בודדה וחשוכה. הפחדים שלהם מרחפים מעליהם והם חשים את אימת הנטישה ואת התחושה שהם לא יוכלו להמשיך...

רק נולדתי, הכל מפחיד אותי

הם נשלטים על ידי אינסטינקטים וצרכים והדברים היחידים שהם מחפשים זה להרגיש בטוחים
הם נשלטים על ידי אינסטינקטים וצרכים והדברים היחידים שהם מחפשים זה להרגיש בטוחים, אהובים ומוזנים.

תינוקות נולדים עם מוח לא בוגר. הם נשלטים על ידי אינסטינקטים וצרכים והדברים היחידים שהם מחפשים זה להרגיש בטוחים, אהובים ומוזנים.

  • במהלך החודשים הראשונים, אם יש משהו שבאמת מפחיד תינוקות שזה עתה נולדו, זה הפרידה מאמם. בגיל הזה הם עדיין לא מסוגלים להבין שעצם זה שהם נשארים בעריסה לא אומר שהם ננטשים. הם עדיין לא מבינים שאם הם לא מרגישים את החום של אמם ברגע נתון, זה לא אומר שמשהו רע עומד לקרות.

אינסטינקט הפחד הוא תגובה טבעית עם מטרה ייחודית: לעזור להם להסתגל. נמנע אפוא מהעצמתו שלא לצורך.

ניתוק מפחדים, השקעה יומיומית חיונית.

מומחים בהורות ופסיכולוגיית ילדים אומרים לנו שקרוב ל-35 אחוז מהתינוקות מפתחים התקשרויות לא בטוחות. זה יכול להיגרם על ידי גדילה בסביבה שבה ההורים אינם מעדיפים תשומת לב רגשית מגיל צעיר. מקום שבו הורים לא מטפלים בילדם כשהם בוכים או שבו ילדים תופסים שהם לא יכולים לסמוך על המטפלים שלהם כשהם צריכים אותם.

חוסר ההתקשרות הזה בהחלט גורם להשפעה רצינית על דעתם.

"אין דבר שמפחיד אותי יותר מהפחד עצמו" - מישל איקום דה מונטיין

התקשרות לא בטוחה גורמת לילדים להיות תלותיים. הם תמיד "קשורים" לחוסר הביטחון והחרדות שלהם. מחוברים לזעם הזה שהם עדיין לא יודעים לתעל ולאט לאט מופיעים אי ציות, טינה או התנהגויות מאתגרות אחרות.

איך לעודד את ילדך "להתנתק" מהפחדים שלו

עליכם להבין שלתינוק שלכם יש אינסוף צרכים שיש להבין ולטפל בהם.

  • זכור שכל תינוק הוא ייחודי. לפעמים יש ילדים שהם הרבה יותר תובעניים ונזקקים מאחרים.
  • שימו לב כשהם בוכים.
  • שמור אותם תמיד קרוב אליך. אם אתה עובד או מבלה הרבה מהיום מחוץ לבית, כאשר אתה מגיע הביתה השתמש במנשאים הקלאסיים כדי לשמור אותם קרוב לעור ולחזה שלך.
  • הבינו את כל הרגשות שלהם, אל תסמכו או תעצימו אותם אפילו יותר. הכל עניין של סבלנות ותמיד להיות קרוב, חיבה ועקבי עם הכללים שלך.
  • דע את הפחדים שלהם
  • לאט לאט נסו לקדם את סובלנות התסכול שלהם.

לבסוף, אל תשכח לעודד אותם ולבנות את ההערכה העצמית שלהם. תראה להם שאתה סומך עליהם. תן להם לראות אותך כדמות נפלאה וחיונית בחייהם. כזה שתמיד יספק להם ביטחון, עידוד, חיבה וקרבה...

פופולריים