התפתחות מוקדמת בילדים מגיל 0-3

במהלך ההתפתחות המוקדמת המתרחשת בילדים מגיל 0 עד 3 שנים
במהלך ההתפתחות המוקדמת המתרחשת בילדים מגיל 0 עד 3 שנים, ישנם שינויים טרנסצנדנטיים ברמה הפיזית והקוגניטיבית.

במהלך ההתפתחות המוקדמת המתרחשת אצל ילדים מגיל 0 עד 3 שנים, ישנם שינויים טרנסצנדנטיים ברמה הפיזית והקוגניטיבית. אנו בני האדם מגיעים לעולם מבלי לדעת על כך דבר.

בחודשים הראשונים לחיים אנו מצליחים לתפוס את המוזרויות העיקריות של הסביבה שלנו ושל האנשים שחיים בה. לאט לאט נרכשים הכישורים והידע להסתדר בעצמנו.

למידה והתפתחות מוקדמת בשבועות הראשונים לחיים

כשילד נולד, אחד הדברים הראשונים - אם לא הראשונים - שהם לומדים הוא היכולת לינוק חלב מהשד של אמו.

מה שמתחיל כאינסטינקט הישרדות הופך להטמעה מוקדמת של מיומנות שתחזיק אותם בחיים. בשלב זה התנועה שעושה תינוק עם הידיים והרגליים החלשות הן רק רפלקסים. הם עדיין לא יכולים להרים את הראש ובקושי יש להם כוח להזיז אותו מצד לצד.

בגיל זה, הם לא עוקבים אחר חפצים נעים ולא מגיעים אליהם. הם מסוגלים לשמור על קשר עין עם חפצים כאשר הם מונחים ישירות מולם ויכולים לתפוס אותו אם תעזרו להם.

הם מגיבים לגירויים הקשורים לרווחתם: אם קר להם הם בוכים, אם הם מרגישים טוב הם שקטים.

דפוסי השינה שלהם משתנים ולמרות שמנסים ללמד אותם שגרת שינה, זה פשוט בלתי אפשרי בגיל הזה. תינוקות ישנים ומתעוררים, בין אם זה בשעות היום או הלילה כרצונם.

למרות שהם יכולים לשמור על קשר עין עם פנים בוגרים, הם עדיין לא מסוגלים להחזיר מחווה רגשית. בשבועות הראשונים לחייהם הם מתעניינים בעיקר בחלב האם של אמהות ובסיפוק הצרכים הביולוגיים שלהן.

מהחודש השני עד השישי

מהחודש השני, הילד נעשה מודע יותר לכל הדברים שקורים בסביבתו.

כשמדברים איתם, הם נשארים שקטים מאוד ומתבוננים בעיניים, בפה ובפרטים אחרים של פניו של האדם המדבר איתם.

התנועות שלהם מפסיקות להיות רפלקסים ומתחילות להיות חלק מהתגובה שלהם לגירויים חיצוניים מסוימים. בדרך כלל התנועות שלהם הן לכיוון חיבה, למשל כאשר אמא מדברת איתם בצורה מונפשת הם מגיבים בהזזה מהירה של הידיים והרגליים.

הקשר שהם מפתחים עם אחרים שונה מאוד מזה עם הוריהם. למרות שהם מזהים את האדם, מי שזה לא יהיה, הם מרגישים יותר בנוח עם המשפחה שלהם. כשהם נאספים על ידי זרים הם תמיד מראים העדפה מסוימת להיות עם אמא שלהם.

למרות שיכולות האחיזה שלהם עדיין לא סדירות, הם יכולים להחזיק חפץ קל לכמה שניות ולהביא אותו אל החזה או הפה שלהם כדי "לחקור אותו ". הם משחקים עם חפצים שהם מוצאים בסביבתם, מרימים אותם ומפילים אותם. זה אפשרי בגלל התיאום הידני העיני שהם מפתחים בגיל זה.

בכל ההטמעה הזו הם מגלים את ידיהם ולומדים לזהות את שאר הגוף כדי לתאם את תנועותיהם. הם שואפים לגעת בחפצים שהם אוהבים ומתרגשים כשהם קרובים להגיע אליו.

הירכיים ובית החזה שלהם מתחזקים וכעת הם יכולים להתהפך בעצמם כדי לשנות תנוחות.

הם מתחילים לאהוב חפצים שלא רק זזים אלא גם פולטים צלילים כשמשחקים איתם
הם מתחילים לאהוב חפצים שלא רק זזים אלא גם פולטים צלילים כשמשחקים איתם.

על ידי חיקוי האנשים שמקיפים אותם, הם לומדים כיצד להקרין הבעות פנים שונות ולפלוט צלילים ברצף כאילו הם מנהלים שיחה. הם מחייכים, אפילו לזרים. הם עושים את כל זה כדי למשוך את תשומת הלב של אחרים.

ילדים בין 7 חודשים לשנת החיים הראשונה

בין 7 חודשים לשנת החיים הראשונה מתרחשים שינויים קסומים. התינוק מצליח לשבת ולזחול בעצמו.

שם דיאטה משתנה בדרך כלל מנוזלים בלבד לכלול מוצקים. הם לומדים לקשקש כמה צלילים עד שהם מסוגלים לומר כמה מילים. הם גם הופכים קשובים יותר לתנועה ולהתנהגות של אחרים.

המשחק הופך לגיבור חייהם, שוכח ועוזב הכל כולל אכילה כדי לשחק. הם משחקים על ידי ביצוע תנועות חוזרות, גם על ידי הזזת הצעצועים שלהם ממקום אחד למשנהו.

הם מתחילים לאהוב חפצים שלא רק זזים אלא גם פולטים צלילים כשמשחקים איתם. האחיזה שלהם "התמחתה" עד כדי כך שבתוך הכישורים הפסיכומוטוריים העדינים שלהם הם מתחילים ללמוד איך לתפוס חפצים בצורה של פינצטה. הם גם מוחאים כפיים, אומרים ביי ומפוצצים נשיקות על ידי הבאת ידם אל הפה.

אם יש להם אבני בניין הם מסוגלים לערום אותם אחד על השני.

תינוקות שונאים שמתעלמים מהם והם יעשו הכל כדי לשמור על תשומת הלב של המשפחה. הם דוחים את מה שהם לא אוהבים על ידי ניעור ראשם לא או על ידי הדחתו.

הם מתחילים לנסות לעמוד בזמן שהם נאחזים ברהיטים. ישנם מקרים בהם התינוק לומד לעשות את צעדיו הראשונים ולהתחיל ללכת לפני שנת החיים הראשונה.

מאפיינים של התפתחות מוקדמת מהשנה הראשונה ועד השנה השלישית

לאחר שסיימו את השנה הראשונה לחייהם, אם הם לא הספיקו עד לרגע זה, הם לומדים ללכת לבד ולרוץ.

הם מסוגלים לדעת מה הם אוהבים ומה לא. הם גם מסוגלים להבין איך הם מרגישים במצבים מסוימים.

הם הופכים עצמאיים יותר. הם גם לומדים לאכול, להתלבש ולהתרחץ לבד (תמיד בהשגחת הורה).

המשחקים שהם מתחילים לשחק הם רפרודוקציות של החיים. הוא או היא הופכים להורה של הבובות או דמויות הפעולה שלהם שנותנות להם אוכל. הם לוקחים את הצעצועים לרופא כשהם חולים וכשהצעצועים מתנהגים רע הם אפילו מקבלים הרצאה!

בשלב זה הילד הופך מודע לשגרה שלו (צריך להתרחץ אחר הצהריים, צריך לישון בשעה מסוימת). הם גם מתחילים להראות את הנימוסים הטובים או הרעים שהם לומדים בבית.