חשיבות החיבה בהתפתחות המוח של ילדים

שלוש השנים הראשונות לחייו של תינוקך הן קריטיות להתפתחות המוח שלו
שלוש השנים הראשונות לחייו של תינוקך הן קריטיות להתפתחות המוח שלו, שכן מאות מערכות חשובות מתפתחות במהלך תקופה זו, במיוחד אלו המעורבות בניהול תגובות רגשיות ללחץ.

שלוש השנים הראשונות לחייו של תינוקך הן קריטיות להתפתחות המוח שלו, שכן מאות מערכות חשובות מתפתחות במהלך תקופה זו, במיוחד אלו המעורבות בניהול תגובות רגשיות ללחץ.

כפי שמסבירה סו גרהרדט, פסיכותרפיסטית בריטית המוקדשת למחקר על תינוקות, חשוב מאוד שתינוקות לא ירגישו יותר מדי לחץ, שכן הדבר עלול לעכב את התפתחותם של קשרים עצביים שהמוח יוצר.

תינוקות נלחצים בקלות רבה, אומרת סו גרהרדט, שהיא גם מחברת הספר למה אהבה חשובה. הפסיכותרפיסט הסביר בראיון עם הסופר המדעי אדוארד פאנסט שסטרס מייצר קורטיזול, ושיותר מדי מההורמון הזה עלול לעכב את התפתחותם של קשרים עצביים במוחם של תינוקות.

למעשה, המעגלים הביוכימיים השונים באזורים העליונים של המוח מתחילים להתפתח במהלך שלוש השנים הראשונות בחייו של ילד, כלומר הם לא נולדים עם אלה אלא שהם מתפתחים טוב או לא, תלוי בחוויות, טיפול, השגחה וחיבה שמקבלים תינוקות ממבוגרים משמעותיים.

זו הסיבה שכל כך חשוב ליצור קשר עין עם תינוקך וכן לחייך אליו, לשחק איתו, להחזיק אותם בזרועותיך, לגעת בהם ולעסות אותם. כל הפעולות הללו מייצרות תחושות של הנאה וביטחון, ועוזרות רבות להימנע מלחץ, לנהל את רמות הקורטיזול ובסך הכל מאפשרות התפתחות בריאה של המוח.

אהבה היא בעלת ברית בהתפתחות המוח

הורות התקשרות לילדכם עוזרת לו לפתח מנגנונים לוויסות הקורטיזול שלו. כשהתינוק שלך נולד הם לא מסוגלים לעשות זאת בעצמם; והם תלויים בך ובשאר המבוגרים סביבם כדי לעשות זאת.

גרהרד טוען שעבור תינוק, להיות רחוק מהמטפל שלו במשך זמן רב יכול להיות מלחיץ מאוד, כי הם תלויים בהם כדי לשרוד; זו הסיבה להישאר לבד בעריסה שלהם בכי יכול להיות חוויה קשה באמת.

אהבה היא בעלת ברית בהתפתחות המוח
אהבה היא בעלת ברית בהתפתחות המוח.

המומחה מציין סוגים אחרים של מצבים שיכולים להלחיץ מאוד את תינוקך, הכוללים עודף גירויים כמו צלילים, ראיית פנים חדשות רבות באירוע משפחתי, ותסכול והפחד ליפול כשהם מנסים ללמוד. לזחול או ללכת.

אלו הם מצבים שיכולים לגרום ללחץ רב עבור התינוק שלך ואם אתה חושב על זה, הם יכולים להלחיץ גם אותך, או כל מבוגר. ההבדל הוא שפיתחנו מנגנונים שעוזרים לנו להתמודד עם רמות גבוהות אלו של קורטיזול.

באופן טבעי, כאשר כל אדם בוגר מרגיש המום הוא ילך לשתות כוס קפה או תה, יקרא לחבר לפרוק, ייצא לטיול או ריצה, או יקרא ספר... אבל הדבר היחיד שיש לתינוק שלך זה אתה, ובגלל זה הם בוכים כשאתה עוזב.

התינוק שלך צריך להרגיש בטוח כדי לגדול כראוי

הבטיחות שתינוק מרגיש בזרועות אמו חשובה לא פחות משינה, אוכל או הגנה מפני הקור או מכל איום. באופן לא מפתיע, תיאוריית ההתקשרות, שהוצעה במקור על ידי פסיכיאטר התינוקות האנגלי, ג'ון בולבי, הדגימה שמרגע לידתו של ילד ועד שהם הופכים לעצמאיים, הם זקוקים לגוף, לחום, לתשומת לב, לטיפול ולליטופים מתמידים מאמם או רצוי ממטפל קרוב מאוד. עם קשר חזק, שיודע לפרש ולענות על צרכיהם.

כל האהבה והטיפול שאתם מעניקים לילדכם תורמים לכך שהמוח שלו יפתח קשרים נפלאים שיעזרו לו לעשות כמיטב יכולתם לפתור ולהתמודד עם כל מצב שיהיה לו בחיים.

אנחנו לא רק פיוטיים או נדושים, למעשה בשנים האחרונות מדעי המוח כבר סיפקו לנו מידע על חשיבות הקשר של החיבה עם התפתחות הקשר בין יילודים לאמם, שכן התפתחות המוח תלויה באינטראקציות החיצוניות של התינוק. , במיוחד ביחסי חיבה עם המטפלים שלהם.

למעשה, האהבה שאם מפגינה לילד שלה והורות התקשרות במהלך שנות הילדות הראשונות (עד גיל חמש) מעודדת את התפתחות המוח של הקטן, כך עולה ממצאי מחקר שערכו מדענים ב- בית הספר לרפואה של אוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס.

פופולריים