האם ממתיקים מלאכותיים מתאימים לילדים?

האקדמיה האירופית לרפואת ילדים הצהירה כי המחקר של ממתיקים מלאכותיים לשימוש בילדים לא היה מספק
האקדמיה האירופית לרפואת ילדים הצהירה כי המחקר של ממתיקים מלאכותיים לשימוש בילדים לא היה מספק.
חשוב להגביל ממתיקים סינתטיים לילדים מכיוון שלמרות שהם בטוחים, עדיין לא ברור לנו ההשפעות הבריאותיות שלהם.

עודף משקל והשמנה אצל ילדים הם מגיפה. כתוצאה מכך, ממתיקים מלאכותיים מחליפים יותר ויותר סוכר בתזונה של ילדים. אבל האם ממתיקים סינטטיים באמת מתאימים לילדים?

ממתיקים מלאכותיים לילדים

כבר שנים שאנו משתמשים בממתיקים "דליים" או נטולי קלוריות כתחליפים לתכולת הסוכר כולה או חלקה במזונות ובמשקאות. ובעשורים האחרונים גדלה הצריכה שלהם גם אצל מבוגרים וגם אצל צעירים.

מומחים קישרו את השימוש בהם לחלופות תזונתיות בבקרת משקל או סוכרת וגם למניעת עששת. עם זאת, מחקרים מסוימים מפקפקים ביתרונות האפשריים הללו, במבוגרים וילדים כאחד.

ממתיקים מלאכותיים לילדים והקשר שלהם לבריאות

משקל

רבים חושבים שממתיקים עוזרים לירידה במשקל. וכן, זה נכון שיש להם פחות קלוריות מסוכר. אבל למרות זאת, הם לא תמיד עוזרים לנו לרדת במשקל או להפחית את הסיכון לסוכרת.

כמה מחקרים תצפיתיים קשרו את העלייה במדד מסת הגוף (BMI) עם צריכת ממתיקים מגבירי חום. עם זאת, אל לנו לפרש נתונים אלה כהוכחה לסיבתיות. במקום זאת, עלינו לפרש אותם כעדות לעלייה בסבירות לצריכה בקרב אלו הסובלים מהשמנה ואורח חיים בישיבה.

החלפת הסוכר בממתיקים אינה מעידה בהכרח על צריכת קלוריות נמוכה יותר. יתרה מכך, זה יכול לגרום להתנהגויות אכילה לא מאוזנות עם צריכה גבוהה של מוצרים ממותקים ודלי קלוריות.

רגישות לגלוקוז

הגוף מגיב לממתיקים סינתטיים אלה בצורה שונה מאשר לסוכר. הסיבה לכך היא שיש להם השפעות על חילוף החומרים של גלוקוז, מיקרוביוטה במעיים ושליטה בתיאבון. לכן, יש להם השפעות שליליות גם על ילדים.

ממתיקים מלאכותיים מחליפים יותר ויותר סוכר בתזונה של ילדים
כתוצאה מכך, ממתיקים מלאכותיים מחליפים יותר ויותר סוכר בתזונה של ילדים.

צריכת ממתיקים וסוכר עלולה לגרום לתגובה עצבית המאפשרת ספיגה מהירה יותר של סוכרים. זה, במקביל, מגביר את ההפרשה של פפטידים הקשורים לגלוקגון, או אינסולין. לפיכך, אי סבילות לגלוקוז עלולה להתפתח באמצעות שינויים במיקרוביוטה של המעי.

נזק דנטלי

באוכלוסיית הילדים, בנוסף למחסור בפלואור, חורים עדיין תכופים. לאחר בליעת מזון מתוק, בדרך כלל אין היגיינת פה מספקת. יחד עם זאת, אצל תינוקות, צריכה ממושכת של מיצים או משקאות אחרים עתירי פרוקטוז או סוכרוז בבקבוק שלהם מעלה את הסיכון לנזק דנטלי.

בין הממתיקים, סוכרים רב אלכוהוליים או סוכרלוז, בין היתר, הוכרזו כבעלי תכונות בריאות כדי למנוע פתולוגיה זו.

ממתיקים מלאכותיים לילדים: המלצות צריכה

בהתייחסו לילדים, איגוד הדיאטה האירופי קבע כי ממתיקים מלאכותיים בטוחים לשימוש בטווח הצריכה היומית המומלצת. האקדמיה האירופית לרפואת ילדים הצהירה כי המחקר של ממתיקים מלאכותיים לשימוש בילדים לא היה מספק. לכן, הם לא צריכים להוות חלק משמעותי מהתזונה.

לפי ועדת התזונה של האגודה הספרדית לרפואת ילדים, חברות אינן יכולות להשתמש בהן בפורמולות לתינוקות, פורמולות מעקב, דגנים, מזון לתינוקות, או במזונות תזונתיים לילדים צעירים לשימושים רפואיים מיוחדים, למעט כאשר הדבר מצוין במפורש. בגילאים מאוחרים יותר, חשוב להגביל מוצרים כמו משקאות קלים, מיצי פירות או מוצרי חלב שהם ממותקים או ממותקים.

עוד קובעת הוועדה כי ממתיקים מלאכותיים בטוחים באוכלוסייה הכללית, כולל נשים בהריון. עם זאת, ילדים צריכים לצרוך סוגים אלה של תוספים כחלופה רק כאשר צורות אחרות של מניעת השמנה אינן מספיקות.

לבסוף, הוועדה מציינת כי צריכת ממתיקים בתוך תזונה מתונה ומאוזנת יכולה לסייע בהגבלת צריכת הסוכר המזוקק. במקביל, הם תורמים למניעת מחלות כמו השמנת יתר וסוכרת.

סיכום

כפי שראינו, על פי מחקרים והמלצות של מומחים, ממתיקים יכולים לשנות מנגנונים פיזיולוגיים מסוימים אצל ילדים ומבוגרים כאחד.

עם זאת, מכיוון שאין מחקרים חד משמעיים, עדיף לצרוך אותם במתינות ולא באופן קבוע כתחליף סוכר. האפשרות הטובה ביותר היא שילדינו יצרכו מזון באופן טבעי מגיל צעיר, כדי שיתרגלו לטעמו הטבעי.