תגובות גרועות אצל ילדים: מה לעשות ומה לא לעשות

או התנערות בין שני ההורים עלולים גם הם לגרום לתגובות גרועות אצל ילדים
היעדר גבולות ברורים, סתירות של הורים לגבי חינוך ילדים, או התנערות בין שני ההורים עלולים גם הם לגרום לתגובות גרועות אצל ילדים.
תגובות גרועות אצל ילדים עלולות להפוך בסופו של דבר לכאב ראש אמיתי עבור ההורים. כאן נספר לכם מה עלולות להיות הסיבות האפשריות, מה לעשות ומה לא לעשות.

בהזדמנויות רבות, תגובות גרועות אצל ילדים, שאינן אלא ביטוי לרגשות המרד שלהם, מנסות את סבלנות הוריהם. הדרך הנכונה לענות או להגיב תהיה שונה בהתאם לכל גיל.

כל הילדים, כשהם מפסיקים להיות תינוקות, מאמינים שהעולם צריך להסתובב סביב הצרכים שלהם. אז הם מגיבים לסמכותם של ההורים בצורה פרובוקטיבית ובדיבור בחזרה. כשאנחנו נוזפים בהם, הם מגיבים בדרכים רעות או לא שמים לב למה שאנחנו אומרים; הם רוצים לכפות את דעתם והבעיה היא שהם עושים זאת בצורה לא טובה.

גורמים אפשריים לתגובות לקויות אצל ילדים

ייתכנו סיבות שונות שיוצרות את המצבים המרדניים הללו ושאינן מתאימות להתפתחות הפסיכולוגית והרגשית הבריאה של ילדינו.

 • הגעתו של אח תינוק חדש (לפני שהילד בן 3 שנים) עלולה לעורר קנאה וקנאה שבסופו של דבר גורמות לתגובות גרועות אצל ילדים לכל דבר שאנו אומרים להם.
 • פרידת הורים או גירושין. מצב זה מייצר תחושות של חוסר ביטחון הנגרמות בשל הצורך שלהם בחיבה והגנה משני ההורים. זה לפעמים גורם לתגובות לא הולמות, לפעמים אפילו להערות תוקפניות, של ילדים (זכור שזו הדרך שלהם להגן על עצמם).
 • שינוי של בית, בית ספר, או אפילו עיר יכול לגרום לקטנטנים לשינויים בהתנהגותם, להיות עצבניים יותר ועצבניים יותר ולדבר בחזרה. לעתים קרובות אנו שוכחים שהשינויים הללו, שאנו ההורים מאמינים שיהיו לטובה, עשויים להיות קשים עבור ילדינו, כיוון שהם מרגישים קשר הדוק עם הבית, בית הספר או העיר בהם חיו.
 • היעדר גבולות ברורים, סתירות של הורים לגבי חינוך ילדים, או התנערות בין שני ההורים עלולים גם הם לגרום לתגובות גרועות אצל ילדים.

מהן התגובות הדלות האופייניות בילדים בהתאם לגילם?

תגובות גרועות אצל ילדים עלולות להפוך בסופו של דבר לכאב ראש אמיתי עבור ההורים
תגובות גרועות אצל ילדים עלולות להפוך בסופו של דבר לכאב ראש אמיתי עבור ההורים.

בהתאם לגיל הילדים, הדרך שלהם להגיב למצבים מסוימים שונה ויתרה מכך, הם מבטאים זאת אחרת.

 • ילדים מגיל 0 עד שנתיים. התוקפנות שלהם נובעת מהעובדה שהם אינם מסוגלים לשלוט בדחפים שלהם, ובאותו אופן, הם גם לא מסוגלים לכוון את הכעס שלהם בצורה נכונה.
 • משנתיים עד 3 שנים. גילאים אלה מסומנים בשליליות; ילדים נוטים לומר לא לכל מה שמציעים להם, גם אם בסופו של דבר הם מקבלים זאת. זה הזמן שהאישיות שלהם מתגבשת והתגובות העלובות הללו הן סימן לכך.
 • מגיל 4 עד 6, הם כבר שילבו הרגלים וכללים בסיסיים בחיי היומיום שלהם. הם אוהבים לתת פקודות, להביע את האוטונומיה שלהם ולכעוס כשהם נכשלים.

כמה טיפים לתגובות גרועות של ילדים

בהתחשב בתגובות הדלות אצל ילדים, אנו יכולים לעקוב אחר כמה מהטיפים שאנו הולכים לראות להלן:

 1. נסביר, בצורה רגועה וישירה, שדרך התנהגות זו אינה נכונה. "אני אוהב אותך מאוד, אבל זו לא דרך לענות לי."
 2. אנחנו לא כועס או נענה כמו הילד שלנו.
 3. נחזק את נימוסיהם הטובים; כשיענו לנו נכון, נשבח את ההתנהגות הטובה הזו.
 4. ננסה לברר מה יכולה להיות הסיבה לתגובתם הדלה ונמצא פתרון.
 5. לא נסמן את הילד שלנו כ"עצבני", "מצב רוח", "קשה" וכו'. ראשית, עלינו לשאול את עצמנו מדוע הם עונים לנו כמו שהם עונים.
 6. אנחנו ננהל איתם משא ומתן על קביעת כללים ברורים, אבל בלי לחרוג מעצמנו.
 7. אנו ניתן לך זמן להרהר מדוע אתה אומר את הדברים האלה. לאחר זמן מה, נדבר איתו שוב כדי לנסות לפתור את הבעיה. ניתן לילד עצמו לתרום פתרונות אפשריים.

מה אנחנו יכולים לעשות אם הם מתארכים בזמן?

הטיפים לעיל יכולים לעזור לנו לנהל את התגובות הדלות של ילדים בזמן שהן מתרחשות, אבל אם הן נמשכות לאורך זמן, הרעיונות האלה יכולים להיות מועילים:

 • הורים לא צריכים לענות בצורה גרועה כאשר ההתנהגות של ילדם אינה הולמת, כי אסור לנו לשכוח שאנחנו הדוגמה שלהם, ובסופו של דבר, הם עלולים לחקות אותנו. יתר על כן, היינו שולחים להם הודעה סותרת: "אתם לא יכולים להגיב גרוע, אבל אנחנו יכולים."
 • דרך יעילה לשים קץ לתגובות הדלות של ילדים, במיוחד אם הן נמשכות לאורך זמן, היא לשבח את ההתנהגות ההפוכה, כלומר, כאשר הם מתנהגים בצורה נכונה ונעימה, נשבח אותם.
 • הורים הם אלה שמכירים את הילדים שלנו הכי טוב ואנחנו בטוח יודעים מתי הילד שלנו עומד לענות לנו בצורה לא הולמת. במקרה כזה, עדיף לנסות להסיח את דעתם באמצעות פעילות או משחק אחר. בדרך זו, הם ישכחו מדוע הם היו נסערים.
 • אם הילד שלנו מבקש מאיתנו משהו בצורה רעה, אנחנו לא צריכים למלא את רצונו, לא משנה כמה הוא צועק עלינו, עד שהוא אומר לנו את זה בצורה הולמת. בהזדמנויות רבות, ילדים מבולבלים ואנו יכולים ללמד אותם את ערכי הכבוד לזולת ולדעות אחרות באמצעות סיפורים.
 • כשהילד ממשיך לענות בדרכים לא טובות ובנוסף זה קורה במקום ציבורי, נחכה לדבר איתו עד שנגיע הביתה. כך נוכל לעשות זאת בצורה רגועה יותר, בפרטיות, ולקבוע כללי התנהגות.

בקיצור, התגובות הדלות של ילדים הן משהו שקורה לעתים קרובות; זו דרך לבטא את המרד שלהם או פשוט חוסר יכולת לשלוט בדחפים שלהם. כפי שכבר ראינו, הסיבה לתגובות אלו תלויה גם בגיל הילדים. אם ניקח בחשבון את העצות שראינו, נוכל להתמודד טוב יותר עם עצמנו במצבים אלו.

חשוב להיות סבלניים, להיות הדוגמה שלהם, ולא להגיב גרוע בעצמנו, כי הקטנים מחקים אותנו. אם אתה רוצה לתקן את התשובות הרעות האלה, הטיפים האלה יכולים לעזור מאוד. למה אתה מחכה כדי ליישם אותם?

פופולריים