לחבק ולנחם זה לא מקלקל, אלא מחנך

להרגעת פחדיו או להזין אותו בחיבוקים וליטופים
לקלקל אין שום קשר לנחם את ילדכם, לדאוג לצרכיו, להרגעת פחדיו או להזין אותו בחיבוקים וליטופים.

לקלקל אין שום קשר לנחם את ילדכם, לדאוג לצרכיו, להרגעת פחדיו או להזין אותו בחיבוקים וליטופים. הורים שמגדלים את ילדיהם בצורה גרועה הם אלו שמתעלמים ונוטשים אותם, הטועים לחשוב שהמוח של תינוק הוא כמו של מבוגר שמבין במניפולציות או סחיטה.

במחקר מעניין על אינטליגנציה רגשית, הוכח שרוב התינוקות חווים כאב פסיכולוגי לאורך היום, הרבה יותר מכאב פיזי. זה ללא ספק ראוי לקחת בחשבון: הסבל הרגשי של ילדים קשור לגורמים כמו רעב, פחד או חוסר ביטחון.

אלו גורמים אינסטינקטיביים המסמנים אי נוחות אותנטית, וזה משהו שכל ילד יפגין בצורה מסוימת, שונה מזו של ילדים אחרים. מסיבה זו, כאמהות עלינו להבין את המציאות המיוחדת של כל ילד, ולדעת שטיפול בצרכיו אינו אומר לקלקל אותם.

אנו מזמינים אתכם להתעמק בנושא זה, שלעתים מעורר מחלוקת.

נחמה: אומנות הבנת הצרכים

אם חבר שלנו בוכה, אנחנו לא נותנים לו לבכות עד שיגמרו לו הדמעות. אם בן הזוג שלנו, אחותנו או אבינו בוכים, אנחנו לא יוצאים מהחדר עד שהם מפסיקים. למה שנעשה את זה לילדים שלנו?

נחמה היא האמנות יוצאת הדופן של לדעת מה מישהו צריך ולאחר מכן לפרוס את אסטרטגיות הטיפול המתאימות כדי לרפא את הכאבים הפסיכולוגיים או הרגשיים שלו. מסיבה זו, לפעמים לא מספיק להגיד "תירגע, אתה בסדר".

עבור ילד קטן, מה שנותן את הכוח הגדול ביותר של נחמה הוא מגע פיזי וטון דיבור המסוגל לדבר ברוגע ואינטימי.

החוכמה של גידול ילדים טוב היא לדעת את ההשלכות של בכי ממושך וללא השגחה
החוכמה של גידול ילדים טוב היא לדעת את ההשלכות של בכי ממושך וללא השגחה.

אלה דברים קטנים שיוצרים טביעות אותנטיות במוח של תינוק מתבגר. כל גירוי, כמו גם חוסר גירוי, יקבעו את התפתחותו של התינוק.

בואו נראה עוד כמה היבטים מעניינים.

החוכמה של גידול ילדים טוב

מילים חשובות בשפה שלנו, אבל לפעמים הביטויים הפופולריים ביותר מנסים להגדיר התנהגויות פתולוגיות כאשר במציאות מדובר בתהליכים טבעיים בלבד. ייתכן מאוד, למשל, שנתקלת גם במצב של צורך לסבול את הערות החברים או המשפחה שלך כשאתה מחזיק את ילדך בזרועותיך כדי להפיג את הבכי או הכעס שלו.

" אתם מפנקים אותו," הם אומרים לנו. אנחנו שותקים, בידיעה שזה לא המקרה, כי אנחנו מבינים שחיזוק חיובי ברגע הנכון מונע התקפי זעם, מפחית מתח וגורם לילדינו להרגיש בטוחים יותר לחקור את סביבתם בקצב שלהם.

  • החוכמה של גידול ילדים טוב היא לדעת את ההשלכות של בכי ממושך וללא השגחה. מנקודת מבט נוירולוגית, זה גורם ללחץ. רמה גבוהה של קורטיזול, הורמון הלחץ, משנה את הכימיה של הנוירוטרנסמיטורים, מעצימה את הפחד ויוצרת צורך גדול יותר בתשומת לב.
  • מטפל טוב גם יודע שנחמה, חיבוק ו"נוכחות" משפרים את הקשר עם ילדינו. הילדים שלנו צריכים את ההתקשרות הבטוחה הזו לאורך שלוש שנותיהם הראשונות. זהו שלב בו הצרכים החיוניים שלהם נוטים להיות פשוטים אך חיוניים: ביטחון, חיבה, הכרה והנאה מגירויים מעשירים שבאמצעותם ניתן להעדיף קישוריות נוירונית.

ילד שמותר לו לבכות עד שיגמר לו הכוח או שלא יקבל חיבוקים או ליטופים הוא תינוק שבונה רעיון עוין משהו על העולם, תרחיש שבו הוא "תמיד ירצה" וחי בתוך עולם שבו הוא מרגיש צורך להגן על עצמו, לפעמים בכעס.

זה לא מספיק טוב.

קדם התפתחות רגשית כדי לעזור לילדך לגדול

חינוך רגשי לא מתחיל כשילד כבר מוכשר בתקשורת, כשכבר קבענו כללים, סימנו גבולות וכללי משא ומתן. תינוק בן 8 חודשים שמושך לנו בשיער כשהוא כועס הוא אדם שמבקש לתעל את הכעס והתסכול שלו.

  • חינוך רגשי מתחיל מהיום הראשון בו אנו משאירים את תינוקנו בעריסה לאחר הגעתנו הביתה מבית החולים לאחר הלידה. אנחנו לא יכולים לשכוח שהעיגון הרגשי הראשון מתחיל בלידה עם אותו מגע עור לעור ראשון בין התינוק לאמו.
  • הנקה היא נדבך נפלא להמשיך לבנות את הקשר הזה, לשדר ביטחון, רוגע ורווחה. בהמשך, אומנות הנחמה בצורה מכבדת תאפשר לכם לעזור לילדכם להמשיך ולגדול בסביבה בטוחה.
  • גם הזנחת תגובות שליליות לא מקלקל. הילד בן השנתיים שזורק צעצוע ארצה בזעם או ששורט את אחיו או אמו מתמודד עם רגש שהוא לא מבין ושעליו ללמוד לתעל, להבין ולנהל.

המשימה של הבנת רגשות ועבודה דרכם דורשת מדע ואינטואיציה, דבר שלעולם אסור לנו להתעלם ממנו אצל ילדים רק בגלל שהם קטנים. הדברים הקטנים של היום יכולים להפוך לענקים של המחר. לכן, יש לנו צורך לשים לב, להזין אותם ברגשות חיוביים ולממש את אומנות גידול הילדים הטוב.