הורות במסוק: הורות עם הגנת יתר וחרדה

תופעה זו מכונה לעתים קרובות "הורות במסוק"
תופעה זו מכונה לעתים קרובות "הורות במסוק".
כשמדובר בגידול הילדים שלנו, זה חיובי במיוחד להנחיל ערכים כמו הערכה עצמית, סולידריות ויכולת לפתור בעיות. עם זאת, חשוב לא פחות להימנע מהגנה מוגזמת וחרדה יתר על המידה.

הדרך בה הורים מגדלים את ילדיהם שונה מאוד היום מאשר לפני 40 שנה. בעידן הנוכחי, להורים יש נטייה לחרדה. זה בסופו של דבר מהווה בעיה כשהם כל כך מגינים יתר על המידה שילדיהם לא יכולים לעשות שום דבר בעצמם. תופעה זו מכונה לרוב "הורות במסוק".

כהורים, אנחנו תמיד רוצים את הטוב ביותר עבור ילדינו. עם זאת, כמה אמהות ואבות מאמינים בטעות שזה אומר "לרחף" מעליהם כל הזמן. סוג זה של הגנת יתר אינו מאפשר לילדים ללמוד מהטעויות והחוויות שלהם.

הקשר בין הורות במסוקים לילדיהם

הורות במסוקים היא תופעה שכיחה מאוד בימינו. זוהי גישה להורות שבה הורים מערבים את עצמם בכל היבט של חיי ילדיהם. בכך שהם מחליטים הכל ועושים הכל למען ילדיהם, הם לא מאפשרים לילדיהם לפתח אוטונומיה.

הורים אלו משתמשים בשיטות גידול ילדים אינטנסיביות מדי ומפעילות לחץ רב מדי על ילדיהם. זוהי שיטת הורות שמייצרת רמות גבוהות של חרדה, הן עבור ההורים והן עבור ילדיהם. אבל הילדים הם אלה שסובלים הכי הרבה.

מודלים של הורות מגוננת יתר על המידה

תופעת ההורות המגוננת יתר על המידה כרוכה בדרישת הגנה קיצונית מילדיו. המודל הראשון של הורה מגונן יתר על המידה הוא, כפי שהזכרנו לעיל, הורות במסוק.

במילים אחרות, הורים שמים תשומת לב מוגזמת לצרכים ולרצונות של ילדיהם. הם מוכנים ומוכנים לסייע להם בכל עת ולהגן עליהם מכל סיכון.

מודל שני של הורות מגוננת יתר על המידה מכונה הורות "מכסחת דשא". במקרה זה, ההורים מקדימים את ילדיהם, "מפנים להם את הדרך". המשימה שלהם היא לוודא ששום דבר לא יתרחש בינם לבין החלומות שלהם.

ישנם גם סוגים אחרים של הורים מגוננים יתר על המידה. מצד אחד, יש לכם אמהות ואבות שיעשו הכל כדי שהילדים שלהם יהיו הגאונות לה מחכה העולם.

מצד שני, יש לך הורים "שומרי ראש". הורים שומרי ראש אינם רק מגינים יתר על המידה, אלא גם רגישים ביותר לכל ביקורת על ילדיהם.

מודל שני של הורות מגוננת יתר על המידה מכונה הורות "מכסחת דשא"
מודל שני של הורות מגוננת יתר על המידה מכונה הורות "מכסחת דשא".

כל סגנונות ההורות הללו נוקטים באסטרטגיות דומות. כולם קשורים לפתרון בעיות של ילדיהם עבורם והימנעות מרגשות שליליים. למרבה הצער, כתוצאה מהעמדות הללו, ילדים הופכים לאנשים תלותיים וחסרי ביטחון.

בעוד ילדים עדיין צעירים, ייתכן שההשלכות לא כל כך ברורות. עם זאת, ככל שהם מתבגרים, הם הופכים למתבגרים ובני נוער חסרי ביטחון וחוסר החלטיות.

טיפים להימנעות מהגנה יתרה או הורות במסוק

פעמים רבות, הורים מפעילים עמדות מגוננות יתר מבלי להבין באמת את הנזק שהם גורמים לילדיהם. לכן חשוב להיות מודע להתנהגויות מסוימות ולשנות אותן במידת הצורך. בכך נוכל להימנע מהשלכות ארוכות טווח.

להלן, נבחן כמה טיפים למניעת הורות מגוננת יתר על המידה:

אפשרו לילדים שלכם לעשות טעויות

יש נטייה חזקה בימינו למנוע מילדים לחוות תסכול. בטווח הארוך, גישה זו אינה יעילה.

חשוב לאפשר לילדים שלנו לעשות טעויות. למעשה, זו הדרך היחידה שבה הם יכולים ללמוד מהטעויות שלהם ולהתאמץ יותר בניסיון הבא שלהם.

ילדים שלא לומדים להתמודד עם הטעויות שלהם ולהתמודד עם תסכול בשלב מוקדם נוטים להשתמש בתירוצים כדי להצדיק את עצמם. הם גם נוטים להיות פחות מוכנים להתאמץ כדי להשתפר.

"הורות במסוקים היא תופעה נפוצה מאוד בימינו. זוהי גישה להורות שבה הורים מערבים את עצמם בכל היבט בחיי ילדיהם"

לקדם אוטונומיה

אם אינך רוצה לגדל ילדים חרדים ותלויים, עליך לצאת לקידום האוטונומיה שלהם מגיל צעיר. חינוך ילדינו להיות אוטונומיים הוא המפתח לעזור להם לפתח ביטחון וביטחון עצמי.

דרך טובה לעזור לילדינו להפוך לאוטונומיים היא להקצות להם מטלות פשוטות או אחריות מהרגע שהם קטנים. זה יעזור להם לרכוש מיומנויות, עצמאות וסיפוק בעבודה שלהם. זה גם יעזור לסייע בגיבוש האישיות שלהם.

ליוו את ילדיכם מבלי לעשות הכל עבורם

הליווי של הילדים שלך לא אומר שאתה צריך לעשות הכל בשבילם. במקום זאת, זה אומר לספק את התמיכה שלך ולהיות נוכח בתהליך הלמידה, להציע הדרכה וביטחון.

תנו להם לקבל החלטות בעצמם ולחזק את ההערכה העצמית שלהם

ילדים צריכים לדעת לקבל החלטות טובות ולא רק למלא פקודות – למרות שחשוב לכבד את הסמכות. ביצוע הבחירות הנכונות בעצמם תחזק את ההערכה העצמית שלהם ותעודד אותם להשתפר בעתיד.

הורים מגוננים מדי עם ילדים מודאגים ותלויים היא מציאות שכיחה מדי בעולם של היום. לכן, חשוב להעלות את המודעות לתוצאה של הגנת יתר.