ילדים וכאבי גרון: מחלה נפוצה בחורף

"תרבית חיידקים תקבע אם וירוס או חיידק אשמים בכאב הגרון של ילד"
"תרבית חיידקים תקבע אם וירוס או חיידק אשמים בכאב הגרון של ילד".
דלקת של הלוע היא האשמה ברוב הזיהומים הנגיפים הגורמים לכאבי גרון.
דלקת הלוע מתייחסת לדלקת של הלוע, הגורמת לכאב גרון, גירוי, חום ושקדים נפוחים. כאבי גרון יכולים להיות תוצאה של זיהום בלוע הנגרם על ידי מגוון מיקרואורגניזמים.

ברוב המקרים, וירוסים אשמים בזיהומים הגורמים לכאבי גרון, כולל הצטננות. במקרים מעטים מאוד, כאבי גרון יכולים להיות תוצאה של זיהום חיידקי.

החיידק הגורם למחלה זו נקרא סטרפטוקוקוס מקבוצה A. חיידק זה מייצר דלקת לוע סטרפטוקוקלית - הידועה יותר בשם דלקת גרון.

"תרבית חיידקים תקבע אם וירוס או חיידק אשמים בכאב הגרון של ילד"

תסמינים של דלקת הלוע בילדים

באופן כללי, דלקת הלוע מופיעה בחודשים הקרים ביותר של השנה, במיוחד בחורף. זה כאשר מחלות דרכי הנשימה מגיעות במלוא העוצמה. דלקת הלוע היא גם מחלה מדבקת, מה שאומר שהיא מתפשטת בקלות בין בני משפחה וחברים לכיתה.

אז אתה יכול להיות מוכן, הנה רשימה של התסמינים העיקריים של דלקת הלוע:

  • כואב מאוד בגרון. ילדכם עלול להתקשות לאכול או לבלוע. אם תבחין בגרון שלו, תראה שהוא אדום ומבריק כתוצאה מהמחלה.
  • חום.
  • כאב ראש.
  • בלוטות לימפה נפוחות.

אבחון דלקת הלוע בילדים

רופא יבדוק את הגרון של ילדך כדי לקבוע אם יש ניקוז. במקביל, הוא או היא גם יחפשו כתמים לבנים או אפורים. הרופא עשוי גם להתבונן בעור ובעיניו של ילדך ולגעת בצווארו כדי לבדוק אם יש בלוטות נפוחות.

אם הרופא יראה בכך צורך, הוא או היא עשויים לקחת ספוגית מגרונו של ילדך לניתוח. תרבית גרון ובדיקת דם אפשרית יכולים לעזור לקבוע את הגורם המדויק לתסמינים של ילדכם.

טיפול בדלקת הלוע בילדים

פרצטמול ואיבופרופן יכולים להיות שימושיים בהורדת חום והקלה על כאבי גרון וכאבי ראש. אתה יכול גם להפחית את הנפיחות על ידי כך שילדך יגרגר מי מלח חמים שש פעמים ביום. הכן את התרופה על ידי ערבוב כפית אחת של מלח בכוס מים.

כאבי גרון יכולים להיות תוצאה של זיהום חיידקי
במקרים מעטים מאוד, כאבי גרון יכולים להיות תוצאה של זיהום חיידקי.

במקרים מסוימים, רופא הילדים של ילדכם ימליץ להתייעץ עם מומחה. לדוגמה, אם ילדכם סובל מאפיזודות חוזרות ונשנות של דלקת הלוע, למרות נטילת אנטיביוטיקה וביצוע הוראות הרופא, אזי מומחה ילמד את חומרת המקרה ויקבע אם יש צורך בהתערבות כירורגית.

אם לילד יש קשיי נשימה בגלל שקדים נפוחים, זה גם מניע להתערבות רפואית נוספת. שקדים נפוחים עלולים לגרום לילדכם לנחור וגם יכולים להוביל לדום נשימה חסימתי ולקשיי בליעה .

סיבוך של כאבי גרון אצל ילדים

סיבוכים עיקריים אחרים שיכולים לנבוע מדלקת הלוע כוללים קדחת שגרונית, כליות דלקתיות, כוריאה ובקטרמיה (זיהום בזרם הדם). במקרים נדירים וקיצוניים מאוד, דלקת הלוע סטרפטוקוקלית יכולה להוביל לתסמונת הלם רעיל.

מקרים חמורים של דלקת הלוע עלולים לגרום לחסימת דרכי הנשימה של ילדים. ייתכן גם שילדך מפתח מורסה צפקית (PTA) או מורסה רטרו-לועית (RPA).

מתי נדרש סיוע רפואי?

סביר להניח שילדך יזדקק לסיוע רפואי כאשר כאבי הגרון חזקים ומתמשכים מאוד. הדבר נכון גם אם לילדך יש חום גבוה מאוד, בלוטות לימפה נפוחות ו/או פריחה. אם ילדך מתקשה לפתוח את הפה או לבלוע, עליך לפנות לטיפול רפואי מיידי. אם עורו של ילדכם יבש ונקודתי, זהו סימן נוסף שעליכם לקחת אותו מיד.

מתי יש צורך בניתוח?

הורים רבים שואלים את עצמם אם ילדם יצטרך להסיר את השקדים שלו. רופאים ממליצים על סוג זה של ניתוח רק בעת הצורך. עדיפות למקרים שבהם הילד לא מגיב טוב לתרופות. הניתוח נקרא כריתת שקדים וההליך אורך כ-5 דקות בלבד.

כפי שניתן לראות, הניתוח עצמו מהיר מאוד. אך יש לזכור שכל התהליך הניתוחי ייקח כ-30 דקות. ככלל, ילדים משתחררים באותו יום.

בדיוק אותו הדבר, עדיף שילדכם יבלה את הלילה בבית החולים עד למחרת. בדרך זו, הרופאים יכולים להתבונן ולהעריך טוב יותר את הילד שלך.

הנה כמה דברים שכדאי לזכור לגבי כריתת שקדים:

  • אם לילד שלך יש תפרים, אז הוא או היא יוכלו לאכול כרגיל.
  • הימנע מכפות רגליים חמות או קשות מאוד.
  • הקפידו על תזונה מיוחדת לפי המלצת הרופא של ילדכם.

לדלקת הלוע יכולה להיות השפעות חמורות על בריאותו של הילד אם ההורים לא נוקטים בצעדים הדרושים לאבחון וטיפול. אם ילדכם מציג אחד מהתסמינים שהוזכרו לעיל, קח אותו לרופא הילדים בהקדם האפשרי.