אבולוציה של טכניקת הניתוח הקיסרי

לאבולוציה של טכניקת הניתוח הקיסרי הייתה השפעה הן בתחום החברתי והן בתחום האבולוציוני
לאבולוציה של טכניקת הניתוח הקיסרי הייתה השפעה הן בתחום החברתי והן בתחום האבולוציוני.

לאבולוציה של טכניקת הניתוח הקיסרי הייתה השפעה הן בתחום החברתי והן בתחום האבולוציוני. כידוע, ניתוח קיסרי הוא דרך כירורגית להביא תינוק לעולם, והוא הפך נפוץ יותר בתקופה האחרונה.

בחברה של היום, ניתוחים קיסריים אינם נתפסים עוד כהליך כירורגי מסוכן. להיפך, הם נורמלו עד כדי כך שהם מעוררים מעט או שום דאגה.

אבל איך הטכניקה הזו התפתחה וכיצד היא שינתה את האנושות? איך זה הפך להיות כל כך נורמלי? גלה למטה.

מהו ניתוח קיסרי?

ניתוח קיסרי הוא טכניקה שבה מוציאים את העובר מרחם האם באמצעות ניתוח. זהו אחד הניתוחים הנפוצים ביותר כיום. בנוסף, הודות להתקדמות ברפואה, היא יכולה להיחשב כטכניקה המציעה ערובה לביטחון.

לאור התדירות שבה הוא מתורגל, ניתוחים קיסריים הפכו פופולריים יותר ויותר. בין היתר, אחת הסיבות היא כי ההתקדמות המדעית מאפשרת למזער את הסיכונים הן עבור האם והן עבור התינוק. ההחלטה לבצע ניתוח קיסרי עשויה לנבוע מכמה סיבות:

  • כי יש מצב שמסכן את חיי התינוק או האם ברגע הלידה.
  • כהחלטה קונצנזוס בין הרופא למטופל. זהו גורם פסיכולוגי, הקשור לרעיון הכאב ולהעדפה "לקבוע" לידה.
  • בגלל האבולוציה של המין האנושי. נקודה זו נתמכת על ידי מחקרים מדעיים המדברים על שינוי במבנה העצמות של נשים לאורך זמן, היצרות האגן.

האבולוציה של טכניקת הניתוח הקיסרי

מיתוס פופולרי קושר לעתים קרובות את הטכניקה הזו ללידתו של יוליוס קיסר, אבל זה די לא סביר בגלל הידע הרפואי המוגבל באותם זמנים. במקום זאת, השם נובע מהמילה הלטינית caedere, שפירושה לחתוך, כמו לחתוך את רחם האם כדי לחלץ את העובר.

עד להתפתחות ההרדמה והאנטיביוטיקה, כל התערבות כירורגית היוותה סיכון ניכר. בגלל הסיכונים הללו, ניתוח קיסרי היה החלטה אחרונה עד המחצית השנייה של המאה העשרים. זה נעשה במקרים של סיכון קיצוני לאם ולתינוק, והטכניקה לא הציעה ערובה להצלחה.

האבולוציה של טכניקת הניתוח הקיסרי
האבולוציה של טכניקת הניתוח הקיסרי.

הניתוח הקיסרי המתועד הראשון הוא זה שבוצע בשנת 1794 באירופה. ג'סי בנט, הרופא שביצע את זה, ביצע את זה על אשתו. היא, יחד עם הילד, החלימה בצורה משביעת רצון, ויצרה תקדים חשוב בתולדות הרפואה.

הניתוח הקיסרי והאבולוציה האנושית

התפתחות המדע, והרפואה בפרט, אפשרה לנו להגיע לאיכות חיים טובה יותר, בנוסף להארכת תוחלת החיים שלנו. מה שמעניין לדעת הוא שההתפתחות הטכנית הזו יצרה שינויים אבולוציוניים. גוף הנשים הסתגל לטכניקה זו.

סוגי ניתוחים קיסריים

הניתוח הקיסרי מסווג לפי אזור הגוף בו נעשה החתך. באופן זה, יש את הקיסרי הגופני או הקלאסי ואת הקיסרי המגזרי או הנמוך רוחבי. הניתוח הקיסרי הגופני טומן בחובו סיכונים, כך שהוא אינו בשימוש תכוף יותר.

בין שלל הסיווגים של הניתוח הקיסרי, מחלקים אותו לשתי קבוצות. הקריטריון בו נעשה שימוש הוא הרגע בו הוחלט לבצע ניתוח קיסרי:

  • קיסרי אלקטיבי: נקרא גם קיסרי מתוכנן, ההחלטה לבצע אותו מתקבלת לפני תחילת הלידה והלידה.
  • תוך לידה או קיסרי חירום: זה מתרחש בדרך כלל עקב סיבוכים במהלך תהליך הלידה.
  • ניתוח קיסרי מקטע: אופן זה, הנפוץ ביותר, חותך אזור בחלק התחתון של הרחם. זה המקום שבו מספר קטן יותר של סיבי שריר מושפע, והריפוי מתרחש הרבה יותר מהר.
    • ניתוח קיסרי סגמנטלי יכול להיעשות עם חתך אנכי (לא מומלץ), חתך רוחבי (הנפוץ ביותר) או חיתוך בצורת T. האחרון הוא אופציה כאשר יש סיבוכים עם העובר במהלך הלידה.

טרנדים

האבולוציה של טכניקת הניתוח הקיסרי אפשרה למספר רב של לידות, והיא הפכה לאחד ההליכים הרפואיים הנפוצים ביותר. בספרד, 25% מהילדים נולדים באמצעות טכניקה זו, שלמעשה עולה על המלצות ארגון הבריאות העולמי. הם ממליצים שזה יישאר בסביבות 15%.

ללא ספק, האבולוציה של טכניקה זו היא הישג אנושי. אבל באופן אידיאלי, זה מבוצע כאשר הוא הכרחי מבחינה רפואית לאם ולילד.