ילדים לפי דרישה: האם זה אפשרי?

זו הטכניקה שבאמת מאפשרת ליצור ילדים לפי דרישה
עריכה גנטית או CRISPR. זו הטכניקה שבאמת מאפשרת ליצור ילדים לפי דרישה.
פרסומים אחרונים מאמינים כי עריכה גנטית של עוברי אדם למניעת העברת מחלות תורשתיות היא מציאות. אז האם אפשר ליצור ילדים לפי דרישה?

זה היה בשנת 2009 כאשר מרפאה אירופאית החלה להציע לילדים לפי דרישה. היא טענה שיש לה יותר מתריסר בקשות מהורים לבחור גנטית את המין והצבע של העיניים והשיער של ילדיהם. הטכניקה ששימשה למטרה זו הייתה אבחון גנטי לפני השרשה (PGD). עד אז, מדענים השתמשו בו רק למטרות טיפוליות.

אז איך נבחרים המאפיינים ליצירת תינוק לפי דרישה? האם המבחר הזה הופך אותנו לעוד מוצר מסחרי? בספרד, למשל, חוק 2006 בנושא רבייה בסיוע אנושי מאפשר בחירה גנטית של תינוקות למטרות רפואיות. עם זאת, הוא אוסר במפורש על בחירת המין של התינוק.

מהם ילדים לפי דרישה?

עלינו להבהיר כי מבחינה טכנית, אנו יכולים לבצע בחירה מוקדמת של מאפיינים מבלי שזה בהכרח יהיה ילד "על פי דרישה". לכן עלינו להבחין בין שלוש טכניקות שונות מאוד של הפריה חוץ גופית:

  • תרומת גמטות, ביציות וזרע. זה מאפשר בחירה מוקדמת ראשונית כדי לשלול העברת מחלות גנטיות.
  • ה-PGD, שבו המחקר הגנטי מתבצע לאחר ההפריה החוץ גופית, תוך שימוש בחקר ה-DNA של תא העובר.
  • עריכה גנטית או CRISPR. זו הטכניקה שבאמת מאפשרת ליצור ילדים לפי דרישה.

מהי עריכה גנטית או CRISPR?

CRISPR היא טכניקה המאפשרת לנו ממש לחתוך קטע DNA לבחירתנו, כאילו היינו משתמשים במספריים. לאחר מכן, מדענים גנטיים יחליפו את הרצף הזה בגן אחר בשלב שני. הוא תוכנן על ידי שלושה צוותי מחקר עצמאיים בשנת 2005 ומטרתו הייתה לזהות גן פגום ולתקן את המוטציה הגנטית.

בשנת 2016 פרסם מגזין המחקר היוקרתי Science מאמר של הרופאים שרפנטייה ודודנה. בו אמרו שהצליחו לשכלל את הטכניקה ולבצע אותה בדיוק רב וגם להוזיל את העלות שלה.

עם זאת, מחקר מאוחר יותר, ב-2017, מראה שסוג זה של הנדסה גנטית מוביל להצטברות של מוטציות גנטיות אקראיות אחרות שאינן בשליטת התהליך.

האם אפשר להביא ילדים לפי דרישה?

האם אפשר להביא ילדים לפי דרישה
האם אפשר להביא ילדים לפי דרישה?

לפני שלוש שנים, פרויקט הגנום האנושי סיים את הרצף של ה-DNA שלנו. כתוצאה מכך, מחקרים גנטיים החלו תור זהב מלא בניסויים מדעיים שחקרו את עולם הטיפול הגנטי. אז מה מונע ממדענים ליצור ילדים לפי דרישה?

למרות שאין חקיקה אחת הנוגעת למניפולציה גנטית של עוברים למטרות רבייה, הן הקהילה המדעית הבינלאומית והן החקיקה של מדינות בודדות מגבילות למדי מבחינה זו. הם תמיד מתייחסים להשלכה המוסרית של שינוי קווי נבט במעבדה.

ב-2015 פרסם כתב העת Nature מאמר של המדען הסיני Junjiu Huang. הוא טען שתמרן בהצלחה עוברים אנושיים למטרות טיפוליות. זה העלה דעות סותרות בתוך הקהילה המדעית עצמה. מרסי דרנובסקי, מנכ"לית העמותה ללא מטרות רווח של המרכז לגנטיקה וחברה בברקלי, קליפורניה, כתבה:

"לאף מדען אין את הזכות המוסרית להפר את המדיניות המוסכמת נגד שינוי קו הנבט האנושי".

- מרסי דרנובסקי -

התאומים he jiankui: המציאות של ילדים לפי דרישה

בדצמבר האחרון העולם היה מזועזע עם כמה חדשות מפחידות. הגנטיקאי הסיני he jiankui דיווח שאישה סינית ילדה זה עתה בנות תאומות שאת העוברים שלהן הוא שינה גנטית באמצעות CRISPR כדי להפוך אותם עמידים ל-HIV. ובנוסף לזה, אישה אחרת עמדה ללדת עוד תינוק מהונדס גנטית.

הקהילה המדעית הבינלאומית מיהרה לגנות את השיטות המדעיות של הביולוג ג'יאנקוי. הם מתחו עליו ביקורת על כך ששינה את קו הנבט מבלי לקחת בחשבון את ההשלכות העתידיות. ממשלת סין סירבה לתת כל אישור לניסויים אלה. הם טענו כי התיעוד שהגיש המדען זויף על ידו.

מה אנחנו יודעים?

המציאות היא שהסודיות אופפת את ג'יאנקוי. עד היום הוא ככל הנראה בכלא. הוא נידון לכאורה לשלוש שנות מאסר, וקנס בשווי של 321,000 אירו אף אחד לא יכול לאשש שהניסוי שלו באמת התרחש, מכיוון שהמסמכים מהמחקר שלו די מעורפלים. בנוסף, זהות התאומים נשמרה בסוד להגנתם.

מה שאנחנו כן יודעים הוא שהטכנולוגיה הנוכחית מאפשרת ל-he jiankui לא להיות מזויף יותר. למעשה, חוקר רוסי במכון קוקקוב, דניס רבריקוב, הגיש בקשה להיתר להשתלת עוברים מהונדסים גנטית.

מצד שני, ד"ר ג'ניפר דאודנה, אחת המדעניות שגילו את CRISPR, הצהירה בבירור כי: "הטכנולוגיה עדיין לא מוכנה".