חרדה בגיל ההתבגרות: טכניקות לנהל אותה

חרדה בגיל ההתבגרות היא בעיה שעלינו לזהות בהקדם האפשרי ולחפש פתרון
חרדה בגיל ההתבגרות היא בעיה שעלינו לזהות בהקדם האפשרי ולחפש פתרון.
חרדה בגיל ההתבגרות שכיחה יותר ממה שאתה עשוי לחשוב. אם אתה חושב שילדך עובר את זה, טכניקות אלו בטוח יעזרו.

החרדה בגיל ההתבגרות הופכת לבעיה גוברת. בהזדמנויות רבות, זה לא מורגש כי הורים נוטים לייחס את זה ל"דברים הקשורים לגיל". לכן, אנחנו לא מבינים שמשהו באמת קורה לילד שלנו.

נכון ששלב החיים הזה הוא מסובך, שכן זה כאשר אישיותו של הילד תקבע והוא סובל מעליות ומורדות רגשיים. בגילאים אלו, ההורמונים עוברים "מהפכה" ומעמידים כל הזמן את ההסתגלות של הפרט למבחן.

לפעמים, קורה ש"מצב רוח רע" זה אינו מזדמן, אלא הופך למצב של חרדה ודאגה מתמדת הנמשכת לאורך זמן. האם אתה רוצה לעזור לילדך לשלוט בחרדה שלו? המשך לקרוא.

כיצד לזהות חרדה בגיל ההתבגרות

עלינו לחשוד בהפרעת חרדה אפשרית אצל המתבגרים שלנו אם הם מרגישים כל הזמן מודאגים, עצבניים ואפילו עצבניים מהרגיל. יכול להיות שאנחנו לא מאמינים שיש להם סיבה להיות ככה. עם זאת, חרדה יכולה להופיע גם מול הבעיות הקטנות ביותר שאיננו מסוגלים להתמודד איתן.

חרדה לא מופיעה רק במצב הרוח וברגשותיו של ילדנו, אלא גם, מדי פעם, בצורה של תסמינים גופניים. הסיבה לכך היא שהגוף שלנו, במצבי לחץ, מפריש אדרנלין שמכניס אותנו למצב של "דריכות" ומכין אותנו לסכנה.

תסמינים של הפעלה זו הם קצב לב מוגבר, נשימה מואצת, סחרחורת, הזעה וכו'. אם מצב זה נמשך לאורך זמן, עלולים להופיע גם כאבי ראש וכאבי בטן.

הפעלה זו היא מנגנון הגנה של גופנו מפני מצבים מסכני חיים. הבעיה היא כאשר הוא נכבה בנסיבות שאינן מהוות סיכון עבורנו. אם זה מתרחש לנוכח מחשבות או דאגות שליליות, אז זה סימן שהילד נכנס למצב של חרדה.

מה יכול לגרום לחרדה בגיל ההתבגרות?

החרדה בגיל ההתבגרות הופכת לבעיה גוברת
החרדה בגיל ההתבגרות הופכת לבעיה גוברת.

העולם של היום הוא עולם תחרותי. השוואה היא דבר שבשגרה וקל למתבגרים להרגיש את הלחץ. לעבור מבחנים, לקבל קבלה מקבוצת השווים שלהם, להיות הראשונים בתחרות ספורט וכו'. בנוסף לדרישה עצמית גבוהה זו, אנו יכולים להוסיף גם:

  • סובלנות נמוכה לתסכול: בני נוער רבים כועסים כשמשהו לא מסתדר כמו שהם חשבו שצריך.
  • פחד לעשות מעצמם צחוק: התחושה הזו יוצרת הרבה חוסר ביטחון בגיל הזה.
  • בחינות: כישלונות רבים אינם קשורים להבנה בפועל של הנושא, אלא ללחץ של הבחינות.

וכאן אנחנו תוהים מה אנחנו יכולים לעשות כדי לעזור לילד שלנו.

טכניקות לשליטה בחרדה בגיל ההתבגרות

מדברים עם הילד שלנו

תקשורת בבית חשובה מאוד. עלינו ליצור עבורם אקלים נוח לספר לנו מה קורה ואיך הם מרגישים. דרך טובה להתחיל היא לספר להם שהיו לנו גם בעיות שגרמו לנו לחרדה ושאנחנו מבינים מה הם חווים.

ערכו איתם רשימת מטלות

לפעמים, ייתכן שהם הציבו יעדים כל כך מסובכים שקשה להם להשיג אותם. אנחנו יכולים להגיד להם לנסות להפוך אותם לפשוטים יותר וקלים יותר להשגה.

אנחנו יכולים גם להציע להם לארגן שלב אחר שלב את הפעילויות שהם צריכים לעשות במעין לוח זמנים או רשימה של שלבים. אתם יכולים לעשות את זה ביחד ולעבוד כצוות כדי לעשות את כל סיעור המוחות הזה. כשאתה עוזר לילדך לארגן את זמנו, אל תשכח לכלול פעילויות ספורט או הפסקות שיעזרו להפחית חרדה.

לימוד טכניקות קוגניטיביות והרפיה

המטרה של טכניקות קוגניטיביות לשלוט בחרדה היא לעבוד על המצבים המייצרים חרדה ולפרש אותם בצורה פחות מאיימת. אנחנו יכולים גם לזהות את המחשבות השליליות שגורמות לחרדה וללמוד לשנות אותן.

טכניקות הרפיה מבוססות על לימוד נשימה נכונה, מתח ושחרור השרירים. לאחר שהפנמנו אותן, עלינו ליישם את הטכניקות הללו בכל יום, במיוחד ברגעים של חרדה גדולה יותר. כל זאת ניתן לעשות על ידי פנייה לאיש מקצוע שיעזור לנו, שידריך אותנו בתהליך.

חרדה בגיל ההתבגרות היא בעיה שעלינו לזהות בהקדם האפשרי ולחפש פתרון. חשוב שנכיר מה מדאיג את הילדים שלנו, כי כך יהיה הרבה יותר קל למצוא פתרון.

כהורים, אנו מודאגים מהרווחה הפיזית והנפשית של ילדינו. אין ספק שהטכניקות הללו יעזרו לך לשפר את הבעיה, אם כי פנייה לעזרה מקצועית היא אף פעם לא רעיון רע.