היתרונות של טיפול במוזיקה במהלך ההריון

טיפול במוזיקה אינו פשוט מטופל שמאזין באופן פסיבי למוזיקה כזו או אחרת
לדברי ד"ר בננזון, טיפול במוזיקה אינו פשוט מטופל שמאזין באופן פסיבי למוזיקה כזו או אחרת.

כאשר שומעים את המונח "תרפיה במוזיקה" רוב האנשים חושבים שזה מתייחס לשימוש בסוגים מסוימים של מוזיקה כדי לשנות את מצב הרוח של אדם.

עם זאת, הפדרציה העולמית לתרפיה במוזיקה מספקת הגדרה מדויקת יותר. טיפול במוזיקה הוא שימוש במוזיקה ובמרכיביה כדי להקל על הלמידה של המטופל ולעזור למטופל להתייחס לסביבתו.

טיפול במוזיקה פועל כמעין טיפול שמטרתו החזרת בריאותו ואיכות חייו של האדם. במילים אחרות, זה עוזר ככלי לשיקום.

מי זה רולנדו בננזון?

רולנדו בננזון הוא פסיכיאטר ארגנטינאי, פסיכואנליטיקאי, פסנתרן, מוזיקאי ומלחין. הוא גם המייסד של לימודי תרפיה במוזיקה באוניברסיטת סן סלבדור בבואנוס איירס. הוא פרסם מספר מאמרים בנושא תרפיה במוזיקה.

בננזון הוא איש המקצוע המוכר ביותר בעולם בשימוש בתרפיה במוזיקה בחולים עם אוטיזם, בחולים בתרדמת, וגם בתחום הגיבוש המקצועי.

טיפול בננזון

לדברי ד"ר בננזון, טיפול במוזיקה אינו פשוט מטופל שמאזין באופן פסיבי למוזיקה כזו או אחרת. הטיפול הרבה יותר אינטראקטיבי, ותלוי מאוד ביחסים בין המטפל למטופל.

טיפול במוזיקה משלב מגוון רחב של מקורות של קול, תנועה, מוזיקה והגוף עצמו. מדובר בכמה פעולות המעדיפות את השתלבותו של האדם בקהילה שלו, ופיתוח תהליכי למידה.

זהות צלולה

זהות צלולה עשויה להישמע כמו רעיון מעט מופשט. עם זאת, ההצהרה הבאה של בננזון - היוצר שלה - יכולה לעזור לשפוך קצת אור על הנושא:

אני מתייחס לזהות הצליל כאל סך האנרגיות שנוצרות על ידי צלילים, תנועות ושתיקות המאפיינים כל אדם.

במילים אחרות, זהות צלולה עוסקת במה שהחושים של אדם יכולים לקלוט. צלילים, בעיקר, אבל גם שתיקות, ניחוחות ושאר ריחות, מרקמים, טמפרטורות וכל סוגי התפיסות שקשה לזהות אבל שמבדילים פרט אחד מהשאר.

זהות צליל הסטטי היא של הפרט עצמו. במילים אחרות, זה מה שמאפיין את הפרט ועושה אותו שונה מאחרים.

הוא צובר אנרגיות קול שהורשתו גנטית בלא מודע של האדם. הן האנרגיות שנפלטות במהלך ההתעברות וההריון ומשתנות בהתאם לסביבה החברתית של האדם.

צלילים במהלך ההריון

הצלילים המתרחשים במהלך ההיריון ומהווים חלק מזהות צליל הגשטאלט של אדם עושים רושם על הפרט.

טיפול במוזיקה משלב מגוון רחב של מקורות של קול
טיפול במוזיקה משלב מגוון רחב של מקורות של קול, תנועה, מוזיקה והגוף עצמו.

זרימת הדם של האם דרך דפנות הרחם, פעימות ליבה, קול נשימתה בזמן השאיפה והנשיפה... וכמובן הקולות המופקים מהעיכול – בעיקר מהמעיים. כל הרעשים הללו הם מעין תקשורת בין האם לתינוקה.

פעימות הלב של האם הם צלילים שמייצרים את מידת הסיפוק הגדולה ביותר. הסיבה לכך היא שהם מייצגים חמצן, הזנה וחום עבור התינוק.

גם קולה של האם חשוב ומשמעותי ביותר בגיבוש הזהות הקולית של הגשטלט. הגירוי שהוא מספק לעובר הגדל הוא כפול. התינוק יכול לשמוע את קולה וגם להרגיש את הרטט שלו.

חוש השמיעה הוא החוש שהכי מחבר את העובר עם העולם שבחוץ. כמה מחקרים מצביעים על כך שתינוקות שטרם נולדו מגיבים לגירויים שמיעתיים מסוימים כשהם מתחילים לזהות אותם.

לדוגמה, כשהם שומעים שיר שהם מזהים, הם מתחילים לינוק, הם פותחים וסוגרים את העפעפיים, או שדופק שלהם עלול לעלות.

טיפול במוזיקה במהלך ההריון

חברתו של מטפל מוזיקלי במהלך ההריון יכולה להניב תוצאות חיוביות ביותר. ישנן פעולות רבות שיכולות להפוך כל שלב בהריון לנעים עבור האם.

יתרה מכך, זה גם עוזר לייצר קשר בין ההורים לילדם - מעל ומעבר לקשר הטבעי שכבר קיים.

הגירוי הראשון הוא עבור האם. מטפל מוזיקלי יכול לעזור בהפחתת רמות הלחץ וכל רגש לא נוח אחר שהאם חווה בהקשר להריון.

יתר על כן, המטפל יעזור לאם להיות מודעת יותר להריון ולייצר קבלה אמיתית של התהליך שהיא עוברת.

לאחר 14 שבועות, העובר יכול לשמוע את הקולות המופקים ברחם. לאחר 6 שבועות נוספים, התינוק יכול לשמוע קולות גם מהעולם החיצון. זוהי תקופה שבה הקשר בין ההורים לתינוקם יכול להעמיק.

קולות האם והאב ושירי הערש שהתינוק שומע עוזרים לחזק את הקשר הזה. הטיפול עשוי לכלול גם הדמיה של התינוק או שיטות אחרות.

מטרת הטיפול במוזיקה בהריון היא לבטא אהבה, קבלה, שלווה – רגשות שישפיעו לטובה על התפתחות התינוק.