תולעי סיכה בילדים: מה כדאי לדעת

קל לטפל בתולעי סיכה בילדים
קל לטפל בתולעי סיכה בילדים, אך הן יכולות לחזור אם לא ננקטים אמצעי זהירות נאותים.
תולעי סיכה בילדים מאופיינות בנוכחות טפילים באזור הפריאנלי. זה נפוץ מאוד והטיפול בו פשוט.

טפילה נפוצה במהלך הילדות, ותולעת סיכה אינפנטילית היא אחד מהסוגים השכיחים ביותר ברחבי העולם. באופן כללי, היא פוגעת בילדים בין הגילאים 5 עד 10, במיוחד במהלך חודשי הלימודים. האגודה הספרדית לרפואת ילדים מעריכה כי 1 מכל 2 ילדים רוכש זיהום זה עקב התפשטות קלה של הטפיל המייצר אותו. להלן, נספר לכם מה זה, איך זה בא לידי ביטוי וכיצד מטפלים בתולעי סיכה בילדים. המשך לקרוא!

מהן תולעי סיכה בילדים?

תולעי סיכה הן זיהום הנגרם על ידי טפיל בשם Enterobius vermicularis, הידוע גם בתור תולעי סיכה.

מיקרואורגניזם זה נכנס דרך הפה, במגע ישיר עם הביצים או הזחלים המזהמים מים או משטחים מסוימים. הזיהום נפוץ יותר בילדים מכיוון שלעתים קרובות הם מכניסים ידיים מלוכלכות לפה או בולעים בטעות לכלוך או חול.

פעם אחת בבטן, ביצי תולעי הסיכה בוקעות, והזחלים הצעירים משתחררים. לאחר שבועיים עד שישה, הזחלים הבוגרים מגיעים למעי הגס, שם הם שוכנים לבסוף.

במהלך הלילות, הנקבה של הטפיל הזה יוצאת דרך פי הטבעת ומטילה את ביציה באזור הפריאנלי. אלו גורמים לתגובה דלקתית על העור הגורמת לגירוד עז.

באמצעות גירוד הילד יוצר מגע עם הביצים, הנוטות להיצמד לציפורניים. ועל ידי הכנסת ידיהם שוב לפה, הם מנציחים את מעגל הזיהום.

באופן דומה, ביצים עלולות לזהם בגדים, סדינים וחפצים דוממים אחרים. למרבה הצער, הם שורדים מחוץ לגוף האדם בין שבועיים ל-3 שבועות, מה שהופך את ההידבקות בין תושבים משותפים לסבירות גבוהה.

עלינו להדגיש כי תולעי סיכה מדביקות רק בני אדם ולא חיות.

איך זה בא לידי ביטוי אצל הילד?

כאמור, התסמין האופייני לתולעי סיכה בילדים הוא גירוד גדול באזור הפריאנלי, במיוחד בלילה. בנוסף לאי נוחות, מצב זה יכול להביא לשינויים במנוחה והוא נקשר למקרים מסוימים של סהרוריות.

אצל בנות, גירוד זה יכול להתפשט לנרתיק ולגרום לדלקת בפות. ובגלל הגירוי משריטות, ילדים קטנים עלולים גם לחוות כאב או צריבה בעת מתן שתן.

תולעי סיכה בילדים מאופיינות בנוכחות טפילים באזור הפריאנלי
תולעי סיכה בילדים מאופיינות בנוכחות טפילים באזור הפריאנלי.

כאשר הזיהום אינו מטופל, עלולים להתפתח סימנים ותסמינים אחרים, כגון:

  • ברוקסיזם
  • חוסר תיאבון
  • ירידה במשקל

במקרים מסוימים, פצעים בעור עלולים להתרחש עקב שריטות, מה שיכול לתרום לזיהום חיידקי של רקמה זו.

אבחון תולעי סיכה בילדים

באופן כללי, האבחנה היא בדרך כלל פשוטה, מכיוון שהורים מזהים את התולעת בתחתונים של ילדיהם. המראה שלו מאוד אופייני ואי אפשר לטעות בו: הוא נראה כמו חתיכת חוט לבנה ניידת שאורכה כרבע עד חצי סנטימטר.

אם אינך מצליח לזהות את התולעת עצמה אך ישנם תסמינים הגורמים לך לחשוד בזיהום, איש מקצוע עשוי לבקש מחקר כגון בדיקת קלטת. המטרה של זה היא לאסוף את הביצים משולי פי הטבעת בעזרת סרט דבק. כדי להגדיל את הסיכוי למצוא אותם, יש לקחת את הדגימה ב-3 לילות רצופים. לאחר מכן ביוכימאי מסתכל על החומר מתחת למיקרוסקופ ומאשר את הזיהום.

בדיקת הדם במקרים אלה אינה הכרחית, שכן תולעי סיכה אינן מעלות במידה ניכרת את הלויקוציטים האאוזינופיליים כפי שעושים טפילים אחרים. מסיבה זו, סוג זה של מחקר אינו מתבקש בדרך כלל.

הטיפול בתולעי סיכה בילדים

קל לטפל בתולעי סיכה בילדים, אך הן יכולות לחזור אם לא ננקטים אמצעי זהירות נאותים.

התרופה האנטי-טפילית המועדפת היא Mebendazole, שמופיעה בשתי מנות: ראשית, בזמן האבחון, ולאחר מכן שוב לאחר 15 יום. אסטרטגיה זו שואפת להבטיח שכל הביצים והזחלים יוכחדו.

נקודה שיש לציין היא שטיפול זה נקבע לכל תושביו המשותפים של הילד, שכן יש להם סבירות גבוהה לשאת את הטפיל גם ללא תסמינים.

כפי שציפינו, הדבקה חוזרת על ידי תולעי סיכה היא שכיחה וחשוב מאוד לנקות את הבגדים והפריטים האישיים של הילד כדי להימנע מכך. במובן זה, אתה צריך לשטוף את כל הבגדים, הסדינים והמגבות במים רותחים-חמים כדי לחסל את הזחלים והביצים שלהם. אם זה לא אפשרי, יש לשמור את הטקסטיל בשקית ניילון סגורה היטב למשך שבוע ולאחר מכן לשטוף בדרך הרגילה.

אם הקטן שלך סובל מדלקות עור משריטות מתמשכות, יש למרוח קרם מרגיע על האזור או משכך אלרגיה דרך הפה. ובמקרה שהוא נדבק, רופא הילדים עשוי להצביע על קרם אנטיביוטי.

האם ניתן למנוע תולעי סיכה בילדים?

כאשר יש זיהום בתולעי סיכה במעון, קשה למנוע מילדים אחרים לחלות בה. עם זאת, אתה יכול להנחיל לילד הקטן שלך סדרה של כללים כמו אלה המתוארים להלן:

  • למד את ילדך את החשיבות של שטיפת ידיים תכופה עם מים וסבון.
  • הרגל מנהג זה לפני כל ארוחה ואחרי היציאה לשירותים.
  • שמור על ציפורניים קצרות ונקיות, כדי למנוע הצטברות של חיידקים עליהן.
  • החלף תחתונים מדי יום.
  • שטפו את הסדינים לפחות פעם אחת בשבוע.

פופולריים