מהי גרסה קפלית חיצונית?

ראוי לציין כי הגרסה הקפלית החיצונית אינה אפשרית בכל המקרים של מצגת עכוז
עם זאת, ראוי לציין כי הגרסה הקפלית החיצונית אינה אפשרית בכל המקרים של מצגת עכוז.
גרסת קפלית חיצונית היא טכניקה יעילה בהפחתת מספר הניתוחים הקיסריים בכ-50%, כמו גם לידות עכוז.

לעיתים, בסוף ההריון, העובר מציג את עצמו עם הישבן לכיוון אגן האם. זה נקרא מצגת עכוז. למרות שמצגת קפלית - כשהראש כלפי מטה - היא השכיחה ביותר, תנוחת העכוז מתרחשת בכ-3-4% מההריונות מהשבוע ה-37 ואילך.

זוהי עמדה בה לידה טבעית קשה. עם זאת, במקרים אלה, קיימת חלופה ללידה עכוז או חתך קיסרי, המכונה גרסה קפלית חיצונית או ECV. בואו נראה ממה זה מורכב ומתי הרופאים ממליצים עליו.

מהי גרסה קפלית חיצונית?

גרסה קפלית חיצונית או ECV היא תמרון שמטרתו להפוך מצג עכוז או מצג רוחבי למצגת קפלית. המצג הצפלי, עם ראש העובר לכיוון האגן של האם, הוא, כידוע, המיקום המועדף ביותר ללידה נרתיקית רגילה.

טכניקה זו הייתה בשימוש נרחב בהיסטוריה ומתוארכת ליפוקרטס. ואז, באמצע המאה ה-20, הרופאים הפסיקו להשתמש בטכניקה זו. עם זאת, מאז שנת 2000, בשל המספר הרב של ניתוחים קיסריים שניתן להימנע מהם, שהתרחשו באופן שיטתי, מומחים שוקלים מחדש את השימוש בו.

גרסה קפלית חיצונית היא תמרון בטוח עם אחוזי הצלחה בסביבות 50-60%, תלוי בעיקר בניסיון של רופא הנשים שמבצע אותו. לכן, זוהי טכניקה יעילה בהפחתת כמחצית ממספר הניתוחים הקיסריים עקב מצג עכוז. ובאותו אופן, זה גם מפחית את מספר לידות עכוז.

במה זה כרוך?

גרסה קפלית חיצונית או ECV היא תמרון שמטרתו להפוך מצגת עכוז או מצג רוחבי למצגת קפלית
גרסה קפלית חיצונית או ECV היא תמרון שמטרתו להפוך מצגת עכוז או מצג רוחבי למצגת קפלית.

מומחים ממליצים על טכניקה זו בסביבות השבוע ה-37, כאשר העובר מוכן לצאת אם מתעוררת אי נוחות כלשהי. כמו כן, בשלב זה, יש מספיק מי שפיר ומקום כדי שרוטציה תתאפשר.

רופא נשים מבצע גרסת קפלית חיצונית בחדר הלידה, כאשר בסמוך חדר ניתוח פנוי ומוכן לכל אירוע בלתי צפוי. חייבים להיות זמינים מכשיר אולטרסאונד ומד פעימות לב לתינוק.

לפני שמתחילים, על הרופא לבדוק את מיקומו האמיתי של העובר באולטרסאונד, כמו גם את מצבו. הוא יבדוק את מצב השליה, כמות מי השפיר, חבל הטבור וכו'. כדי להימנע מכאבים, האם בדרך כלל מקבלת משככי כאבים, כמו גם תרופות טוקוליטיות להרפיית הרחם ולהקל על התמרון.

במהלך ההליך, הרופאים עוקבים אחר קצב הלב של העובר כדי למנוע שינויים שעלולים לסכן את רווחתו של התינוק. במקרה של כל סוג של מצוקה עוברית, אם כי מאוד לא סביר, יתבצע ניתוח קיסרי חירום.

מהם החסרונות של הגרסה הקפלית החיצונית?

למרות שבאופן כללי, הסיכון נמוך הן עבור העובר והן עבור האם, גרסה קפלית חיצונית מציגה גם כמה סיבוכים אפשריים. לדוגמה, אנו יכולים להדגיש את הדברים הבאים:

  • ירידה בקצב הלב של העובר
  • קרע של התיק
  • ניתוק שליה
  • צריך לבצע ניתוח קיסרי חירום

עם זאת, ראוי לציין כי הגרסה הקפלית החיצונית אינה אפשרית בכל המקרים של מצגת עכוז. ישנן שורה של התוויות נגד לטכניקה זו, ביניהן, למשל:

סיכום

לסיום, גרסה קפלית חיצונית מהווה חלופה בטוחה ויעילה בהפחתת ניתוחים קיסריים ולידות עכוז למקרים של עוברים במצג עכוז בשבוע ה-37 להריון. בכל מקרה, יש ליידע את האם כראוי על ההשפעות השליליות האפשריות, כמו גם על שיעור ההצלחה.