מהי תסמונת הקן הריק?

בין שלל הרגשות שעלולים לעבור הורים הסובלים מתסמונת הקן הריק
בין שלל הרגשות שעלולים לעבור הורים הסובלים מתסמונת הקן הריק.
הרגע שבו ילד עוזב את הבית יכול להיות קשה מאוד עבור ההורים. בעיה שכיחה היא תסמונת הקן הריק, עליה נסביר במאמר זה.

אם וילדה מאוחדים בקשר הדוק וייחודי. עם זאת, יש תקופה בחיים שבה ילדים עוזבים את הבית, מכל סיבה שהיא. בשלב זה, אמהות עלולות לסבול מתסמונת הקן הריק הידועה.

כאשר ילדים עוזבים את הבית, גם אמהות וגם אבות יכולים להראות תסמינים פיזיים ורגשיים. אלה נגרמים על ידי רכבת ההרים הרגשית מהצורך להתמודד עם העובדה שילדיהם הצעירים כבר מבוגרים ומתכוונים לצאת לחפש את גורלם.

תסמונת הקן הריק שכיחה יותר אצל נשים, אך יכולה להופיע גם אצל גברים. בנוסף, הפרעה זו גלויה יותר בחברות מערביות, שבהן קשישים חיים בדרך כלל לבד. לא כך באסיה או באפריקה, שם הם מטופלים על ידי דורות צעירים שבדרך כלל הם חיים איתם.

תסמינים של תסמונת הקן הריק

לא כל האנשים חווים אותם באותה מידה, מכיוון שהם לא מתרחשים באותה עוצמה אצל כולם. כל אדם שונה ויש לו דרך משלו לתפוס, לפרש ולהגיב לבעיות.

בין הרגשות הרבים שהורים הסובלים מתסמונת הקן הריק יכולים לעבור הם:

עצב

זו תוצאה הגיונית ומובנת. הורים סוגרים שלב בחייהם שהם מבינים שלא יקרה שוב. לכן, זה לגמרי טבעי שתרגיש חרטה ונוסטלגיה על השנים שכבר חלפו.

בדידות

כשמסתכלים על זה בצורה הכי קונקרטית שיש, עלינו להבין שמהרגע שילד עוזב, יש חדר פנוי, צלחת אחת פחות על השולחן ואחת פחות אינדיבידואלית ברחבי הבית.

חזון זה יכול להיות הרסני עבור הורים רבים. חלקם עשויים אפילו להאמין שילדיהם ישכחו אותם או שכבר לא יהיה להם זמן לבקר אותם.

אשמה

בהזדמנויות מסוימות שבהן מתרחשת תסמונת הקן הריק, אנשים רבים חווים אשמה מסוימת על סכסוכים בעבר. למעשה, הם עשויים אפילו לחשוב שהם עשו רע לילדים שלהם ושהם עזבו בגלל טעויות שהם עשו כהורים.

דכאון

תסמונת הקן הריק שכיחה יותר אצל נשים
תסמונת הקן הריק שכיחה יותר אצל נשים, אך יכולה להופיע גם אצל גברים.

אם מצב הרוח של ההורים מושפע מדי לאחר עזיבתו של ילד, רצוי לפנות לעזרה מקצועית. מצב זה עשוי בהחלט להיות מקורו של רגע דיכאון. כמובן שחשוב לטפל בבעיה הזו בזמן.

תסמינים אחרים

בנוסף לאלו שהוזכרו, הורים עלולים לחוות חרדה, שעמום, נדודי שינה, חוסר רצון ועצבנות. הפתרון הטוב ביותר למקרים אלו הוא לנסות לשנות את השגרה, בהדרגה, להסיח את דעתך ובכך לשבור את שרשרת המחשבות השליליות.

איך להתגבר על תסמונת הקן הריק

צעד ראשון בסיסי להתגבר על השלב הקשה הזה הוא להבין שזה לא אומר שהילדים יעזבו את חייהם של הוריהם לנצח. זה רגע שכל בן אדם חייב להתמודד איתו. זה כמעט אינסטינקטיבי לעזוב את הבית כדי לעשות את הדרך שלו.

לכן, על ההורים לפעול כדי לקבל את מודל החיים החדש הזה ולהתמודד איתו בצורה הטובה ביותר. בסופו של יום, זה גם סימן שהתהליך החינוכי בוצע בהצלחה.

כלי מצוין, בנוסף לעזרה של בן הזוג, הוא לעשות פעילויות אחרות כדי להסיח את דעתך. לפיכך, התרועעות עם אנשים שעוברים תקופות דומות והתמקדות במשהו שאתה נלהב ממנו יכול לעזור לך לקבל נקודת מבט שונה על המצב.

הכנה חיונית

לגבי כל אירוע חשוב, כדאי לעבוד מראש כדי להתמודד עם עזיבתו של ילד.

מה זה אומר? בשנים שלפני התבגרותו או כאשר מתחילים לדון ברעיון היציאה מבית הוריו, עלינו לתת לו יותר חופש. כלומר, להיות שם אבל בלי לפתור את כל הבעיות שלו.

התאמה פשוטה זו מאפשרת שתי שאלות. ראשית, ההורים יעריכו עד כמה מוכן הצעיר לצאת מהבית. שנית, זה יעזור להם להתרגל לאתגרים שמחכים להם "בחוץ". פעולות נוספות שעוזרות:

  • שמרו על מערכת יחסים בריאה עם בן הזוג, כמו גם על חיי חברה במקרה של הורים גרושים או אמהות חד הוריות.
  • בצע את המעבר בהדרגה, אם אפשר. זה אומר שאתה יכול להתחיל בסופי שבוע, ואז לעשות את ההיעדרות לתקופות ארוכות יותר.
  • הימנעו מלעזוב את הבית כשאתם עוברים רגעים אישיים קשים, כלומר כאשר אתם זקוקים לאחדות משפחתית.

לבסוף, ראוי לציין את החשיבות של נקודה אחרונה זו. בכל עת יש צורך בדיאלוג, הבנה וכבוד כדי לעבור את הרגעים הללו בצורה הכי רגועה שאפשר.

פופולריים