איך להתמודד עם תסמונת הקן הריק?

תסמונת הקן הריק מתייחסת לתחושת אובדן וריקנות שחווים חלק מההורים כאשר ילדיהם עוזבים את בית המשפחה
תסמונת הקן הריק מתייחסת לתחושת אובדן וריקנות שחווים חלק מההורים כאשר ילדיהם עוזבים את בית המשפחה.
תסמונת הקן הריק יכולה להיות חוויה מרה-מתוקה עבור חלק מההורים, אבל היא גם יכולה להיות התחלה של חיים חדשים.

תסמונת הקן הריק מתייחסת לתחושת אובדן וריקנות שחווים חלק מההורים כאשר ילדיהם עוזבים את בית המשפחה. במאמר זה נראה לכם כיצד להתמודד עם מצב זה בצורה הטובה ביותר.

מהי תסמונת הקן הריק?

תסמונת זו יכולה לקרות להורים כאשר ילדיהם גדלים ועוזבים את בית המשפחה. זו תחושה של עצב וריקנות, ולפעמים היא עלולה להוביל לדיכאון. אמהות נוטות יותר לסבול מתסמונת זו, למרות שהיא עדיין לא הוגדרה כהפרעה קלינית.

פסיכותרפיסטית ועובדת סוציאלית, איימי מורן, מסבירה שהורים הסובלים מהתסמונת יכולים לחוות ריקנות עמוקה בחייהם. הם יכולים להרגיש קצת אבודים. תסמונת זו עלולה להשפיע גם על חיי ילדיהם, ולהפריע לעצמאותם ולהגדרה העצמית שלהם.

תסמינים ומקורות

על פי האגודה הפסיכיאטרית האירופית (APA), אחת הסיבות השכיחות ביותר לתסמונת הקן הריק היא מערכת יחסים סכסוכים בין הורה לילד. כאשר להורים ולילדים יש מערכת יחסים גרועה, לתסמונת זו יכולות להיות השלכות גרועות עוד יותר.

תסמינים של תסמונת הקן הריק, על פי ה-APA, יכולים לכלול את הדברים הבאים:

  • עצב.
  • הפסד.
  • דכאון.
  • חרדה.
  • בדידות.
  • מרגיש ריק.

5 דרכים להתמודד עם תסמונת הקן הריק

1. שמרו על קשר

בעולם גלובלי זה, משפחות יכולות לשמור על קשר באשר הן. כיום קל עוד יותר לשמור על קשר דרך כל האפליקציות השונות הזמינות היום.

2. קבעו שגרת יומיום

לכל אחד יש את החיים שלו. אם ילדכם עומד לצאת, תוכלו לקבוע לוח זמנים כדי לשמור על קשר. כבדו את זמנו של זה והתחייבו לשמור על קשר.

3. הניעו את עצמכם וחפשו אתגרים חדשים

להיות הורה זה אחד הדברים הקשים בחיים. אם אתה רוצה להרגיש שלם שוב, חפש אתגרים והרפתקאות חדשות. למשל, לחזור לבית הספר, ללמוד לנגן בכלי חדש וכו'.

4. תעסיקי את עצמך

ילדים הופכים לחלק גדול מהחיים שלך. ילדים קובעים את אורח החיים ואת שגרת החיים של הוריהם. ברגע שילדים עוזבים את המשפחה, ההורים יכולים להתחיל להרגיש בדידות.

הבן מה אתה צריך ומצא דברים חדשים לעשות. תעסיקו את עצמכם, לכו לחדר כושר, הפכו לחלק מהקהילה שלכם, נסו לשמור על קשר עם החברים שלכם.

5. הקדישו זמן לשותף שלכם

להורים יש הזדמנות חדשה להצית מחדש את מערכת היחסים שלהם. ברגע שילדים עוזבים את בית המשפחה, ההורים יכולים לנצל את הזמן הזה לבד כדי לבלות יותר זמן ביחד. לדוגמה, תהנו מהחיים כזוג, תכננו לילות דייטים או טיולים - רק משהו עבור שניכם.

הגדירו מחדש את תפקידכם כהורה

אתם עדיין תהיו הורים, גם אם ילדיכם יהיו עצמאיים יותר. עכשיו, רק דאגו להיות נוכחים כשהילדים שלכם צריכים אתכם. תן לילדים שלך לדעת שההורים שלהם תמיד שם בשבילם.

"התפקיד שלך הוא להיות ההורה שילדך צריך, בהתחשב בפרטי חייו וטבעו שלו."

- איילת ולדמן -

פופולריים