איך ההורים חווים את המעבר לגיל ההתבגרות?

איך מתמודדים עם המעבר לגיל ההתבגרות אצל ילדים
איך מתמודדים עם המעבר לגיל ההתבגרות אצל ילדים?
במהלך המעבר לגיל ההתבגרות, צעירים מגבשים את זהותם וידרשו עצמאות. המשימה של ההורה היא למצוא איזון בין לתת לו מידה מסוימת של חופש לבין להמשיך ולהישאר נוכחים.

המעבר לגיל ההתבגרות הוא ללא ספק קשה לילדים. הם נמצאים באמצע הדרך בין ילדות לבניית זהות בוגרת ועצמאית יותר ויותר. עם זאת, תהליך זה עלול להיות מסובך גם עבור הורים, אשר צריכים לדעת כיצד להסתגל לשינויים על מנת לתמוך בילדיהם בצורה הטובה ביותר.

הורים יחוו ספקות, פחדים, ובמקרים רבים, את הרצון לעצור את הזמן. נוסטלגיה וחוסר ודאות הם רגשות שלעתים קרובות יצטרכו לחיות איתם כשהילדים הקטנים שלהם נכנסים לגיל ההתבגרות.

עם זאת, זה יכול להיות גם אחד משלבי ההתבגרות המיוחדים ביותר. זה יכול אפילו לחזק את הקשרים הרגשיים בין הורים לילדים אם הקשיים מנוהלים כראוי.

איך מתמודדים עם המעבר לגיל ההתבגרות אצל ילדים?

מכבדים את עצמאותם המתקדמת

בגיל ההתבגרות, צעירים מתחילים לדרוש עצמאות ואינטימיות רבה יותר. ייתכן שהם יתחילו לרצות לסגור את הדלת לחדריהם, ייתכן שהם לא יהיו פתוחים עם הוריהם או מלאי חיבה כמו פעם.

זה גם בשלב הזה שמתחילות לצוץ התוכניות הפשוטות הראשונות עם חברים, בלי כל כך הרבה פיקוח או מעורבות של מבוגרים. קבוצת השווים לוקחת על עצמה תפקיד מוביל ונראה שלמשפחה יש פחות רלוונטיות. כהורה, נסו להבין את הצורך הזה בעצמאות מתקדמת ולהציב גבולות המתאימים לגיל, מבלי להגן עליהם יתר על המידה.

כבדו את התפקיד הבסיסי שחבריהם ממלאים כעת ואת החשיבות שחיי החברה רוכשים בחיי היומיום של ילדיכם. אבל זכרו, אתם עדיין בסיסיים להתפתחותם. גם אם הם לא מחבקים אותך כמו קודם, הם עדיין צריכים ומעריכים את החיבה שלך.

לקבל את ההוויה החדשה שמתהווה

המעבר לגיל ההתבגרות הוא ללא ספק קשה לילדים
המעבר לגיל ההתבגרות הוא ללא ספק קשה לילדים.

במהלך המעבר לגיל ההתבגרות, נפוץ שצעירים מתחילים לפתח אישיות וזהות משלהם. הם מתחילים להגדיר את טעמם, העדפותיהם ודעותיהם. האופי שלהם משתנה ומתבגר תוך כדי. אבל, במהלך תהליך זה, הורים רבים עשויים להרגיש שהם מאבדים את הילד שהיה להם פעם.

מקובל לחוש געגועים אל הקטן המתוק, האוהב והצייתן שילדך תמיד היה. בהתחלה, זה עשוי להיות קשה להבין ולקבל את השקפותיהם החדשות, להתחיל לראות בהן אדם בוגר יותר. עם זאת, חשוב לקבל ללא תנאי את הישות החדשה הזו, עם כל המאפיינים האישיים שלו.

נסו לכבד את התדמית שהילדים שלכם רוצים שתהיה להם, את הבגדים שהם מעדיפים ללבוש, את המוזיקה שהם רוצים להאזין לה או את החברים שהם רוצים לחלוק איתם את זמנם. כמובן שתמיד ודאו שכל זה לא פוגע בבריאותם או בשלמותם. במקום להתגעגע לילדים הקטנים שהם היו פעם, פשוט הרשו לעצמכם להיות מופתעים ולהדהים מהאנשים הנפלאים שהם הופכים להיות.

קביעת ערכים

בשלב זה של החיים, יש לצפות שילדים ירצו להיות עצמאיים יותר ויותר. זה חיובי שהם יכולים לקחת על עצמם אחריות בהתאם ליכולות שלהם ולקבל החלטות בעצמם.

מערכת היחסים בין הורה לילד כבר לא תתבסס רק על זה שהראשון יקבע את ההנחיות והאחרון חייב לציית להן. כעת יהיה צורך במשא ומתן בין השניים. אבל כדי שזה יקרה, יש צורך שילדים יראו שהם אחראים ואמינים.

זה לא חיובי להגביל בני נוער ולנסות לשמור על קרבה זהה כמו בילדות. אבל חשוב לשדר להם שאנחנו סומכים עליהם ומצפים מהם לפעול בכנות ובאחריות.

המשך להיות מדריך במהלך המעבר לגיל ההתבגרות

לבסוף, הדבר החשוב ביותר בשלב זה הוא למצוא איזון שיאפשר לנו לתת לילדים שלנו מקום, אך מבלי להתרחק מהם. לא משנה כמה הם מנסים להעביר לאדם בוגר, בוגר ועצמאי, הם עדיין צריכים אותך, אולי יותר מתמיד. התמיכה, ההדרכה והאהבה ללא תנאי שלך חיוניים במעבר הקשה הזה.

מאותה סיבה, אל תפחד, לא איבדת את הקטן שלך. אל תהססי, הם עדיין אוהבים אותך וזקוקים לך. פשוט למד לתת לחיים לזרום, למצוא את היופי בכל שלב בצמיחתם. במקום לחשוב שכל צעד שהם יעשו יקח אותם ממך, אמצו את הגישה של להתגאות בהתקדמות שלהם כי תמיד תהיו נדבך יסוד בחייהם.