ארבעת עמודי התווך של הלמידה על פי ז'אק דלורס

הוא מסביר את ארבעת עמודי התווך של הלמידה
הוא מסביר את ארבעת עמודי התווך של הלמידה: ללמוד לדעת, ללמוד להיות, ללמוד לחיות ביחד, וגם ללמוד לעשות.
לדברי דלורס, החינוך צריך להיות מובנה סביב ארבעה סוגי למידה בסיסיים: ללמוד לדעת, ללמוד לעשות, ללמוד לחיות ביחד ולמידת להיות.

בשנת 1996 פרסם אונסק"ו את Learning: The Treasure Within, מסמך פופולרי ביותר בעולם החינוך. הוא נכתב על ידי ז'אק דלורס מהנציבות הבינלאומית. הוא מסביר את ארבעת עמודי התווך של הלמידה: ללמוד לדעת, ללמוד להיות, ללמוד לחיות ביחד, וגם ללמוד לעשות.

כדי להתמודד עם האתגרים של המאה ה-21, דלורס הבין שהחינוך צריך לקבל יעדים חדשים לאלף החדש. כך הוא ניסח את ארבעת עמודי התווך הללו של למידה. הם נוצרו כדי להגיב לפנורמה החינוכית והחברתית החדשה שהתגבשה בחברות שלנו.

"תפיסה חדשה ורחבה יותר של חינוך צריכה להוביל כל אדם לגלות, להתעורר ולהגדיל את האפשרויות היצירתיות שלו".

- ז'אק דלורס -

ארבעת עמודי התווך של הלמידה: ממה הם מורכבים?

לומדים לדעת

דלורס מגדיר עמוד זה של למידה כאמצעי ומטרה להתפתחות אנושית. הוא מסביר שהמטרה היא לא רק רכישת ידע. דעתו היא שהכל עוסק בשליטה במכשירי הידע עצמם.

סוג זה של למידה הוא המפתח עבור כל ילד. המטרה כאן היא שהם ילמדו להבין את העולם הסובב אותם כדי להרגיש את ההנאה שבהבנה, ידיעה וגילוי.

"הגידול בידע (...) מעדיף את התעוררות הסקרנות האינטלקטואלית ומעורר חוש ביקורתי. הוא גם מאפשר את פענוח המציאות, ומאפשר להם לרכוש במקביל אוטונומיה של שיפוט".

- ז'אק דלורס -

לומד להיות

אחד מעקרונות היסוד שקבעה הנציבות הבינלאומית היה שחינוך צריך לתרום גם להתפתחות הכללית של כל אדם.

לפי דלורס, לחינוך יש תפקיד חיוני להעניק לכל בני האדם את חופש המחשבה, השיפוט, ההרגשה והדמיון. הוא אומר שהם צריכים את אלה כדי לקדם את הכישרונות שלהם במלואם.

במאמרו, דלורס מהרהר על תחום זה. הוא אומר שכדי להשיג זאת, חשוב לאפשר מקום לדמיון וליצירתיות, הנחוצים לעולמנו המשתנה ללא הרף.

לומדים לחיות ביחד, לומדים לחיות עם אחרים

ארבעת עמודי התווך של הלמידה: ממה הם מורכבים
ארבעת עמודי התווך של הלמידה: ממה הם מורכבים?

הלמידה לחיות יחד מגבשת את המשימה ללמד ילדים שדו קיום הוא הכרחי. זה במיוחד כך בהקשר החברתי הנוכחי שלנו.

המאמצים להעיר ובסופו של דבר לרומם את אידיאולוגיית התחרותיות ברמות המקצועיות מגיעים גם לכיתותינו. יש לכך השפעה עמוקה על האופן שבו ילדים מתקשרים ומתייחסים זה לזה. יש לזה גם השפעה על הדרך שלהם לתפוס את העולם.

לכן, חיוני שבתי הספר שלנו ייצרו פרויקט חינוכי איכותי המבוסס על דו-קיום ועל קריטריון השוויון. זה יעזור לכל התלמידים לגלות ידע חדש ביחד, כאשר הם משתתפים יחד בפרויקטים משותפים.

ללמוד לעשות, האתגר הגדול של ארבעת עמודי התווך של הלמידה

לבסוף, לגבי למידה לעשות, דלורס מציין שסוג זה של למידה הכרחי על מנת להשפיע על מה שמקיף אותנו.

הוא גם מסביר את הקשר הישיר של למידה מסוג זה עם העולם המקצועי. בכך הוא מדגיש את חשיבות תפקידו של החינוך בפיתוח מיומנויות תקשורת ויכולת עבודה עם אחרים. בנוסף לכך, זה יעזור לילדים לדעת איך להתמודד ולפתור קונפליקטים.

"החינוך נאלץ לספק את התרשימים הימיים של עולם מורכב בסערה מתמדת ובמקביל, את המצפן שיוכל לנווט בו".

- ז'אק דלורס -

האם הגשנו את הציפיות למאה ה-21?

למען האמת, יש עוד דרך ארוכה לעבור בכל הנוגע ליישום ארבעת עמודי הלמידה הללו. יש עוד עבודה לעשות כדי לעזור להם להבין טוב יותר את העולם שלנו, וללמוד לעשות ולהיות. התקווה היא שהם יוכלו להשתמש בידע הזה כדי להתפתח בכל התחומים האלה וללמוד איך באמת לחיות ביחד עם אנשים אחרים

עם זאת, לאחר שאמרנו זאת, תפיסת החינוך מלפני 20 שנה השתנתה בהיבטים מהותיים מסוימים. לדוגמה, חינוך מבוסס-יכולות הוא אידיאולוגיה והשקפה חינוכית חדשה המרחיקה את המיקוד מעצם צבירת הידע.

המטרה של גישה חדשה זו היא למקד את תשומת הלב בחשיבות של חינוך ילדינו וצעירינו כדי לאפשר להם להתפתח היטב ולהסתגל לחברה המשתנה ללא הרף.

פופולריים