בעיות שינה בגיל ההתבגרות

בעיות שינה בגיל ההתבגרות קשורות לשינוי המחזור של בני נוער
בעיות שינה בגיל ההתבגרות קשורות לשינוי המחזור של בני נוער, ייצור מלטונין וגורמים נוספים שיכולים להשפיע על חיי היומיום שלהם.
בעיות שינה בגיל ההתבגרות קשורות לשינוי המחזור של בני נוער, ייצור מלטונין וגורמים נוספים שיכולים להשפיע על חיי היומיום שלהם. האם אתה יודע איך לעזור לילד המתבגר שלך?

בעיות שינה בגיל ההתבגרות עלולות להוביל לעייפות, ביצועים גרועים בבית הספר, מצב רוח ואפילו דיכאון. זהו שלב שבו מתבגרים מתחילים לישון פחות שעות. עם זאת, הפיזיולוגיה שלהם עדיין דורשת לפחות 9 שעות מנוחה יומית כדי לשמור על בריאות גופנית, נפשית ורגשית נאותה.

במציאות, זה מאוד נפוץ שבני נוער לא מקבלים את המנוחה שהם צריכים. כתוצאה מכך יכולה להיות לכך השפעה שלילית בכל תחומי חייהם.

החשיבות של שגרת שינה טובה

שינה היא תהליך פיזיולוגי הכרחי, ולתפקידה חשיבות רבה בהתפתחות המוקדמת של המוח, בלמידה ובזיכרון.

"במהלך ההתבגרות, למוח יש גל גדילה שני שבו הוא יוצר רשתות עצביות חדשות רבות. זה מתרחש בין גיל 10 ל-13 שנים ונמשך עד אמצע שנות ה-20. המוח קליט מאוד למידע חדש וקלוט לרכישה מיומנויות חדשות. כדי שתהליך זה יתפתח כראוי, אנשים צריכים שנת לילה טובה."

- כתב העת הרפואי של לאס קונדס -

גיל ההתבגרות הוא שלב מלא בשינויים ביולוגיים הורמונליים וקשורים לגדילה, וזה נותן מהפך ברמה רגשית, חברתית ופסיכולוגית. לכן כל כך חשוב לישון מספיק שעות שינה איכותיות. בדרך זו, נער לא יחווה בעיות שינה במהלך גיל ההתבגרות.

גורמים לבעיות שינה בגיל ההתבגרות

כפי שכבר אמרנו, בשלב זה צעירים עדיין צריכים לישון לפחות 9 שעות ביום. עם זאת, השעון הביולוגי הפנימי שלהם לא מאפשר להם להירדם מוקדם. בשילוב עם העובדה שב-6 או 7 בבוקר הם צריכים לקום כדי ללכת לבית הספר, זה לא נותן להם שינה מספקת.

כיצד בעיות שינה משפיעות על גיל ההתבגרות
כיצד בעיות שינה משפיעות על גיל ההתבגרות?

שינוי זה בקצב נובע מהעובדה שייצור המלטונין שלהם מתרחש מאוחר יותר מאשר אצל ילדים ומבוגרים.

אם נוסיף לזה את השימוש בטלפון הנייד במיטה, הדברים יכולים ללכת מרע לגרוע. האור מהמכשירים האלה יכול גם לשנות את הקצב הצירקדי שלהם, שהוא השעון הפנימי שדיברנו עליו קודם. כאשר מחזור השינה והערות מתחיל להשפיע על חיי היומיום של בני נוער, אנו קוראים לזה " תסמונת שלב השינה המושהית ".

בעיות השינה העיקריות בגיל ההתבגרות

נדודי שינה

נדודי שינה יכולים להופיע בזמן השינה, אך גם באמצע הלילה, כאשר בני נוער מתעוררים ואינם יכולים לחזור לישון שוב. היגיינת שינה לקויה קשורה ישירות להרגלי בריאות רעים: עישון, עודף קפאין ואלכוהול. אפילו סביבה משפחתית רעה עלולה לגרום להופעת נדודי שינה.

במידה מסוימת, נער יכול לסבול מדי פעם מנדודי שינה מבלי שזו תהיה בעיה. עם זאת, כאשר חוסר היכולת להירדם נמשך יותר מחודש, אז הרופאים רואים בכך נדודי שינה כרוניים. זה עלול להיגרם ממצב רפואי או אפילו שימוש בסמים. במקרה זה, אנו ממליצים לילדך לפנות לרופא לצורך הערכה.

תסמונת רגל חסרת מנוח

מדובר בהפרעה ממקור נוירולוגי בה יש צורך מתמיד להזיז את הרגליים ולעיתים גם את הידיים. זה נוטה ללכת מרע לגרוע ככל שהלילה עובר. ההשלכות של תסמונת זו משפיעות רבות על איכות חייו של אדם, שכן היא גורמת בין היתר לעייפות, הפרעות קשב והיפראקטיביות.

דום נשימה חסימתי בשינה

זוהי הפרעה שגורמת לאנשים להפסיק לנשום לכמה שניות בזמן השינה. זה נובע מחסימה של השקדים על ידי אדנואיד מוגדל. למרות שזה לא תמיד גורם להם להתעורר בלילה, איכות השינה שלהם לא מספקת והם מתעוררים בתחושת עייפות ועצבנות.

ישנם מצבים רבים אחרים שעלולים לגרום לבעיות שינה. אלה נעים מאלה הדורשים טיפול רפואי, כגון ריפלוקס, דרך סיוטים והליכת שינה האופייניים מאוד בגיל ההתבגרות.

כיצד בעיות שינה משפיעות על גיל ההתבגרות?

  • עייפות כרונית וחוסר יכולת להתרכז
  • דיכאון ודימוי עצמי נמוך
  • מצב רוח ובעיות חיים עם אחרים

כיצד נוכל לעזור לבני הנוער שלנו לשמור על היגיינת שינה טובה?

בעיות שינה בגיל ההתבגרות הן שכיחות למדי, אך היינו ממליצים לך להיות ערניים ולטפל בהן ברגע שהן מתחילות להתרחש כדי שלא יובילו למצבים מורכבים יותר.

פופולריים