משמעות החינוך לפי זיגמונט באומן

היום נדבר על משמעות החינוך לפי זיגמונט באומן
היום נדבר על משמעות החינוך לפי זיגמונט באומן.
בעולם המודרני החדש שלנו, תהליך הלמידה לכל החיים הוחלף ונזרק לחינוך חד פעמי. היום נדבר על משמעות החינוך לפי זיגמונט באומן.

בעשורים האחרונים מתחזקת נטייה חדשה, נטייה להעריך ולהתייחס לחינוך כתוצר ולא כתהליך. לדברי זיגמונט באומן, זה קורה בגלל חוסר הסבלנות והמודרניות הנזילה של החברה. במילים אחרות, עולם שבו ההנאה הקצרה מהדברים הפכה לצורך העיקרי.

זיגמונט באומן: חינוך בתקופות של מודרניות נזילה

זיגמונט באומן היה סוציולוג ופילוסוף פולני שמיקד את הקריירה שלו בנושאים חברתיים שונים. אלה כללו מודרניות, גלובליזציה, ובעצם, בעיות נלוות שונות.

זיגמונט באומן זוכה להכרה רבה עד היום בזכות מספר תרומות שונות. בין אלה, התפיסה שהוא יצר וטבע כמודרניות נזילה.

מודרניות נוזלית או נוזלית מתייחסת לשינוי מתמיד של חברות. זה מתייחס לחוסר העקביות וחוסר היציבות בכל רמה בחייה של קהילה שבה האופי הקולקטיבי ותחושת השייכות נמצאים ברקע. ובחזית, האינדיבידואליות.

נכון לעכשיו, אנשים חיים את הרגע ובורחים מכל מה שדורש זמן רב כדי להשיגו. אנחנו בורחים מכל דבר שאנחנו לא לגמרי בטוחים שנוכל להשיג. במילים אחרות, אנו מחפשים תוכניות לטווח קצר והצלחה בטוחה.

יחד עם זאת, הידע ממערכת חינוך פורמלית אינו אטרקטיבי יותר לבני המודרניות הנזילה. בדיוק כפי שאנו רואים בכל הקשר אחר, וכפי שבאומן מציין, המתכון להצלחה שהזמנים המודרניים דורשים הוא להיות עצמי, לא כמו כולם.

במובן הזה, יש נטייה לברוח מהחינוך הפורמלי של בתי ספר ואוניברסיטאות. והסיבה שאנו עושים זאת היא להימנע מחינוך שמלמד כביכול דמיון. גברים ונשים של המודרניות שואפים לעורר את המעלות והידע של עצמם מחוץ למערכת החינוך המעצבת.

"עלינו ללמוד את אמנות החיים בעולם רווי יתר במידע. ועלינו גם ללמוד את האמנות הקשה עוד יותר של הכנת הדורות הבאים לחיים בעולם כזה".

זיגמונט באומן -

מטרת החינוך

בחברה שבה ידע וחוכמה לכל החיים איבדו את התועלת והמשמעות שלהם, אנו משיגים כעת את הערך של למידה כמוצר. זה משהו שאנחנו לוקחים ממנו כדי לדעת איך לעשות ולדעת לחיות... אבל לא רק כדי לדעת.

לנוכח מצב זה, באומן פוטר את החינוך החד פעמי ודוגל בחינוך קבע. במילים אחרות, למידה מתמדת, מתמשכת, לכל החיים. מה גם שהפילוסוף הזה מבטא את החשיבות של חינוך התלמידים לרצון ללמוד... ככל שאני יודע יותר, אני רוצה לדעת יותר.

השכלה וזיגמונט באומן

לבסוף, הסוציולוג מאציל אחריות זו לאנשי מקצוע חינוכיים, מורים. יחד עם זאת, הוא מביע כי מטרת החינוך צריכה להיות מכוונת לבניית אזרחות חדשה, הרחק מהשפעות כלכליות.

פופולריים