איך להחדיר ביטחון עצמי לתלמידים?

כיצד להחדיר ביטחון עצמי לתלמידים היא שאלה שמורים רבים שואלים את עצמם לאורך הקריירה שלהם
כיצד להחדיר ביטחון עצמי לתלמידים היא שאלה שמורים רבים שואלים את עצמם לאורך הקריירה שלהם.
היכולת להחדיר ביטחון עצמי לתלמידים היא באחריותו של כל מורה טוב. היום נבחן כמה קווים מנחים כדי להקל על משימה זו.

כיצד להחדיר ביטחון עצמי לתלמידים היא שאלה שמורים רבים שואלים את עצמם לאורך הקריירה שלהם. רבים יודעים היטב כיצד למלא אחריות זו, בעוד שאחרים עדיין מחפשים את הדרך הטובה ביותר לבצע אותה.

בימינו, היכולת להחדיר ביטחון עצמי לתלמידים נחשבת לאחת מתכונות המפתח של מורה טוב. ביטחון עצמי זה עוזר לייצר סביבה אקדמית שהופכת את הלמידה לקלה ומהנה יותר.

היום נציג בפניכם מידע המבוסס על מחקר משנת 2011. מחקר זה מצביע על כך שלביטחון העצמי של התלמידים יש מתאם חיובי עם ביצועים אקדמיים והתנהגות טובה יותר.

הכוונת למידה לעבר מטרות להקניית ביטחון עצמי בתלמידים

אם נציב מטרות מוגדרות בבירור עם התלמידים שלנו, כל הכיתה תבין טוב יותר את ההישגים האישיים והקולקטיביים. על המורים להבהיר יעדים לא רק בתחילת שנת הלימודים אלא גם לגבי כל שיעור ומטלה.

ביסוס ההוראה והלמידה על יעדים ספציפיים כרוך בהצהרות נחרצות לגבי יעדי הלמידה היומיומיים . למשל, אפשר להתחיל שיעור במשפט "היום נלמד את הצעד הראשון בחלוקה". לאחר מכן, כשהשיעור מגיע לסיומו, אתה יכול לומר: "מזל טוב! עכשיו אתה מוכן להראות מה אתה לומד על חלוקה ."

עבודה עם סוג זה של גישה עוזרת לתלמידים להיות בטוחים בהתקדמות שלהם. זה מוביל לעלייה כללית הן בלמידה והן במוטיבציה.

עידוד חשיבה צמיחה

"מחשבה קבועה מבינה את היכולות של התלמיד עצמו להיות נוקשה ובלתי גמיש. לעומת זאת, חשיבה צמיחה מאמינה שהלמידה היא זורמת ומשתנה, ושמטרתה היא לפתח יכולות וכישרונות באמצעות מאמץ והתמדה."

- קרול דואק -

דעה מקובעת

תלמידים רבים מאמינים שהאינטליגנציה, היכולות והכישרונות שלהם הם מאפיינים קבועים שאין ביכולתם לשנות. ותלמידים אלה עם מנטליות קבועה עשויים שלא להיות מעוניינים ללמוד או לנסות להשתפר. הם עשויים להרגיש נבוכים כאשר הם נאבקים בלימודים או מתקשים לתפוס מושגים חדשים.

חשיבה צמיחה

הכוונת למידה לעבר מטרות להקניית ביטחון עצמי בתלמידים
הכוונת למידה לעבר מטרות להקניית ביטחון עצמי בתלמידים.

יחד עם זאת, תלמידים בעלי חשיבה צמיחה מאמינים שהם מסוגלים להשתפר באמצעות התמדה ועבודה קשה. הם יודעים שהם יכולים לפתח את הכישרונות והיכולות שלהם אם הם מתאמצים ומסרבים לוותר. כדי להחדיר ביטחון עצמי לתלמידים, עלינו תחילה לעודד חשיבה צמיחה.

לתלמידים אלו יש תגובה חיובית לשיעורים ולמשוב מהמורים שלהם. מה שכן, הם מוכנים יותר לנסות שיטות חדשות.

בעוד שפרטי הפדגוגיה עשויים להיות עדינים, דרך נפוצה להחדיר חשיבה צמיחה כרוכה בפעולה פשוטה מאוד. לדוגמה, עידוד תלמידים להרחיב את תשובותיהם בצורה מפורטת יותר. דוגמה נוספת היא שימוש בתיקיות הצלחה.

שימוש בתיקי הצלחה להקניית ביטחון עצמי בתלמידים

במהלך סמסטר או כיתה מסוימת, תלמידים עשויים להתקשות לזכור את ההתקדמות שלהם ואת הישגיהם. תיקיות הצלחה מטפלות בבעיה נפוצה זו, ומספקות עדות ממקור ראשון לצמיחה האישית של כל תלמיד. אז איך אתה יכול ליצור את התיקיות האלה ולהשתמש בהן בכיתה שלך?

ראשית, תן לכל תלמיד תיקייה. לאחר מכן, בקש מהתלמידים לרשום את מושג ההצלחה האישי שלהם. בכל יום (או כל שבוע), תנו לכיתה שלכם זמן להוסיף דוגמאות אישיות להצלחת למידה לתיקיות שלהם. פירוש הדבר עשוי להיות סיכומים של שיעורי הבית שהם השלימו, הסברים על מושגים חדשים שלמדו, בחינות או מטלות שהצליחו בהן וכו'.

לפני תחילת כל שבוע, כל תלמיד יסקור את תיקיית ההצלחה שלו. זה יעזור לעודד אותם לשקף את ההישגים שלהם בצורה חיובית.

יחד עם זאת, זה יספק להם עדות ממקור ראשון לצמיחתם ויסייע להחדיר ביטחון עצמי. כתוצאה מכך, התלמידים יהיו אופטימיים יותר לגבי הלמידה.

להרגיע ולעודד את התלמידים בעל פה

אם אתה רוצה שתלמידים יאמינו בעצמם, ראשית עליך להראות להם שגם אתה מאמין בהם. זה הטיעון של המורה בבית הספר היסודי ד"ר טוד וויטאקר בספרו: 50 דרכים לשיפור התנהגות התלמידים: פתרונות פשוטים לאתגרים מורכבים.

"יותר מדי פרופסורים שוכחים לעשות את זה, לספר ולהראות לתלמידים שלהם שהם באמת מאמינים בהם".

- טוד וויטאקר -

בואו לא נרשה לעצמנו ללכת לאיבוד בתהום של תיאוריות פדגוגיות ועצות תיאורטיות. אל לנו לשכוח, כמחנכים, משהו פשוט ועוצמתי כמו לדבר עם התלמידים שלנו. הרגעתם ועידודם מילולית היא דרך בסיסית להחדיר ביטחון עצמי ולגרום להם להאמין ביכולותיהם.

לכן, יש אינסוף דרכים שבהן מורים יכולים להשרות ביטחון עצמי בתלמידיהם. וזוהי מטרה שלעולם לא נפסיק לשאוף אליה. אם נצליח, אז נצליח ליצור כיתות שבהן כל תלמיד נוטה יותר ללמוד ולהצטיין.