אחריות משותפת בהורות

אחריות משותפת בהורות חיונית בכל הנוגע לגידול ילד
אחריות משותפת בהורות חיונית בכל הנוגע לגידול ילד.
אחריות משותפת בהורות חיונית בכל הנוגע לגידול ילד. למד כיצד ליישם אסטרטגיה זו כבר מההתחלה.

למרות שיותר ויותר נשים מצטרפות לכוח העבודה ברחבי העולם, מטלות הבית עדיין אינן מחולקות כראוי, מה שמותיר נשים נושאות במרבית האחריות הללו. בנוסף, אחריות משותפת בהורות עדיין לא הפכה לנורמה, מה שבסופו של דבר פוגע בכל המעורבים.

כדי להבטיח שילדים מקבלים התפתחות רגשית נכונה, הם צריכים ששני הוריהם יהיו נוכחים בחייהם. עם זאת, זה לא תמיד קורה או שיש הרבה איזון. הסיבה לכך היא שאנשים עדיין דבקים בתפקידים מגדריים מסורתיים בחברה, מה שמקשה על גברים למלא תפקיד בטיפול בילדים שלהם. החדשות הטובות הן שיש אמצעים מסוימים שאתה יכול לנקוט כדי לתקן את הבעיה.

מדוע האחריות המשותפת בהורות לא תפסה?

כאשר לזוג יש ילדים, הילדים שייכים לשני ההורים. לכן, יהיה זה נורמלי לצפות שגם אמהות וגם אבות ישחקו תפקיד פעיל בגידול ילדם ובחיי היומיום שלהם.

עם זאת, האמת היא שנשים מבזבזות הרבה יותר זמן בגידול ילדים מאשר גברים. הם מקדישים את זמנם, מרצם ומשאביהם הנפשיים להורות, וישנן מספר סיבות לכך.

ראשית, חלק מהנשים עשויות להתקשות לחלוק את האחריות הזו. זה נפוץ שאמהות חושבות שאף אחד לא יכול לטפל בילדים שלה כמו שהיא יכולה, אפילו לא אבא שלהן. אמהות רבות חושבות שהן היחידות שמסוגלות לטפל בילדים, לארגן את שגרת היום שלהם ולהראות להם את האהבה והחיבה שהם צריכים.

בנוסף, הם עלולים לזלזל בבן/בת הזוג שלהם או לחשוב שהדרך שלהם לעשות משהו שגויה. כתוצאה מכך, בסופו של דבר הם עושים הכל מבחינת הורות.

אחריות משותפת בהורות היא טבעית ומועילה לכל המשפחה
לסיכום, אחריות משותפת בהורות היא טבעית ומועילה לכל המשפחה.

פעמים אחרות, האבות עצמם אינם מוכנים לחלוק אחריות משותפת בהורות. ישנם גברים רבים שממשיכים לתעדף עבודה על פני חיי משפחה. כמו כן, ישנם גברים שעדיין חושבים שטיפול בילדים הוא משימה נשית מטבעה. לכן הם נשארים ברקע בכל הנוגע לגידול ילדיהם.

רעיון זה נדחף רק עוד יותר מהעובדה שבחודשים הראשונים לחייו של התינוק, לאם יש תפקיד רלוונטי יותר וחסר תחליף. כבר מההתחלה, זה מייצר דינמיקה לא מאוזנת שחלק מהזוגות שומרים עליה כשהילד ממשיך לגדול.

מדוע חשובה אחריות משותפת בהורות?

ברור שלקיחת אחריות על כל היבט של גידול ילד עלולה להיות מתישה ומלחיצה להתמודדות איתה נשים. אולם מצב זה פוגע גם באבות משום שהם מאבדים את ההזדמנות ליצור קשרים עמוקים ומשמעותיים יותר עם ילדיהם.

מעל הכל, מדובר בפגיעה בילדים שיסבלו מחוסר פיזי או רגשי של אחת הדמויות המרכזיות בחייהם.

כיצד לבסס אחריות משותפת

כדי לבסס אחריות משותפת בהורות, חשוב שגם האם וגם האב יהיו מחויבים לעשות זאת. בנוסף, תוכל לעקוב אחר שורה של הנחיות שיעזרו לך להשיג מטרה זו:

  • צור דינמיקה טובה מההתחלה. זה נכון שכשהתינוק יילוד, אין תחליף לתפקיד שאמא ממלאת. עם זאת, למרות שהאב אינו יכול להניק, הוא עדיין יכול לבצע משימות רבות אחרות כמו רחצה או החלפת חיתולים של התינוק. חשוב שהאב יתערב כבר מההתחלה.
  • לא לכולנו יש את אותן תכונות ולכן תמיד כדאי לנצל את היתרונות של כל אחד מההורים. לדוגמה, אחד מכם עשוי להיות טוב בארגון והשני עשוי להצטיין בנחמת הילד. אולי הורה אחד נהנה לקרוא סיפור לילדך בלילה והשני אוהב לשחק איתם יותר. שוחח עם בן/בת הזוג שלך על החוזקות וההעדפות שלך. זה יעזור לכם להרגיש יותר בנוח לגבי תפקידיכם כהורים.
  • תשכחו מביקורת. זכרו שיש יותר מדרך אחת נכונה לעשות דברים ושאתם והשותף שלכם הם צוות. לכן, כדאי לנסות לא לבקר אחד את סגנונות ההורות של זה. במקום זאת, אתה צריך לתמוך בהם. כמו כן, חיוני להשתמש תמיד בדיאלוג, הבנה וחיזוק הדדי.

לסיכום, אחריות משותפת בהורות היא טבעית ומועילה לכל המשפחה. ההסתגלות להורות אינה קלה והיא דורשת זמן, ניסוי וטעייה. עם זאת, עבודה כצוות תהיה נקודת התחלה מצוינת.

פופולריים