התפתחות חברתית ורגשית בגיל ההתבגרות: למה לצפות

מהם השינויים החברתיים והרגשיים שעומדים בפני בני נוער במהלך גיל ההתבגרות
מהם השינויים החברתיים והרגשיים שעומדים בפני בני נוער במהלך גיל ההתבגרות?
במהלך גיל ההתבגרות, אנשים זוכים להתמודד עם גיל ההתבגרות יחד עם סדרה של שינויים חברתיים ורגשיים.

גיל ההתבגרות הוא תקופה של שינויים ביולוגיים, רגשיים וחברתיים. בעוד בני נוער מנסים למצוא את זהותם ומקומם בעולם, הם חייבים להתמודד עם כל השינויים הפיזיים שלהם. לכן, הם זקוקים להתפתחות חברתית ורגשית נכונה.

"במהלך גיל ההתבגרות, אנשים חווים שינויים הקשורים להיווצרותם כגבר או אישה. בני נוער חייבים להתמודד עם שורה של אתגרים עליהם הם צריכים להתגבר כדי להפוך למבוגרים".

- אלנה איזקו -

מהם השינויים החברתיים והרגשיים שעומדים בפני בני נוער במהלך גיל ההתבגרות?

בדרך כלל, בני נוער מתוארים כמרדנים, מצבי רוח וחסרי יציבות רגשית. רוב האנשים אפילו מאמינים שאלו המאפיינים היחידים שמייצגים את גיל ההתבגרות.

למרות כל הדעות הקדומות מהן סובלים בני נוער, נכון שהם מתמודדים עם שינויים רגשיים רבים במהלך השלב הזה. זאת בשל העובדה שהם לומדים לזהות, לבטא ולשלוט ברגשותיהם.

כתוצאה מכך, הם חווים שינויים חזקים במצב הרוח שלהם. הם גם הופכים רגישים ביותר, ויש להם הערכה עצמית נמוכה.

לגבי שינויים חברתיים, בני נוער מנסים למצוא את הזהות שלהם. לכן, הם מנסים דברים חדשים כל הזמן, במטרה להגדיר את העצמי שלהם.

עם זאת, למרות שחיפוש אחר חוויות וסגנונות חדשים הוא בריא להכיר את עצמך, המוח של בני נוער עדיין מתפתח, ועדיין לא פיתח את קליפת המוח הקדם-מצחית. וזה מה שמזהיר אותנו מפני מצבים מסוכנים וההשלכות של המעשים שלנו.

עם זאת, בשלב זה, נערות ונערים מתחילים להיות מודעים יותר לחשיבותם של ערכים, זכויות, חובות ואידיאלים חברתיים שונים. בנוסף, בני נוער מתחילים להעריך יותר את מערכות היחסים של עצמם. לאחר מכן, המשפחה מוחלפת בחברים, שנעשים משפיעים למדי על חייהם של בני נוער.

איך מתמודדים עם שלב זה של התפתחות

למרות שהורים ומחנכים חושבים שזו תקופה קשה מאוד להתמודדות, הם צריכים להבין ולתמוך בבני נוער. לדברי ג'ררדו קסטילו, כל נער עובר את גיל ההתבגרות בדרכו שלו. לכן, תהליך הבשלות אינו זהה עבור כולם.

בכל מקרה, יש הרבה היבטים משותפים לבני נוער. מסיבה זו, קיימות אסטרטגיות רבות המקדמות התפתחות חברתית ורגשית נכונה אצל בני נוער.

לדוגמה, אתה יכול לתרגל הקשבה פעילה, במיוחד כאשר בני נוער מביעים את רגשותיהם.

לשם כך, חשוב לנו מאוד לעשות הפסקה, ולהקשיב להם בתשומת לב ובסבלנות. נסה לשים את עצמך בנעליים שלהם ולהיות אמפתי. לדוגמה: "נראה שאתה כועס כי החברים שלך לא ביקשו ממך ללכת איתם".

אסטרטגיה חשובה נוספת כאשר עוסקים בהתפתחות של בני נוער היא להתמקד בדברים החיוביים. גם אם אתה צריך להתמודד כל הזמן עם שינויים במצב הרוח, נסו לחזק את המאפיינים החיוביים של בני נוער. זה יהיה חיוני כדי לקדם התפתחות חברתית ורגשית טובה.

פופולריים