חשיבות הוראת ערכים בבית הספר

ההבחנה העיקרית בין ערכים היא שערכים יכולים להיות אתיים או מוסריים
ההבחנה העיקרית בין ערכים היא שערכים יכולים להיות אתיים או מוסריים.
ערכים הם חלק מחינוך איכותי ויכולים לתת לילדים את היכולת לדעת מה נכון, כיצד להשתלב בחברה, כיצד להשתתף בה וכיצד לשפר אותה.

הוראת ערכים בבית הספר חשובה ביותר לחינוך הכולל של הילדים. העולם צריך להעביר ערכים ועקרונות טובים כדי לגדל אזרחים מכובדים.

מושג הערכים

ערכים קשורים לחוויות שלנו. הם יכולים לעצב את המוח, ההתנהגויות, המחשבות והרגשות שלנו. ערכים הם חלק מרצונו של אדם. באופן דומה, הם יכולים לעצב את הדרך שבה אנשים חיים את חייהם, איך הם חולקים אותם ואת החוויות שלהם בחיים.

ישנם שני סוגים של ערכים: ערכים אינדיבידואליים וכאלה שאנו חולקים עם אחרים. לדוגמה, ערכים משותפים בחברה יכולים ליצור התנהגויות והתנהלות שיכולים לשנות חברה. ההבחנה העיקרית בין ערכים היא שערכים יכולים להיות אתיים או מוסריים.

חלק מהערכים הם אוניברסליים, כמו כבוד, סובלנות, טוב לב, שלום, סולידריות, חופש, יושר ויושרה. ניתן לראות את אלה כמערכת של כללים המסדירים כיצד אנשים מתנהגים.

ערכי מוסר הם חלק מחברה; הם יכולים להיות תרבותיים, דתיים או מוכרים. מעל הכל, ערכים אלו יכולים לעזור לכם להבדיל בין נכון לרע, ויכולים לעבור במשפחה לדורותיה.

מאפייני הוראת ערכים בבית הספר

ישנם מאפיינים מגדירים של ערכים שילמדו בבית הספר, כגון:

  • ללמד ילדים להיות מאורגנים בחיים.
  • מעורר השראה בשיקול דעת וכבוד מכללים.
  • בחירת ערך מבוססת על רציונליות, אבל גם על אינטואיציה ורגשות.
  • והכי חשוב, ערכים הם חלק מסדר העולם האידיאלי.
  • ערכים הם יחסיים. הם תלויים בזמן, במקום ובחברה.

חשיבות הוראת ערכים בבית הספר

אזרחות וחינוך מוסרי

אזרחות וחינוך מוסרי קשורים למערכות החברתיות שבהן הם נמצאים, כמו גם לזכויות ולחובות של אזרחיה, ולמה שנחשב אזרח טוב.

הדבר העיקרי שצריך ללמוד הוא לא להפלות כל אדם, לא משנה מאיפה הוא, הגזע, המין או האידיאולוגיה שלו. יש לעודד ילדים להשתתף, וחינוך שלהם צריך להיות ממוקד בשלום ולא בסכסוכים.

שוויון בין המינים ושוויון הזדמנויות

ערכים אינדיבידואליים וכאלה שאנו חולקים עם אחרים
ישנם שני סוגים של ערכים: ערכים אינדיבידואליים וכאלה שאנו חולקים עם אחרים.

ראיית ההבדלים כמציאות מעשירה, במקום דרך להפלות. הוא מתמקד בהבחנה בין זהות מינית לזהות מגדרית, כיצד להבחין בין הבדלים ביולוגיים, תפקידיה והתפקידים החברתיים הקשורים למגדר.

חינוך סביבתי

מטרתו היא לעזור לאנשים להיות מודעים ורגישים יותר לסביבה. במילים אחרות, אלו הם ערכים של דאגה ואחריות, כדי להניע אותם לעזור לטפל בסביבה בחיי היומיום שלהם. זה כולל יצירת הרגלים לצמצום, שימוש חוזר ומיחזור פסולת, כמו גם אכפתיות וחיסכון במים ובאנרגיה.

חינוך לבריאות

ארגון הבריאות העולמי (WHO) אומר כי בריאות היא "מצב של רווחה גופנית, נפשית וחברתית מלאה ולא רק היעדר מחלה או חולשה". זה יותר מסתם להיות בריא.

חינוך לבריאות מקדם ערכים כמו מניעת מחלות, שימוש בהרגלים בריאים וחיוביים, כמו הרגלי אכילה טובים ופעילות גופנית.

חינוך מיני

זה צריך לספק מבט גלובלי על מין. מדובר בהרבה מעבר לערכים ביולוגיים וחברתיים. לשם הבהרה, זה חורג מתפקוד הרבייה והתהליכים המנטליים הקשורים למיניות, לרמזים החברתיים ולתפקידי המגדר. חינוך מיני צריך לדבר על פרקטיקות מיניות אחראיות, אמצעי מניעה ומחלות מין.

עוד על הוראת ערכים בבית הספר

חינוך לבטיחות בדרכים

חיים ראויים לכבוד. בתי ספר צריכים ללמד ילדים על אכפתיות וכבוד. חינוך לבטיחות בדרכים מלמד קודי נהיגה, מקדם שימוש רציונלי במכוניות ובתחבורה ציבורית.

חינוך לצרכן

מדובר על אימוץ הרגלים ברי קיימא ומודעים, כמו גם חוש שיפוט טוב בעת קנייה וצריכה של מוצרים או שירותים. לדוגמה, זה מלמד אנשים על בחירת מוצרים שיש להם פחות השפעה על הפלנטה שלנו. בתי ספר צריכים ללמד את הילדים במה הם משתמשים וליידע אותם על קיומם של מסחר וסחר הוגן.

יזמות

מדובר במציאת מוטיבציה ויכולת להקים עסק משלו. לדוגמה, שיעורים על יזמות יכולים לעזור לילדים לזהות הזדמנויות כמו גם דרכים לממש אותן. מדובר בתחרותיות בריאה לפיתוח רעיונות חדשניים וללמוד כיצד להיות יצירתיים, גמישים ואינטואיטיביים.

פופולריים